הריסות בעיר עדן בתימן, רויטרס (ארכיון)

פרשנות: תימן הולכת ומידרדרת למלחמת אזרחים בסגנון עיראק

בתקופת האביב הערבי, בתימן עוד היו שחלמו על דמוקרטיה; כיום המדינה נופלת אל מלחמת אזרחים עקובה מדם והופכת לחצר אחורית של מלחמות דת, בין איראן שתומכת במורדים החות'ים וממשיכה לרכוש השפעה בעולם הערבי, לסעודיה שגרמה לדאע"ש ולאל-קאעדה לשתף פעולה כדי להחזיר מלחמה

לאחר גל הפיגועים בתפילות יום השישי בתימן, שהביא למעל 140 הרוגים ו-300 פצועים, נראה כי תימן מידרדרת לכאוס ולמלחמת אזרחים מוחלטת. הנשיא כבר נמלט מצנעא לעיר עדן בדרום המדינה, שם הוא נהנה מתמיכת סוריה בעוד איראן תומכת במורדים החות'ים השיעים - והאשים את החות'ים בדרדור המצב בתימן.

 

מעבר לכך, לתימן יש חשיבות עצומה. זו אחת המדינות בהן היה מאבק על דמוקרטיה בתקופת האביב הערבי, והניסיון הזה נכשל. איראן נכנסה למדינה הזו והצליחה להביא לתוכה מיליציה שיעית ששולטת במדינה, וכעת קמים הסונים ומתקוממים במימון סעודיה. המצב שנוצר כמעט אבסורדי: בעוד בכל המקומות, למשל בסוריה ובלבנון, דאע"ש ואל-קאעדה רבים אלה עם אלה, בתימן הם משתפים פעולה, בשל המצב המוגדר כצו 8 מיידי לטובת הסונים.

 

לכתבות נוספות

תיעוד: הפיגוע הקטלני ביום שישי במסגד

מתקפת טרור במסגד בתימן, יותר מ-100 הרוגים

הנשיא המודח: על החות'ים לסגת, הם ביצעו הפיכה

 

תימן קרובה מאוד להפוך לגרסה שנייה של עיראק, שם קם ארגון דאע"ש בגלל הפלישה האמריקנית. ארצות הברית, המנהלת משא ומתן עם איראן על תוכנית הגרעין שלה, כלל לא מנסה למנוע את מעשיה של איראן בחצר האחורית. במדינות ערב אומרים כי כבר 4 בירות נשלטות על ידי האיראנים: ביירות, דמשק, בגדד וצנעא. מי שיסתכל על המזרח התיכון 4 שנים אחורה והיום, יראה אחיזה איראנית המלחיצה את כל הסונים. הסברה היא שתימן תהפוך לזירת ג'יהאד ופיגועים, ומי שישלמו את המחיר יהיו בעיקר אזרחים.