גרוסמן: "השנאה בישראל הפכה הוויכוח הפוליטי למיותר, זה מפשט לאנשים את החיים"

בראיון לחדשות 10 וכשברקע יציאת ספרו החדש הפונה לילדים, התייחס הסופר דוד גרוסמן לאווירה הציבורית הקשה בישראל. "הברוטאליות והקלישאיות בשיח הציבורי מושכות שכבות רחבות של אנשים שחושבים שמותר להעלים את מי שלא מסכים איתם", הוא אמר. לדבריו, "הדבר רק גורם לי לרצות לדייק יותר בכתיבה"

בימים אלה מפרסם דוד גרוסמן, מהסופרים הבולטים בישראל ובמחנה השמאל בפרט, ספר חדש שיפנה הפעם לילדים. ואולם, בראיון לחדשות 10 הוא טען היום (שני) גם כי איננו מתכוון "להניח" למצב החברתי: "השנאה בישראל הפכו את הוויכוח הפוליטי והבדלי הרעיונות למיותרים, לא אתעוור לזה כסופר".

את הספר "נסיכת השמש" מוציא לאור גרוסמן לצידה של האומנית הבינלאומית המצליחה, מיכל רובנר. "יש זכות קיום גם לספרים", הסביר את בחירתו שלא לדון בפוליטיקה במהלך הראיון, "כל ההוויה והאנרגיות שלנו זורמים לדיבור על הגבלות עד שאין לנו אנרגיות לדבר על מה שבתוכם, ואני רוצה לדבר על האדם. אחרת נעשה בסוף למעין שריון שבתוכו אין אדם".

גרוסמן הוסיף: "קשה מאוד בימינו להשפיע במילים. כוחן של המילים המדויקות קטן מאוד לעומת הסיסמאות וההתלהמות". עם זאת, הוא הבהיר: "אם יש דבר שהברוטאליות והקלישאיות של השיח הציבורי עושים לכתיבה שלי זה דווקא רצון גובר לדייק יותר ולדבר על הניואנסים".

לדברי הסופר, "השנאה מפשטת לאנשים את החיים. אם הדעה שלי לא מוצאת חן בעיניך, אתה מרגיש שאתה זכאי להרוג אותי. לא להתווכח, אלא ממש להעלים אותי. יש בדרך החשיבה הפרימיטיבית והראשונית הזאת דבר שמושך שכבות רחבות, אבל בסוף שרשרת המילים תמיד ניצב אדם עם אקדח".