בדיקת 'ברקוד': האם המים בברי המים פחות בריאים ממי הברז?

בביתם של 31 אחוזים מהישראלים מוצב באופן קבוע על השיש במטבח מכשיר ביתי כלשהו לסינון מים. חלק עושים את זה בגלל הטעם הטוב והנוחות שבמכשירים האלה, אבל אחרים מאמינים שהמים המסוננים בריאים יותר מהמים שבברז. מערכת 'ברקוד', בשיתוף משרד הבריאות, בדקה האם המים בברי המים באמת בריאים יותר - התוצאות מפתיעות

רוב הישראלים המחזיקים ברי מים, עושים זאת על מנת לשתות מים נקיים יותר. למרות זאת, משרד הבריאות טוען כי מי הברז מישראל הם מהטובים בעולם. מאות אלפי ישראלים מוציאים מאות אלפי שקלים בשנה כדי לשתות את המים ה'איכותיים'.

 

הבדיקה המקיפה כללה עשרות ישובים ו-64 דגימות משלל ברי המים, בנוסף ועל מנת להשוות, נדגמו גם מי ברז רגילים לחלוטין. "אין לי ספק שהמים בבר המים נקיים יותר", העידה שרון אמר מהרצליה.

 

בביתה של משפחת גמליאל מנתניה אכן נמצאו חיידקים במים. 36 חיידקים מסוג פסאודומונס נמצאו בבר המים שלהם, בברז לעומת זאת נמצאו 0 חיידקים. גם בביתה של משפחת טוויטו ברחובות נמצאו הבדלים מהותיים. 335 חיידקים בבר המים, לעומת 32 בלבד במי הברז.

 

 

מספר החיידקים שנמצאו בכלל ברי המים, כמו גם בברזים הם בתחום התקן המותר. למרות התקן, הפרופסור איתמר גרוטו מסביר כי מספר החיידקים מעיד על איכות הטיפול במים ובמשרד בטוחים כי יש לכך משמעות.

תגובות:

מחברת תמי 4 נמסר:
המים המטוהרים והמסוננים של מכשירי תמי 4 עומדים בתקינה הגבוהה ביותר בישראל ובעולם, בהם תקן משרד הבריאות ומכון התקנים אשר מעידים כי המים של תמי 4 נמצאים באיכות גבוהה ביותר. ספירת החיידקים שנמצאה בבדיקה עומדת בתקינה הנדרשת ע"י מכון התקנים ומשרד הבריאות. ארגון הבריאות העולמי וגופים בין-לאומיים נוספים קובעים כי ספירת החיידקים אינה מעידה דבר על איכות המים ואין כל סיכון בריאותי בהימצאות חיידקי הספירה הכללית במי שתייה.

 

מחברת "צלול" נמסר:

הלקוחה שהוצגה בכתבה רכשה את בר המים לפני כארבע שנים אך באופן שיטתי דחתה את החלפת המסנן. החברה מתזכרת את כל לקוחותיה אשר מחזיקים בבר מים וקוראת להם להחליף את המסנן כל שישה חודשים. לקוח שאינו עושה כן - יקבל הסבר ברור מנציג השירות על משמעויות הדבר.

 

מ"הדס פתרונות סינון" נמסר:
כלי סינון המים מצריך תחזוקה הולמת ושוטפת הכוללת החלפת מסנן בתדירות הנדרשת במקביל לניקוי יסודי של כלי קיבול המים בתוך המתקן אחת לתקופה הנקבעת בהתאם למוצר שבו משתמש הלקוח. הלקוח שהוצג בכתבה לא החליף באמצעותנו את כלי הקיבול.

 

תגובת אלקטרה בר":

"חברת אלקטרה מברכת על המבחן ושמחה על התוצאות שעלו מהבדיקות הביתיות. חשוב לציין שברי המים של אלקטרה בר נבדקו ואושרו על ידי מכון התקנים כבעלי תווי התקן הישראלים המחמירים 1505 ו-5452
- למערכות לטיפול במי שתיה, והינם בעלי איכות ללא פשרות. התוצאות במתקנים הנמצאים במקומות הציבוריים שצוינו, ייבדקו ויטופלו".