ג'נין 2015: חמאס החליף את זביידי, הפייסבוק את מוקדי הגיוס הישנים

מפקד גדודי אל אקצא, זאכאריא זביידי, נמצא אמנם במעצר אבל ביקור בג'נין שמהווה בעבורה "סמל" הראה: את מקומו החליפה התחזקות חמאס. במסגרת סדרת הכתבות "מחנות פליטים" הציגו אנשי "בירת הפיגועים" לשעבר את מעורבותם הגוברת של ילדים. "הם מעדכנים אחד את השני בפייסבוק על כניסות של צה"ל ורוגמים באבנים". פרק 3

כבר זמן רב שמפקד גדודי חללי אל אקצא, זכאריא זביידי, נמצא במעצר בידי הרשות בתיאום עם ישראל. ואולם, ביקור במחנה הפליטים ג'נין שזביידי היווה בעבורו "סמל" הראה השבוע כי המהלך לא שיפר את המציאות במקום, להיפך: את מקומו של המנהיג החליף חמאס, שאליו חברו ילדים רבים הזועמים על הכיבוש הישראלי. לדברי בכיר בפת"ח, "ברגע שחיילים או מסתערבים נכנסים - הילדים יוצרים קשר ומתנגדים".


זכריה זביידי היה נחשב מבחינת ישראל למבוקש בעקבות אחריותו לפיגועים רבים. לדברי דודו, "הייתי אצלו בביקור לפני שבוע. הוא מספר שהמצב שלו מותנה בשיחות עם הישראלים ועד עכשיו אין פיתרון לסוגייה שלו". למרות זאת, בכלל הפלגים הביעו תקווה לשובו. לדברי פעיל חמאס, קייס א-סעדי, "אף אחד לא יתפוס את מקומו. הוא גדול וכשישוב יפקד על כל הארגונים".

 

>> לפרקים נוספים בסדרה

פרק 1: בשועפאט הולך וצומח מעוז חמאס

פרק 2: בבלאטה גרים 33 אלף איש בקמ"ר אחד

פרק 4: בדהיישה לא ויתרו על זכות השיבה

 

שיחה עם בכיר הפת"ח עטא אבו רמיילה העלתה כי ברקע המשך הלחץ מצד ישראל התפתחה בקרב ילדי ג'נין שיטת "התנגדות" סדורה. לטענת אבו רמיילה, "ברגע שחיילי צה"ל או מסתערבים נכנסים למקום הילדים יודעים בדיוק מה לעשות, הם מתורגלים. הם מעדכנים אחד את השני בפייסבוק כשצה"ל מבצע את הכניסה, ולאחר מכן באים ומונעים ממנו מלהיכנס באמצעות אבנים".


המחשה להתחזקות חמאס גם בשורות הצעירים במחנה הפליטים סיפקה במהלך הביקור חבורת ילדים ששיחקה יחד בין הסמטאות. אחד מהם סיפר: "כשאהיה גדול אשא אם-16 ואירה בחיילים". לדברי אבו רמיילה, "הילדים הם הכי אכזריים בהתנגדות לכיבוש. אם יתנהגו איתנו יפה יהיה בסדר, אבל אם לא אז אנשי המחנה יודעים לעשות רע".