נתניהו וראש העיר אשקלון מחוץ לבית משפחת מנגיסטו, דוברות עיריית אשקלון

לוטן הגיע להתנצל בפני משפחת מנגיסטו: "דבריי לא משקפים את עמדתי או עמדת נתניהו"

אחרי 10 חודשים הגיע ראש הממשלה לפגישה ראשונה עם משפחת הישראלי המוחזק בידי חמאס והבטיח: "נעשה הכל כדי להחזירו לארץ". עמו הגיע הממונה על נושא השבויים כדי להתנצל על הדברים שאמר להם ביום רביעי האחרון ונחשפו אמש בחדשות 10. "בפגישה האחרונה נאמרו על ידי דברים שלא נכון היה לאומרם ובשל כך אני מרגיש צורת עמוק להתנצל. אמשיך לפעול בכל דרך ובכל זמן כדי להחזיר את אברה למשפחתו"

  • פורסם ב:
  • 10/07/2015 19:28
  • |
  • עודכן ב:
  • 10/07/2015 19:28
  • |
  • כתבים:
  • אלמוג בוקר

בפעם הראשונה מאז היעלמותו לפני כ-10 חודשים בגבול הרצועה, הגיע היום (שישי) ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבית משפחתה של משפחתו של אברהם (אברה) מנגיסטו, בצל הסערה שחוללו דבריו של הממונה מטעמו על נושא השבויים, אלוף-משנה (מיל') ליאור לוטן, שנחשפו אתמול בחדשות 10, בהן נשמע כמאיים על המשפחה שלא לתקוף את הממשלה בנושא שכן הדבר יקשה על השבתו.

 

"באתי לפה להיות עם המשפחה. דיברנו על אברה. אנחנו עושים כל שביכולתנו להחזירו לארץ כפי שאנחנו נמצאים בקשר עם משפחה של ישראלי נוסף במטרה להחזירו", אמר נתניהו בצאתו מהפגישה. "אנחנו ניצבים מול אויב מאוד ציני ומאוד אכזר בדמות חמאס, שמתכחש לחובה ההומניטרית שלו להחזיר אזרחים תמימים בחזרה לארצם. לא נרפה ונעשה כל מה שצריך כדי להחזיר את האזרחים הללו לארצם".

 

עוד בטרם הגיע נתניהו לבית המשפחה באשקלון, בא לפגוש אותם לוטן עצמו כדי להתנצל על דבריו. "באתי כדי להיפגש עם משפחת מנגיסטו ולהתנצל בפניה. בחודשים האחרונים אני מקיים קשר רציף וטוב עם המשפחה. בפגישה האחרונה נאמרו על ידי דברים שלא נכון היה לאמרם ובשל כך אני מרגיש צורך עמוק להתנצל בפני המשפחה", אמר לוטן לכלי התקשורת מחוץ לבית המשפחה.

 

לוטן מגיע לבית משפחת מנגיסטו, היום
 

לוטן מגיע לבית משפחת מנגיסטו, היום(אלמוג בוקר)

הוא הוסיף: "הדברים לא משקפים את דרך התהנלותי, ערכיי ודרך חשיבתי. קל וחומר שאינם משקפים את דעתו של ראש הממשלה ואת הרוח שהגדיר למימוש המשימה, כפי שניתן היה לראות מהשיחה בינו לבני המשפחה. אני רוצה להבטיח שאמשיך לפעול בכל דרך ובכל זמן כדי להביא למימושה של המשימה ולהשבתו של אברה לביתו ולמשפחתו".

 

בתוך כך, באופוזיציה ממשיכה הביקורת על התנהלותו של לוטן ושל נתניהו בפרשה. יושב ראש האופוזיציה, יצחק הרצוג, תקף את נתניהו וטען כי התנהלותו במקרה של מנגיסטו הייתה כושלת. "אנחנו ראינו כשל חמור שהאריות לפתחו רובצת אך ורק על ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, שהוא האחראי, הוא שלא נתן תשובות, הוא שלא כינס את הקבינט, הוא שלא זימן את ועדת החוץ והביטחון", אמר הרצוג. "האחריות לא יכולה להיעצר בש"ג או בקצין שלצורך העניין נקרא לו הש"ג".

 

במקביל, יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, הגיש הבוקר בקשה לקיום דיון מהיר בכנסת בדרישה להדיח את לוטן מכל מעורבות בפרשת מנגיסטו. "כמו תמיד, ראש הממשלה עושה מעט מדי ומאוחר מדי, וגינוי דבריו של לוטן הוא בחזקת אקמול לחולה כרוני", אמר גילאון. "מדינת ישראל צריכה לעשות מאמץ עליון להעניק סעד למשפחה בצורה רצינית והולמת באמצעות גורמי מקצוע ולא באמצעות יח״צנים, ולעשות כל שביכולתה להביא להשבתו המהירה של אברה מנגיסטו בחזרה לגבולות מדינת ישראל".