"אנליסט": חברות הביטוח בחרו ספק שעולה להן בזול, הציבור משלם ביוקר

אחרי שחברות ביטוח רבות בחרו לטפח מסלול זול לתיקון דליפות בידי ספק מטעמן, מתברר כי פעמים רבות השירות מביא למחיר כבד. תחקיר גילה: בתי אזרחים רבים ניזוקים כתוצאה מ"מונופול" השרברבות, שמבחינת המבטחות עלה דווקא בזול. ויש גם סכנות: "הבית יכול היה לעוף באוויר בהתלקחות, אבל אמרו לי - 'קורה"

האם אשליית הבחירה והתחרות ש"אופפת" את חברות הביטוח עלולה לעלות בחייכם? חברות ביטוח רבות מתגאות במסלולי ביטוחי בעבור מבנים המצריך מהלקוח תשלום מועט יחסית של כמה מאות שקלים, ואולם תחקיר "אנליסט" גילה כי בסכום הזה עלולים אזרחים לשלם ביוקר - בכיסם, במצב בתיהם ואף בחייהם. הסיבה המקוממת: חברות הביטוח מאפשרות מעמד "מונופול" לספקים העולים להן בזול, כשבדרך ציבור המבוטחים הופך "שבוי".

 

איציק בוסידן מהרצליה חווה על בשרו את התופעה בעקבות פיצוץ מקרי בצינור בגג מים ביתו. בתגובה, חברת הביטוח שלו הפנתה אותו ל"שחר שירותי צנרת" - המספקת בלעדית שירותי שרברבות לשלוש מחברות הביטוח המובילות במשק: "הפניקס", "מנורה" ו"הראל". ואולם, הטכנאי שהגיע כעבור ימים ארוכים רק החריף את המצב: בעת העבודות נחתך בטעות צינור הגז במקום, ובבית נוצרה סכנת התלקחות שעלולה הייתה להביא לאסון כבד.

 

בדיקת "אנליסט" העלתה כי תקלות מסוג אלו שכיחות בקרב לקוחות חברות הביטוח, שנוהגות לפתות את המבוטחים בתשלום מוקטן של כ-500 שקלים בלבד לספקיהן. זאת, בזמן שבעבור שימוש של המבוטחים בספק חיצוני יידרשו החברות כ-3,000 שקלים. בנוסף, מתברר כי הספקים עצמם מקבלים תשלום מראש - מה שאינו מוסיף ל"תמרוצם" לעבודה איכותית ומקצועית.

 

בעוד חברת "שחר" כובלת את המבוטחים בחברות שהוזכרו, ב"ביטוח ישיר" וב"מגדל" נתונים הלקוחות לחברת "פמי פרימיום". לדברי בוסידן, ניסיונו לרתום לעזרתו את חברת הביטוח שהזיקה לתשתית ביתו נתקל בהתנערות. "התקשרתי לחברה ואמרתי: את מבינה את המשמעות של הדברים? אמרו לי: 'בסדר, אז קרה'. אבל זה לא סתם קורה - זו רשלנות לשמה. הבית יכול היה לעוף באוויר, זה יכול היה להיגמר באסון אדיר".