שר ההגנה האמריקני ייפגש עם נתניהו: "לא באתי לשנות את דעתו"

אשטון קרטר נחת בלילה בישראל לקראת סבב פגישות בנושאי ביטחון כשברקע העימות בין וושינגטון וירושלים על ההסכם עם איראן. בשיחה עם כתבים, הבהיר קרטר: "ההסכם לא מסיר את האופציה הצבאית". מועצת הביטחון של האו"ם תדון בהסרת הסנקציות מעל טהרן

"אני לא מתכוון לשנות את דעתו של איש" - כך הבהיר אמש (ראשון) שר ההגנה של ארצות הברית, אשטון קרטר, שהגיע בלילה לביקור בישראל. קרטר, המבקר על רקע המתיחות בין וושינגטון וירושלים סביב הסכם הגרעין עם איראן, הבהיר לקראת ביקורו שיעסוק בתיאום הביטחוני בין המדינות, ש"חברים יכולים שלא להסכים, אבל יש לנו עשורים של שיתוף פעולה איתן כסלע עם ישראל".

 

הבוקר צפוי קרטר להיפגש עם שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, ומחר ייוועד גם עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמנהל בימים אלה קמפיין נרחב בתקשורת האמריקנית בניסיון לגייס את דעת הקהל לצד העמדה הישראלית לקראת ההצבעה בקונגרס לאישור ההסכם שנחתם בשבוע שעבר בין איראן ושש המעצמות.

 

"אינני עומד לשנות את דעתו של אף אחד בישראל, זו לא מטרת הביקור שלי", אמר קרטר לעיתונאים בדרכו לישראל. לדבריו, למרות ההסכם עם איראן, האפשרות של תקיפה צבאית במטרה לעצור את תוכנית הגרעין של הרפובליקה האסלאמית לא ירדה מהשולחן. "לא ההסכם ולא שום צעד אחר שאנחנו עושים כדי לקדם את האסטרטגיה הצבאית שלנו באזור, יוצא מתוך הנחות על ההתנהגות האיראנית. אין שום דבר ב-100 עמודי ההסכם שמגביל בצורה כלשהי את ארצות הברית או את פעולותיה להגן על חבריה ובנות בריתה, בהן ישראל", הוא הדגיש.

 

נתניהו. ממשיך במאבק בהסכם
 

נתניהו. ממשיך במאבק בהסכם(רויטרס)

במקביל לביקור של קרטר, האישיות האמריקנית הבכירה הראשונה המבקרת בארץ מאז חתימת הסכם הגרעין, עתידה מועצת הביטחון של האו"ם להתכנס היום על מנת להצביע על הסרת הסנקציות מעל איראן - למרות בקשת הקונגרס האמריקני מהנשיא ברק אובמה לדחות את ההצבעה עד לדיון בנושא בגבעת הקפיטול.

 

בינתיים כבר ממהרים באירופה לחדש את קשרי המסחר עם טהרן. שר הכלכלה וסגן קנצלרית גרמניה, זיגמר גבריאל, הגיע לביקור באיראן בראש משלחת של אנשי תעשייה וראשי חברות גרמניות. בפתח הביקור הוא הפציר בטהרן לשפר את קשריה עם ישראל אם ברצונה לקשור קשרים כלכליים טובים יותר עם ארצו ועם מעצמות מערביות אחרות. "לא נוכל להשלים עם הטלת הספק שלכם בזכותה של ישראל להתקיים", אמר גבריאל בכינוס של אנשי עסקים גרמנים ואיראנים.