נתניהו ושטייניץ מציגים את מתווה הגז, בשבוע שעבר, עמוס בן גרשום, לע"מ

ברוב של 17 מול 1: הממשלה אישרה את מתווה הגז

ההסכם שהשיגו נתניהו ושטייניץ עם חברות הגז עבר את המשוכה הראשונה, כשאושר ברוב גדול בקרב השרים. השר אבי גבאי היה המתנגד היחיד, שלושה שרים נמנעו. דרעי הצביע בעד וכעת תעבור ההכרעה לכנסת. נתניהו: "לא מתרשמים מפופוליזם", הרצוג: "האישור - כמו חתימה על קרח"

ניצחון ראשון לנתניהו ושטייניץ בקרב על הגז: הממשלה אישרה בצהריים (ראשון) את המתווה שהוסכם בשבוע שעבר עם חברות האנרגיה. המתווה אושר ברוב של 17 שרים תומכים ומתנגד אחד בלבד - השר להגנת הסביבה, אבי גבאי ממפלגת כולנו. שלושה שרים נמנעו מההצבעה בשל ניגוד אינטרסים.

 

השר אריה דרעי, שבימים האחרונים איים להערים קשיים על חתימת הצו שעוקף את הממונה על ההגבלים העסקיים, הצביע בעד המתווה. כעת, יעבור המתווה אל האתגר המשמעותי יותר לקראת אישורו בכנסת, שצפוי להיתקל בדרך בקשיים רבים מצד חברי האופוזיציה. יש לציין כי בשל שלושת השרים המנועים מהצבעה, נתניהו יזדקק לתמיכת אחת מסיעות האופוזיציה כדי להעביר את המתווה.

 

עוד לפני האישור, אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה השבועית כי מדובר בהחלטה היסטורית: "ההסכם יכניס לאזרחי המדינה מאות מיליארדי שקלים שילכו לטובת חינוך, בריאות, רווחה וצרכים לאומיים אחרים. אני מאמין שנעביר את ההחלטה ברוב גדול, ובצדק. אני לא מתרשם מהפופוליזם - זה רק פופוליזם בעיניי. האינטרסים האמיתיים של מדינת ישראל מחייבים את העברת המתווה הזה כמה שיותר מהר".

 

 

(רויטרס)

שר הכלכלה דרעי ושר האנרגיה שטייניץ
 

שר הכלכלה דרעי ושר האנרגיה שטייניץ(רויטרס)

מנגד, באופוזיציה מיהרו להגיב לאישור המתווה בממשלה ואותתו לקראת הקרב בכנסת. "כל החלטה על מתווה הגז הקיים היא חתימה על הקרח", הכריז יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג. לדבריו, "ממשלה בראשותי תחליט על מתווה גז הוגן והגון לאזרחי ישראל שיכלול פיקוח על המחירים ויבטא דאגה אמיתית לעתידה של מדינת ישראל".

המוצא של נתניהו: ישראל ביתנו

בשל הצורך לקבל את תמיכתה של אחת מסיעות האופוזיציה, לנתניהו נותר מוצא בנושא זה רק בקרב סיעת ישראל ביתנו, אחרי שבמחנה הציוני, במרצ וביש עתיד הודיעו שלא יתמכו במתווה כפי שהוצג בשבוע שעבר על ידי נתניהו ושטייניץ. "הודענו לממשלת ישראל שנתמוך במתווה הגז אם יהיה מנגנון של פיקוח, פשוט ויעיל. הם הלכו על מתווה בלי מנגנון פיקוח ואנחנו לא נתמוך. בסופו של דבר, אותי מעניין שיוזילו מחירי חשמל ומוצרים תוך פיקוח על מחירי הגז", אמר אתמול יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, לתוכנית "המטה".

 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד
 

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד(חדשות 10)

אלא שגם אם נתניהו יצליח לגייס את הרוב במליאת הכנסת, עדיין לא בטוח שדרעי יסכים לחתום על הצו העוקף את גילה, שהתפטר מתפקידו על רקע ההתנגדות למתווה. במקרה כזה, על הממשלה יהיה לחכות בין חודש לחודשיים עד שהתפטרותו של גילה תיכנס לתוקף ותסיר את החסם המרכזי מעל ההסכם מול חברות האנרגיה.

 

ביום חמישי כינסו ראש הממשלה ושר האנרגיה מסיבת עיתונאים מיוחדת, שבה הציגו את המתווה שהושג מול חברות האנרגיה. "המתווה שם במרכז את האינטרסים של מדינת ישראל, את הכלכלה בישראל ואת החברה", אמר נתניהו בפתח דבריו. "ההסכם יכניס לישראל מאות מיליארדי דולרים בשנים הבאות והכסף ישמש לחינוך וחברה".

 

נתניהו, שהסתפק בהצהרה בלבד ולא ענה לשאלות הכתבים, טען כי המתווה יסייע במאבק ביוקר המחייה. "גז הוא אנרגיה זולה באופן משמעתי מאנרגיות אחרות, עולה פחות לייצר עם גז והמשמעות היא שהמחירים יהיו נמוכים יותר. ההסכם יסייע לפריפריה וליצירת מקומות עבודה חדשים".