תאונת השרשרת הקטלנית ליד צומת להבים בדרום, היחידה אווירית משטרת ישראל

הרשות לבטיחות בדרכים קורסת: מספר ההרוגים קפץ השנה ב-40%

עיכובים בתקציבים, מחסור בניידות, כבישים מסוכנים המוגדרים כתקינים ורשות לאומית לבטיחות בדרכים שפשוט קרסה. מתחילת 2015 חלה עלייה כואבת במספר ההרוגים ביחס לשנה שעברה ובדיקת חדשות 10 מגלה תמונת מצב עגומה ומדאיגה ביותר. מי יעצור את הקטל בכבישים?

  • פורסם ב:
  • 23/03/2015 23:40
  • |
  • עודכן ב:
  • 23/03/2015 23:40
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

פחות משלושה חודשים עברו מתחילת שנת 2015 ומספר ההרוגים בכבישים מטפס בצורה חדה ומדאיגה. מתחילת השנה נהרגו בתאונות הדרכים 77 בני אדם - 40% יותר מהתקופה המקבילה אשתקד.

 

"פתיחת כזאת קטלנית ואיומה לשנה עוד לא ראינו", הצהיר השר אהרונוביץ', כשגם היעד שהגדירה הממשלה לשנת 2014 - הפחתה של 5% במספר ההרוגים בכבישים לא הושג ובשטח התוצאות שונות לגמרי עם עלייה של כ-4%.

 

בעבור דני מאירי המספרים הם מציאות פרטית של אובדן מיותר. לפני כשלושה חודשים הוא איבד את חתנו ונכדו בכביש 71 - מהכבישים המסוכנים ביותר בישראל שכבר גבה את חייהם את עשרות בני אדם. כביש 71, המחבר בין בית שאן לעפולה ורשם בעשור האחרון 30 הרוגים, ממתין כבר שנים לתקציב שדרוג.

 

מיליארדים אמנם מושקעים במהפכת התשתיות המתבצעת בשנים האחרונות, שנועדה בין השאר לשפר את איכות הנסיעה והבטיחות, אבל טיפול בתשתיות מסוכנות, כאלה שמוסיפות בכל יום הרוגים לסטטיסטיקה, נדחק פעמים רבות לתחתית סדר העדיפויות.

 

משרד התחבורה הבטיח שבקרוב סוף סוף הכביש ישופץ, אבל תושבי האזור טוענים שבפועל מדובר רק בעבודות נקודתיות הנדרשות לשם סלילת מסילת העמק. "אני מרגיש שרוצים להשתיק אותנו ועובדים עלינו בעיניים", אומר מאירי. "זה לא סביר שבמאה ה-21 כביש מרכזי של מדינת ישראל ייראה ככה".

 

גם צומת עדנים שבשרון הוא דוגמה למוקד סיכון שמוזנח באופן מתמשך. הפניה המסוכנת בכביש המהיר מצריכה אוטובוסים רבים לעבור חמישה נתיבים בבת אחת לצד השני, במקום בו נהרגו בשנים האחרונות כבר שלושה בני אדם.

"אמרו לנו בעבר שצריך ארבעה הרוגים כדי לשים רמזור נוסף בצומת", מספרת תושבת האזור. "אלו דברים שדוגרמים לעור שלך להצטמרר".

 

וזו גם כאמור - האמת העצובה. כדי שכביש או צומת יוגדרו מסוכנים צריכים למרבה הצער להיהרג בהם מספיק אנשים. כך זה עובד בכבישים ובצמתים רבים ברחבי הארץ. על פי נתוני 'אור ירוק', תקציב משרד התחבורה גדל בחמש השנים האחרונות ב-50% אך במקביל הסכום שהועבר לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים הופחת כמעט באותו שיעור.

 

תאונת דרכים חזיתית בכביש 71 בין משאית לבין מונית
 

תאונת דרכים חזיתית בכביש 71 בין משאית לבין מונית(דובר המשטרה מרחב אילת)

"עם תקציבים ראויים שהממשלה צריכה להקצות לרשות לאומית מתפקדת נוריד את מספר הנפגעים וההרוגים. תאונות דרכים זו לא גזירה משמיים", אמר רן בן יהודה, מומחה בתחום הגורם האנושי בתאונות.

 

אחד הכישלונות הגדולים ביותר במלחמה בתאונות הדרכים בשנה האחרונה מתבטא בעלייה של כמעט 40% במספר הולכי הרגל ההרוגים, אבל ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים לא נעשה בנתיים כמעט דבר.

 

גם באגף התנועה במשטרה המצב לא מבשר טובות, כששם סובלים ממחסור חמור באמצעי אכיפה, וכך לדוגמא חסרות כיום יותר מ-200 ניידות שיכלו אולי למנוע מעבריין התנועה הבא לגרום לתאונה קטלנית.

 

כך מסתכמת תקופה של כשלוש שנים, שבסופה נראה שלא הממשלה ולא הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים לא הצליחו להילחם כראוי במכת התאונות בכבישים. בחודש הבא צפוי יו"ר הרשות לסיים את תפקידו, ובין מצוקת הדיור ויוקר המחיה לגרעין האיראני, בנתיים על תפקיד שר התחבורה אף אחד לא ממש נלחם וכדאי שבממשלה החדשה יזכרו לטפל גם בקטל בדרכים.

 

הקטל בכבישים נמשך ומחריף. עלייה של 40% מתחילת השנה
 

הקטל בכבישים נמשך ומחריף. עלייה של 40% מתחילת השנה(אתר פאנט)

ממשרד התחבורה נמסר: "רוב מוקדי הסיכון והכבישים האדומים בארץ מטופלים ונמצאים בשלבי שדרוג ותכנון שונים, במסגרת תקציב ייעודי של מאות מילוני שקלים בשנה. כביש 71 בצפון משודרג כיום בעלות של יותר ממיליארד וחצי שקלים כולל הרחבת הכביש והפרדה בין נתיבים.

 

"צומת עדנים הוכרז לאחרונה כמוקד סיכון ונמצא בימים אלה בשלבי תכנון, שבסיומו יפורסם מכרז לשדרוג הצומת כולל הקמת רמזור. משרד התחבורה וחברת נתיבי ישראל, גיבשו יחד עם משטרת ישראל והרשות לבטיחות בדרכים, תכנית חירום הכוללת טיפול בתשתיות הולכי רגל, הסברה ואכיפה. עלות התכנית נאמדת בעשרות מיליוני שקלים".

 

בנושא תקצוב הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים אמרו במשרד התחבורה כי "בשנת 2008 הרשות אכן תוקצבה ב-550 מיליון שקלים, אולם בפועל, ניצלה רק כ-400 מיליון שקלים, מאז תקציב הרשות עומד על כ-300 מיליון שקלים בשנה. בנוסף הועברו לתקציב המשרד לביטחון פנים כ-70 מיליון שקלים, המיועדים לצורכי אכיפה".

 

מנגד, ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים מסר בתגובה כי "הוועדה להכנת התוכנית הלאומית לבטיחות בדרכים תקצבה בשנת 2005 את פעילות הרשות ב-550 מיליון שקלים לשנה. בפועל, הרשות מקבלת רק 240 מיליון שקלים, בעוד 70 מיליון הועברו למשרד לביטחון פנים ולא לנו".