בדיקת חדשות10: מה כלול בתג המחיר של בחירות 2015?

שני מיליארד שקלים – זהו תג המחיר של החלטת נתניהו ולפיד לפרק את הממשלה ולמעשה להביא להקדמת הבחירות. את מחירה ישלמו בעיקר האזרחים: חוק מע"מ שכמעט אושר בעידוד לפיד יבוטל, הרפורמה להוזלת ביטוחי הבריאות תוקפא, העלאת שכר המינימום המדוברת תידחה והדולר יזנק עד קרוב לארבעה שקלים. כל זאת, עוד בטרם הגענו לתקופת הבחירות עצמה

תג המחיר לבחירות 2015 לא צפוי להיות שונה מזה של מערכות בחירות קודמות, וככל הנראה יעמוד בסך הכול על שני מיליארד שקלים. אלא, שמערכת הבחירות הנוכחית מתרחשת בעת שתקציב המדינה נאבק לאזן בין רפורמות כלכליות מתוכננות לשיקום המשק לאחר מבצע "צוק איתן", והנטל הפעם הוא כבד מנשוא.


בתור גזירה ראשונה, תקציב 2015 יהיה זה אשר לא יאושר במועד. זאת, בשל השינויים הרבים שיהיה על אנשי משרד האוצר לקחת בחשבון בעקבות מערכת הבחירות היקרה. במסגרת אותו תקציב גם לא ייצא לפועל חוק מע"מ אפס, שהשר לפיד נאבק בכל מאודו לקדם, ותוקפא הרפורמה עליה עמלה השרה גרמן להוזלת ביטוחי הבריאות.


מלבד זאת, העלאת שכר המינימום, שצפויה הייתה לצאת לפועל בתום משא ומתן נוקשה בין אנשי האוצר וההסתדרות ובעקבות מאבק מתוקשר, תידחה עד להודעה חדשה. לעומת זאת עלייה בשער הדולר, שצפוי לזנק בעקבות מצבו הרעוע בין כה וכה של המשק ולהגיע לערך של קרוב לארבעה שקלים.