השינויים בפשרת הגז: הורדת המחיר ב-20 סנט, איום בפיקוח על ההזרמה לישראל

תשעה ימים לפני הגשת מתווה פשרת הגז להכרעת הממשלה מסתמנים מספר שינויים בהסכם מול טייקוני האנרגיה. על פי המסתמן, המחיר ליחידת חום יקבע על רמה של 5.20 דולרים. זאת, לאחר ששר האנרגיה יובל שטייניץ דחה את הקריאות להוזלה לרמה של 4 דולרים

לקראת הבאת מתווה פשרת הגז להכרעת הממשלה בעוד תשעה ימים שינויים שבוצעו בפרטי המתווה אמורים למנוע הסתבכות פוליטית למוביליו. על פי השינויים שביצע משרד האוצר, המחיר ליחידת חום ירד ב-20 סנט.


בימים האחרונים הסתיים תהליך השימוע הציבורי בן החודש במהלכו נפגשו נציגי צוות קנדל לפגישה יחידה עם מתנגדי הפשרה. השימוע התאפשר לאחר שראש הממשלה בנימין נתניהו, לא הצליח לגבש רוב בכנסת ערב ההצבעה שתוכננה במליאה.


על פי השינויים ביוזמה, מחיר ליחידת חום אחת יירד ב-20 סנט לפחות לרמה של 5.20 דולרים. בנוסף, יוטל פיקוח על מועד הפיתוח של מאגר לוויתן כך שאם לא יפותח בתוך שלוש שנים וחצי תוריד המדינה את מחיר הגז עבור השוק המקומי לרמה של כ-4 דולרים.

אמש טענו חברת הגז כי הן רואות במקצה השיפורים במתווה הארכה אחרונה אחריה ישברו את הכלים. על פי המסתמן, אם לא יושג רוב יאלץ נתניהו להמתין חודש נוסף עד לבחירתו מחדש של ממונה על הגבלים עסקיים שיוכל לאשר את התוכנית במקומו של דיוויד גילה המתפטר.