פינוי של נפגעים מתוך ההריסות בנפאל, רויטרס

בתי החולים בנפאל על סף קריסה: "צפוי מחסור גדול במיטות"

כוחות החילוץ הנפאליים ממשיכים לאתר עוד ועוד גופות ונפגעים בתוך ההריסות הפזורות בכל עבר, ועובדים בבתי החולים הזהירו מפני כאוס: "יש מחסור בעיקר במים, המיטות עלולות לאזול". הצוותים הישראלים מקווים להגיע ביממה הקרובה לכל 11 מנותקי הקשר המפוזרים באוורסט, ברכס האנאפורנה ובאגמים הקפואים

מחזות קורעי לב מתרחשים בבירת נפאל, קטמנדו, כשכוחות החילוץ המקומיים מאתרים עוד ועוד גופות של קורבנות אחד מאסונות הטבע הקשים ביותר בשנים האחרונות. ברחובות העיר נשמעות זעקות בכי של בני משפחה המתבשרים על מות יקיריהם כשבמקביל, בתי החולים הולכים ומתמלאים בפצועים והחשש הוא שלא יצליחו לעמוד בעומס הרב.

 

בבתי החולים כבר הזהירו כי אספקת הציוד, המים והמזון הולכת ואוזלת. "אנשים סובלים מהרבה בעיות בריאותית", הסביר פאריון יושי, סטודנט מקומי, "אני חושב שהמחסור במים הוא החמור ביותר". ד"ר שרדר ארייל מבית החולים בקטמנדו הודה כי "אם מספר המטופלים ימשיך לעלות, נהיה בבעיה. אנחנו נסבול ממחסור במיטות, אפילו מיד לאחר ניתוחים".

 

החשש מפני היעדר מאגר מים פעיל הוביל את תושבי הבירה קטמנדו להתאסף בתורים ארוכים ולמלא מים מתוך מיכלים הפזורים ברחובות. מרבית בתי העסק סגורים, וגם אלה שנפתחו עשו זאת לכמה שעות בודדות משום שהתשתיות כמעט שאינן קיימות. בנוסף, ברחובות הוקמו אוהלים מאולתרים בעקבות הבתים הרבים שנהרסו, והחשש לקריסתם של אלה שנותרו עומדים.

 

חיילים נפאלים מחלצים אישה פצועה מבין ההריסות במחוז סינדהופלצ'הוק
 

חיילים נפאלים מחלצים אישה פצועה מבין ההריסות במחוז סינדהופלצ'הוק(רויטרס)

במקביל, נרשם עד כה שיתוף פעולה בין ישראל לבין נפאל בדרגים הצבאיים והדיפלומטים, כשברקע נשמעת ביקורת רבה נגד הממשל בקטמנדו על התמודדותו האיטית עם האסון רחב ההיקף. הבעיה המרכזית בהגעה לישראלים שטרם חולצו היא הקושי להשיג מסוק, לאחר שהמסוקים כולם הולאמו על ידי המדינה. לישראל הוקצו שני מסוקים שאפשרו לצמק את רשימת מנותקי הקשר לכדי 11 בלבד.

 

במשרד החוץ הישראלי מעריכים כי כל ה-11 שוהים בשלושה אזורים: האגמים הקפואים, הר האוורסט ורכס הרי האנאפורנה. בין מנותקי הקשר, אגב, ישנם חבורה של יוצאי מגל"ן ונחל שלחמו בקיץ האחרון במבצע "צוק איתן" בעזה והצליחו לשגר הודעות למשפחות בארץ, בהן העידו על אלימות הולכת וגוברת כלפיהם מצד המקומיים.

 

הפינוי במסוקים יצר כמה סיטואציות לא נעימות, כאשר תושבים מקומיים ניסו להתנפל עליהם שעה שאלה חילצו את הישראלים. חלק מהם סירבו להתפנות ללא חבריהם והתקווה בירושלים היא לאתר את כל הישראלים כבר במהלך היממה הקרובה.