"אנליסט": איך חולבות הרשויות המקומיות את האזרח הקטן?

למה רשויות מקומיות מוותרות לעסקים ולמוסדות ציבור על חובות ארנונה במיליארדים - אבל לא מהססות ליזום העלאות חריגות בתעריפים לאזרחים הפשוטים, שמשלמים לפי חוק? המגזין הכלכלי "אנליסט" בעקבות עושק הארנונה, שמחפה על החובות של הגופים שמתחמקים מתשלום

בסלון הקטן בגני תקווה, מתכנסים לפגישת היכרות ראשי מחאת הארנונה בארץ - כולם מגלגלים סיפור דומה מאוד שנגמר בתעריף, ולאו דווקא מתחיל שם. כן, המשתתפים בדיון המאולתר מגיעים מרשויות שלא גובות שנים חובות כבדים מסרבני תשלום, עסקים גדולים וגם מוסדות ציבוריים. זה, כמובן, לא מפריע להן לפנות שוב ושוב למשרד הפנים - בדרישה להעלות לשאר התושבים את הארנונה בשיעור תלול.

 

מנתונים של השלטון המקומי עצמו, מתברר שרשויות מקומיות גובות בכל שנה רק כמה אחוזים מתוך מאות מיליונים - לפעמים מיליארדים - שמוגדרים כחובות אבודים של גורמים חזקים במשק. לפי מסמך של עיריית באר יעקב, מפעל של התעשייה האווירית לא שילם עד לשנה שעברה 314 אלף שקל; לישיבה בעיר נזקף חוב של 1.3 מיליון, בזמן שמשרד הבריאות - לא פחות - מתעכב עם 37 אלף שקלים. גם "שירותי בריאות כללית" ומשרד החקלאות, תראו, ברשימה - והנה חברת "דלק" של תשובה, שלה מיוחס פיגור כאן בסך 308 אלף שקל. גם דואר ישראל, מדווחים בעירייה, עדיין לא שילמה את הארנונה - בזמן שמאזרח פשוט, כמו דוד, דורשים להחזיר בריבית דריבית חוב של הוריו המנוחים, מתחילת שנות השבעים.

 

מדהים לראות רשויות שרצות לבקש תוספות לארנונה, במקום להוציא את הסכום החסר ממי שכבר חייב כספים לעירייה. נס ציונה, למשל, דרשה לפני שנה להעלות ב-7 אחוזים את התעריף למטר מרובע - בזמן שיכלה לרדוף אחרי 140 מיליון שקל אבודים. בהוד השרון, גיבשו תכנית למגה התייקרות של 5 אחוזים - למרות שכתחליף, אפשר היה לגבות 137 מיליון שקלים שעדיין לא הגיעו משנים קודמות. גם בחיפה, הוחלט להוסיף לארנונה אחוז ושליש מעל למדד - זה בטח קל יותר מאשר להתמודד עם גופים שחייבים עד היום לעירייה, שני מיליארד וחצי שקל!

 

שנסכם? בעשרת היישובים עם הארנונה הכי יקרה כאן, גוררים נכון להיום 11 מיליארד ו-700 מיליון שקלים שלא שולמו! אילו אחוז מהכסף הזה נכנס לקופה בשנה שעברה, אפשר היה למנוע את כל העליות במס העירוני על מגורים.