"ברקוד": האם המותגים הפרטיים של רשתות השיווק זולים יותר?

בזמן שישראל נחשבת בהשוואה עולמית לדלילה יחסית בשיווק "מותגי בית" ברשתות הקמונעאות, מתברר כי רק כעת מתעוררות הרשתות לאותה אפשרות שיכולה הייתה לחסוך לא מעט כספים. ואולם, לצד זאת עולה חושש כי התחרות תוביל דווקא ל"הברחת" היצרנים הרגילים. מנכ"ל רשת "שופרסל" למוסף 'ברקוד': "מאמין שהמתחרים לא ייגררו למלחמה שתפגע ברווחיהם"

בתקופה הקרובה אמורה רשת הקמעונאות "רמי לוי" לחבור לרשתות שיווק נוספת בישראל המייצרות לאחרונה מוצרים תחת "מותג בית" זול יותר משלהן. ואולם, במסגרת מוסף "ברקוד" התברר הערב (שני) כי ישראל הנחשבת בפיגור משמעותי משאר העולם המערבי בייצור מוצרים תחת "מותג בית" יכולה הייתה כבר להרבות בחסכון משמעותי לצרכנים ולרשתות אילו הייתה עושה כן.

 

ברחבי העולם ייצור מותגי בית הפך שכיח בתחומים כגון חלב, מזון תינוקות, שימורים ומוצרי ניקיון וטיפוח. ואולם, למרות אחוז ארצי נמוך, ברשת "שופרסל" מהווים מוצרי הבית 15 אחוזים מבין כלל המוצרים הנקנים. עם זאת, מדובר עדיין בנתון נמוך יחס לענקיות השיווק בחו"ל כמו רשת "קרוגר" האמריקנית, שם כל מוצר רביעי שנמכר שייך למותג הבית.

 

אלא שלצד היתרונות לצרכנים וליצרנים הקטנים בהתרחבות המותגים הפרטיים, נרשם גם חיסרון משמעותי בדמות פגיעה אפשרית במגוון על המדף. מדובר בחשש מוכר כי השימוש במותגים אלו על אף שמהווה הוזלה משמעותית יקים למעשה תחרות נוספת למיעוט היצרנים בשוק הישראלי הקטן, ובכך יפגע בעקיפין בכיס הצרכן. למרות זאת, מדובר עדיין בהוזלת מחירים משמעותית.