הפגנה בביתוניא למען עצירים שובתי רעב, רויטרס

משחקי רעב: הקריסה הכלכלית ברשות מאיימת לפגוע בישראל

עובדים שמקבלים רק 60% מהשכר שלכם, מעל 9,000 יחידות דיור שעומדות ריקות ומשפחות של שש נפשות שצריכות לחיות מ-3,000 ש"ח בחודש. ישראל החזיקה במשך חודשים את כספי הרשות כנשק וגרמה לקריסה כלכלית כמעט מוחלטת שם. אך עכשיו, כשהעוני, האבטלה הוייאוש מזדחלים שוב בין הרחובות, מזהירים אנשי העסקים הבכירים ברשות: "ישראל לא רוצה לידה מדינה כמו סומליה". אריק וייס יצא למסע בשטחי הגדה

  • פורסם ב:
  • 09/05/2015 22:20
  • |
  • עודכן ב:
  • 09/05/2015 22:20
  • |
  • כתבים:
  • אריק וייס

אחרי חצי יום ברמאללה עם אחד מאנשי העסקים העשירים ביותר ברשות הפלסטינית, הגיע רגע אחד קצר שהצליח לתמצת את הכל. על הכביש הראשי של ביתוניא נמשכה הצעדה לרגל יום האסיר. כשהגיעה לקצה הרחוב, היא התפוצצה לכדי עימות בו היו לא מעט בקבוקי תבערה וגז מדמיע. אבל אנחנו חתכנו ימינה, למשרדיה המפוארים של החברה שמפצירה בך "תיהנה מהחיים - הם קוקה קולה".

 

"זה לא מיועד לבעלי לב חלש. אם אתה סובל מלחץ דם גבוה, אל תגיע לכאן", אומר זאהי חורי, מבעלי "קוקה קולה פלסטין" כשהוא מנסה לתאר עד כמה קשה להיות איש עסקים ברשות.

 

חורי, המחזיק בקוקה קולה פלסטין ובשורה ארוכה של חברות נוספות, הוא אחד המעסיקים הגדולים ביותר ברשות הפלסטינית. בחודשים האחרונים הוא בלחץ. הכלכלה הפלסטינית שהראתה לרגע סימנים של צמיחה הולכת אחורה כבר הרבה מאוד זמן.

 

לאנשים אין יכולת להנות מהחיים כשאין מספיק כסף לבקבוק קולה. וכן, זו אולי לא אשמתה הבלעדית של ישראל, אבל בלי ספק עלול להפוך לבעיה ענקית של ישראל. "כיבוש או לא כיבוש זה לא כל כך משנה, הכלכלה מוכרחה לנוע לטובת ישראל. ואני חוזר ואומר - לטובת ישראל כי גם אתה לא רוצה שלצדך תהיה מדינה כמו סומליה", אומר חורי.

 

העוני, האבטלה הגוברת והייאוש שהתפרצו לפני האינתיפאדה הראשונה אל תוך תוהו ובוהו טוטאלי, מזדחלים שוב היום בין הרחובות של ערי יהודה ושומרון. והדרן הטובה ביותר להבין למה, היא להתחיל בקניון של רמאללה.

 

יוסוף סידר, מנהל שיווק ברשת המכולים "בראבו", אומר שתושבי הרשות מקבלים רק 60% מהשכר שלכם ולכן גם, בין השאר, קונים הרבה הרבה פחות. "אנשים מתרכזים בלקנות את מוצרי הבסיס מבחינת מזון ולא מרשים לעצמם הרבה יותר מזה", הוא מסביר.

 

"ישראל עוצרת את העברת כספי המסים של הרשות הפלסטינית" - את הכותרת הזאת אתם ודאי מכירים. וזו בדיוק גם המציאות שמסתתרת מצדה השני. ארבעה חודשים החזיקה ישראל בכספי המסים שהיא גובה בעבור הרשות ובכך למעשה חתכה את תקציבה בחצי. ואם אין תקציב - אז אין שכר, וכשאין שכר - הכל עומד.

 

סופרמרקט. ברשות כבר מסתפקים רק במוצרי הבסיס
 

סופרמרקט. ברשות כבר מסתפקים רק במוצרי הבסיס(רויטרס)

בכיר באיחוד: "מופעל עלינו לחץ כבד לחדש את המשא ומתן"

עוברים למעבר הסחורות בתרקומיא. כדי להבין איך עובדת הכלכלה הפלסטינית צריך להתחיל מכאן. הרשות בעיקר קונה מישראל, פחות מוכרת. הייבוא הפלסטיני מישראל מסתכם בכ-16 מיליארד שקלים בשנה.

 

ייצוא הסחורות לישראל מסתכם ב-3 מיליארד שקלים בשנה. כל דבר שנכנס ויוצא חייב לעבור דרך ישראל, או במילים אחרות, כלכלת הרשות תלויה לחלוטין במנגנון הישראלי שמאפשר אותה. מעבר סחורות, אישורי כניסה לפועלים, כמות המים לחקלאות ואפילו מספר כרטיסי הסים שמאושרים למפעילות סלולאריות. ישראל מחזיקה בברז הכלכלה של הרשות. ברצותה פותחת, וברצותה סוגרת.

 

"ההכנסה לנפש בגדה היא הנמוכה ביותר בעולם הערבי. הציבור שם הוא העני ביותר בעולם הערבי. ההכנסה שם היא בערך חצי מאשר בירדן", מסביר יצחק גל, מומחה לכלכלת הרשות הפלסטינית באוניברסיטת ת"א.

 

לבסוף כאמור, העבירה ישראל את כספי המסים. 1.8 מיליארד שנבלעו במהירות בתוך החוב העצום של הרשות. אנחת הרווחה בצד השני הייתה קצרה במיוחד, כי לכולם ברור שהמשבר הבא הוא רק שאלה של זמן.

 

באיחוד האירופי כבר העבירו מסרים לפיהם הם מתנגדים להפניית הסיוע הזר למעורבים בטרור וברשות בעקבות זאת חוששים כי הסיוע הכלכלי יופחת. בכיר ברשות אמר כי "על ההנהגה ברשות הפלסטינית קיים לחץ אדיר לחדש את המשא ומתן עם ישראל".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון לשעבר משה יעלון (ארכיון)
 

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון לשעבר משה יעלון (ארכיון)(רויטרס)