פרשנות: רוח גבית לנתניהו בעולם הערבי, באיראן כתבו לו "שתוק"

בעוד האיראנים לעגו לנתניהו וצפויים לנצל את הנאום לטובתם, הרי שנאומו שודר ברשתות הערביות הגדולות, וזכה לתמיכה זהירה. "למה מנהיגי ערב לא אמרו את הדברים של נתניהו?" ו"אני לא מאמין שאני מסכים איתו, אבל דבריו מתאימים לי כערבי", היו רק חלק מהתגובות של כותבים ברשתות הערביות

לעג באיראן, תמיכה זהירה בעולם הערבי: נאומו של בנימין נתניהו הערב (שלישי) שודר גם ברשתות הערביות אל-ערביה ואל-ג'זירה, הפונות לקהל גדול בעולם הערבי, וגם ברשת האיראנית באנגלית, PRESS TV.

 

דבריו של ראש הממשלה התקבלו באהדה מסוימת אצל כותבי טורים: סעודים הכותבים באל-ערביה ובא-שרק אל-אווסט הסבירו כי מה שנתניהו אמר בקונגרס, למשל על כך שקאסם סולימאני, מנהיג משמרות המהפכה, כבש כבר 4 בירות ערביות, היה צריך להיאמר על ידי המנהיגים הערבים עצמם. "מדוע אתם לא אומרים זאת?", הם נשאלו. כותב אחר הבהיר: "קשה לי לומר שאני מסכים עם נתניהו, אבל מה שהוא אמר מתאים לי בתור ערבי".

 

לכתבות נוספות בנושא

> כיצד הגיבו הפוליטיקאים בזמן אמת לנאום נתניהו?

> הבית הלבן: "לדרוש שאיראן פשוט תיכנע, זו לא תוכנית"

> הרצוג: "אחרי מחיאות הכפיים, ישראל נשארת מבודדת"

 

במדינות ערב הרשמיות היתה שתיקה בדקות שאחרי הנאום, אבל קיימת הסכמה על כך שהסכם עם איראן יפרק את גוש מדינות ערב, וייצור מירוץ חימוש - ושאין 'אבא' שיגן מפני איראן.

 

באיראן עצמה הלכו אישית על נתניהו, כולל האשטג בטוויטר "שתוק כבר, נתניהו". מצד שני, בזמן שמדברים בווינה על הסכם, האיראנים יידעו לנצל גם את נאום נתניהו לטובתם. הסעודים אמרו לאמריקנים בצינורות פנימיים - 'תקשיבו, האיראנים זה לא העולם הערבי, יש לכם עסק עם סוחרים שיודעים לעשות את מה שעדיין לא למדתם' - וזו הדאגה הגדולה בעולם הערבי.