אסדות קידוח גז בים התיכון, רויטרס

בנק ישראל מביע תמיכה באישור מתווה הגז: "מענה סביר לצרכי המשק"

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג הביעה תמיכה במתווה הגז המתגבש בין המדינה לחברות "נובל אנרג'י" ו-"דלק קידוחים". "בנסיבות שנוצרו המתווה נותן למשק מענה שאינו אידאלי, אך סביר", אמרה הנגידה והוסיפה כי יש להוסיף למתווה מנגנון שיגן על הצרכן במקרה של העידר תחרות. "אם פיתוח מאגר לוויתן יתעכב, יש להדק את הפיקוח על מאגר תמר"

נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, הודיעה היום (שני) כי המנגנון שהיא עומדת בראשו מביע תמיכה במתווה הגז המתגבש בין המדינה לבין החברות "נובל אנרג'י" ו-"דלק קידוחים". "זו סוגיה שיש לה השפעות הן בתחום ההכנסות של המדינה והן על יוקר המחייה. בנסיבות שנוצרו, המתווה נותן מענה סביר לצרכי המשק", אמרה פלוג בהרצאה שנתנה בבית המשפט העליון בירושלים.


הנגידה הדגישה כי המתווה המתגבש יזרז את חיבור צינור הגז השני ואת פיתוחו של מאגר "כריש-תנין" ולכן היא תומכת בו. למרות זאת, אמרה הנגידה כי ההסכם לא עונה על כל הצרכים ואמרה: "כדרכו של משא ומתן, המתווה אינו משיג את התוצאה האידיאלית, אך יש בו יתרונות רבים למשק".


"המתווה מסדיר מגוון נושאים במשק הגז שהיו נתונים באי-ודאות, ובכך יאפשר אסדרה יציבה יותר של משק הגז, שתקל על קידום המימון והפיתוח של המאגרים, ושתאפשר בסופו של דבר יתירות באספקה ומבנה שוק תחרותי יותר מהנוכחי", הוסיפה הנגידה.

 

שר האנרגיה שטייניץ מציג את מתווה פשרת הגז
 

שר האנרגיה שטייניץ מציג את מתווה פשרת הגז(חדשות 10)

בסוף דבריה אמרה פלוג כי לפני אישורו הסופי של המתווה, חשוב שייקבעו בו אבני דרך שיקדמואת הפיתוח של מאגר לוויתן וחיבורו למשק הישראלי. "צריך להחליט על צעדים שינקטו במקרה ובו לא יתפתח מבנה תחרותי יותר מזה הנוכחי", אמרה פלוג והוסיפה: "צריך לפתח במהירות את המאגרים ומנגד לייצר מנגנון שיגן על הצרכן הישראלי.