הנשיא אובמה נואם, רויטרס

אובמה: "כל המדינות תומכות בהסכם עם איראן - מלבד ישראל"

לקראת ההצבעה בקונגרס, נואם נשיא ארה"ב באוניברסיטה בוושינגטון ומנסה לגייס את תמיכת דעת הקהל בהסכם הגרעין. "מי שחושב שרק סנקציות יספיקו מול איראן חי בפנטזיה", הוא הכריז. "העסקה הזו בנויה על מסורת של דיפלומטיה אמריקנית חזקה כמו במלחמה הקרה"

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, רושם היום (רביעי) תחנה נוספת בקרב על דעת הקהל סביב הסכם הגרעין עם איראן, שבועות ספורים לפני שתעלה להצבעת הקונגרס האמריקני. אובמה התייצב באוניברסיטה בוושינגטון, שם הציג את יתרונות ההסכם וביקש לבטל את הביקורת נגדו, שהופנתה בין היתר גם מכיוונה של ישראל.

 

"אלה הקוראים לנו לסגת מהעסקה הזו ולהתבסס אך ורק על סנקציות נגד איראן חיים בפנטזיה", הכריז אובמה והוסיף כי "כל המדינות תומכות בהסכם, חוץ מישראל". הוא הגדיר את ההסכם כ"ביטוי למסורת אמריקנית של דיפלומטיה חזקה", שבעזרתה ניצחה ארצות הברית תחת הנשיא ג'ון פ. קנדי את המלחמה הקרה "מבלי לירות ולו כדור אחד".

 

אובמה דחה את הטענה לפיה ניתן היה להשיג עסקה טובה יותר. "סנקציות לבדן לא יספיקו כדי לנטרל את הגרעין של איראן. מנענו מהעולם קטסטרופה", הוא הדגיש. עוד אמר אובמה כי האסטרטגיה שננקטה בנושא האיראני תסייע לארצות הברית לטפל בסוגית דאע"ש.

 

"איראן חמושה בנשק גרעיני היא איראן מסוכנת בהרבה מאיראן עם פחות סנקציות", המשיך הנשיא האמריקני ושיגר מסר נוסף לישראל: "ארצות הברית הבהירה לממשלת ישראל כי היא מוכנה לשוחח על דרכים למלא את צרכי הביטחון הישראליים".

 

עוד לפני נאומו של הנשיא, הבהירה תת שרת החוץ האמריקני, וונדי שרמן, כי מדינתה "מוכנה לדבר על הרחבת הביטחון של ישראל". היא הוסיפה כי ארצות הברית מודעת לאיומים של איראן בהשמדת המדינה היהודית ולדבריה, "בכל זמן שראש הממשלה נתניהו יהיה מוכן - נסכים לדון בהרחבת הסיוע הביטחוני".