פרסום ראשון: היועמ"ש התנגד להדחתה של יו"ר רשות החשמל, אך לא פעל למנעה

מסמך חוות דעת שהתגלגל לידי חדשות 10 חושף: היועץ המשפטי לממשלה מצביע על שטייניץ כעומד מאחורי פיטוריה של יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, בניגוד לעמדתו של וינשטיין ולהבנתו את הרפורמה המתוכננת במסגרת חוק ההסדרים. למרות שהודיע על התנגדותו ברבים, וינשטיין לא נקף אצבע למנוע בעצמו את הפיטורים. מדוע?

שבוע לאחר שנודע על הדחתה של יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, נודע לחדשות 10 כי היועמ"ש התנגד לפיטורים ואף הצביע על הכשלים שהיו אמורים למנוע אותם. למרות זאת, הודיע כי לא יתנגד להם.


במסמך חוות הדעת מאת היועמ"ש, אשר נחשף הערב (שני), עולה כי וינשטיין "לא ידע" אודות הכוונה להדיח את פרקש-הכהן כאשר אישר את הרפורמה בחוק ההסדרים, שאמורה בין היתר להחליף את רשות החשמל ברשות חדשה. למעשה, רפורמה זו על פי וינשטיין "לא היתה אמורה להשפיע על גורמים מכהנים כלשהם".


שר האנרגיה, יובל שטייניץ, הסביר אז ליועץ המשפטי לממשלה כי בשל חשיבות המהלך, הוא מבקש למנות פרויקטור שיכהן גם כיושב ראש הרשות. וינשטיין אומנם לא השתכנע, המליץ להימנע מהמהלך ואף הדגיש כי יביא את המלצתו לישיבת הממשלה- אך מבלי למנוע את המהלך עצמו.

 

גם אם שטייניץ הוא שעומד מאחורי ההדחה, נשאלת השאלה מדוע העדיף וינשטיין שלא לנצל את הסמכות המוקנית לו מתוקף תפקידו ולצאת בפועל נגד הפיטורים. יהיו אשר יהיו מניעיו, המקרה בהחלט עשוי לבסס את העתירה לבג"ץ שמגישות בימים אלה העמותות החברתיות נגד הקמת הרשות החדשה.


ההחלטה לפטר את פרקש-הכהן, מתנגדת ידועה למתווה הגז, התקבלה במהלך דיון של הקבינט הכלכלי-מדיני בניגוד מוחלט לדעתו של שר האוצר כחלון, בזכות תמיכה חזק מאוד של ראש הממשלה והשר הממונה על משק הגז. על פי ההחלטה, הרשות החדשה שתוקם תהיה כפופה לשר שטייניץ וכל מינוי, או פיטורין בה ייעשו בהחלטה של הדרג הפוליטי - מה שיפגע לאין שיעור בעצמאותה של הרשות.