דעה: אינסוף הישגים לחרדים, אפס הישגים לחיילים

ההסכמים הקואליציונים המתגבשים בין נתניהו לשותפותיו החרדיות לממשלה מאשררים את סתימת הגולל על האפשרות לשוויון בנטל. על מי עוד יעמיסו שירות? על הבנות החילוניות. ואיך אפשר לתקן את העוול? להעלות דרמטית את דמי הכיס המגוחכים שמקבלים החיילים, כדי לעזור למי שכן משרת

כך ייראה ההסכם הקואליציוני בין נתניהו ליהדות התורה

ישראלים מהסוג הרגיל לכאורה - כאלה שעובדים, והם וילדיהם עושים או יעשו צבא - שלא רותחים מעצבים על ההסכמים הקואליציונים המתגבשים, פשוט לא מבינים אותם.

 

לא צריך להרחיב בסוגיית מה החרדים מקבלים (הרבה מאוד, בעצם את האפשרות ההיסטורית להמשיך לקיים את החברה החרדית כפי שהיא - מברוק, וגם אפשרות לשלוט בחיי הדת של החברה החילונית - לא מברוק). עדיף להתרכז בסוגייה מה מקבלים הישראלים מהסוג הרגיל - אלה שלאור העובדה שעכשיו כבר ברור לכולם שלא מתוכנן בישראל שום גיוס חרדים ושום שוויון בנטל, ימשיכו לשאת בנטל לבדם ולשרת בצה"ל לבדם.

 

> לכתבות נוספות

אלה הדרישות של יהדות התורה בדרך לקואליציה

טור: שלושת התנאים שנתניהו צריך להציב לחרדים

טור: מדוע אריה דרעי חייב לחזור למשרד הפנים

 

ומה הם מקבלים? שירות של שלוש שנים לבן ושנתיים לבת (אופס. האמת שלבנות החילוניות יאריכו את השירות! הרי אין באמת גיוס חרדים, ומישהו כן צריך לשרת, אז זה הדבר היחידי שבאמת יקרה בפועל מחוק הגיוס השערורייתי: הארכת השירות לחילוניות שחייבות לשרת, ולדתיות שמתנדבות לשרת, ועוד מעמסה על המשפחות המשרתות ממילא).

 

יש רק מהלך אחד שיכול לצמצם מעט את העוול הזה: העלאת דמי הכיס שחיילי צה"ל מקבלים, למשהו כמו 3,000-4,000 שקלים לחודש, כך שהורי החיילים יפסיקו לממן אותם - כשחייל או חיילת מקבלים 500 שקל לחודש, המשמעות היא שאבא ואמא צריכים לממן אותם. וככה, שכל צעיר וצעירה מ'הזרם הבסדר' ייצאו מהצבא עם עוד איזה 100 אלף שקל. לא צבא מקצועי ולא קשקושים, דמי כיס יותר נורמליים לחבר'ה שעושים קצת יותר מאחרים.

 

העלאה דרמטית של דמי הכיס הצה"ליים זו האופציה היחידה כדי לתקן את העוול, ולהזרים תקציב ישירות גם לזרם המשרת בחברה הישראלית. לצעירים וצעירות, שההסכמים הקואליציונים המתגבשים מציפים שוב את העובדה שהם יישארו לבד מתחת לאלונקה, ושגם להם מגיע שאיזה מפלגה תדאג להם.