"כל חיי פעלתי למען הציבור". ראש הממשלה לשעבר אולמרט, רויטרס

פרשת טלנסקי: התביעה דורשת בין 8 ל-18 חודשי מאסר

בדיון שנערך בבית המשפט המחוזי בירושלים הציג עורך דינו של ראש הממשלה לשעבר מכתבים בשבחו מטעם טוני בלייר ומאיר דגן. עד נוסף העיד עבור אולמרט בדלתיים סגורות בשל סוגיות הקשורות לביטחון המדינה. בהמשך יכריז התובע אורי קורב איזה עונש מבקשת המדינה

בבית המשפט המחוזי בירושלים החל הבוקר (שלישי) שלב הטיעונים לעונש במשפטו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, לאחר שהורשע בחודש שעבר בפרשת טלנסקי. התובע, עו"ד אורי קורב, דרש עבור אולמרט בין 8 ל-18 חודשי מאסר.

 

במהלך הדיון הגיש לשופטים פרקליטו של אולמרט, עו"ד אייל רוזובסקי, מכתבים בשבחו של אולמרט מראש ממשלת בריטניה לשעבר טוני בלייר, וממאיר דגן, ששימש כראש המוסד בתקופת כהונתו כראש ממשלה. לטובת אולמרט העידו גם בתו המאומצת, שולי ניידס, שסיפרה כיצד היה זה שאסף אותה לחיקו, בכיר המוסד לשעבר חגי גילן, וכן בנו של סגן ראש עיריית ירושלים המנוח שמואל מאיר, וארז פרידלנדר, שאחיו רצח את הוריו לנגד עיני השוטרים.

 

דגן ביקש ששני המכתבים מטעמו יובאו לשופטי בית המשפט המחוזי במעטפה סגורה ויהיו תחת איסור פרסום, וזאת מטעמים ביטחוניים. עד נוסף מטעם אולמרט העיד בדיון, אך עשה זאת בדלתיים סגורות בעקבות סוגיות הקשורות לביטחון המדינה. השופט צבן, לאחר שקרא את אחד המכתבים, ביקש: "תחזירו את המכתב לשולח, וגם אנחנו נשכח שקראנו אותו".

 

בתום הדיון נקבע כי גזר הדין בעניינו של ראש הממשלה לשעבר יינתן בעוד כשלושה שבועות, ב-25 במאי.

 

"אמון הציבור במנהיגיו אינו כשהיה"

 

קורב אמר בסיכומיו: "המעמד של דבר טיעונים לעונש הוא קשה. במיוחד בעבירות של צווארון לבן, כשאנשים נופלים מאגרא רמה לבירא עמיקתא. שמענו וידענו גם קודם שמדובר באדם רב פעלים וזה עומד לזכותו שתרם רבות לחברה ואלה צריכים לעמוד לזכותו בתוך מתחם הענישה. אנחנו לא מבקשים להוריד ממעשי החסד ותרומתו של הנאשם למדינה.

 

"אמון הציבור במנהיגיו לאחר חשיפת מעשיו של הנאשם אינו כשהיה וספק אם יחזור למה שהיה. הציניות הפכה לנחלת הכלל. התנהלותו של הנאשם זעזע את אמות הסיפים של הבית של כולנו וגרמה לתהום של חוסר אמון של הציבור בנבחריו. הציבור יושב בתוך עמו ושומע את הקולות שאומרים כולם מושחתים. הפגיעה של הנאשם בערכים המוגנים היתה קשה וחמורה".

 

עדות אופי של טוני בלייר לטובת אהוד אולמרט
 

עדות אופי של טוני בלייר לטובת אהוד אולמרט(חדשות 10)

הבת המאומצת סיפרה: "הלב והנתינה שלו היו עד אין סוף"

הבת המאומצת ניידס, שעברה התעללות ארוכת שנים והיתה בפנימייה, סיפרה: "פעם אחת בפנימיה אמרו לי שמישהו בא לאסוף אותי, זה היה אהוד, פה הכרתי אותו, זו הייתה הפעם הראשונה שלי. כל כך שמחתי, הוא התייחס אלי, הוא לקח אותי לסוף שבוע. לפני שהוא בא לקחת אותי אמרו לי שיש משפחת אומנה, המשפחה ביטלה ואז הוא בא.

 

"הגעתי אליהם והם הראו לי את הילדים שלהם. הם היו זוג צעיר בשנות ה-30 לחייהם, הייתי לסוף שבוע, אחר כך זה נמשך חגים, חופש גדול, ואז מאותו יום לא ראיתי את הפנימיה, הייתי אצלם באופן קבוע. הייתי ילדה פגועה, בלי זהות, עם חסרים, כשהייתי אצלהם במשך 3 השנים הללו קיבלתי המון, העצימו אותי, הרימו אותי, קיבלתי ביטחון, השלימו לי פערים, טיפולים רפואיים, לימודים. הבנתי מה זה אמא, מה זה אבא".

 

ניידס סיפרה שאולמרט תמיד היה שם לסייע לה, גם כספית, לימודים, לתקן את הרכב, וכל דבר "תמיד הדלת הייתה פתוחה בפניי. הלב שלו והנתינה שלו היו עד אין סוף, כך גם היום. בחתונתי הוא קיבל פנים, הוא היה איתי אצל הרב, הוא כל כך היה מאושר בחלקי, ואני הייתי מאושרת שהוא איתי. כשעמדתי ללדת, הוא הבין את רגשי ליבי שחששתי שיהיה לי מה שהיה עם אמא שלי, נחת בבית החולים עם אשתו וחיכה עד שהוולד יצא ולא עזב אותי עד שראה שאני בסדר. כך גם בילד השני".