אולמרט לזקן: "את לא יכולה להיות בידיו של מי שאינו אמין עלייך"

אחרי התפוצצות עסקת הטיעון הראשונה שהוצעה לה, חזרה ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר לחיקו של אולמרט. חלופת המסרונים ביניהם חושפת איך זקן הגבירה את דרישותיה ממנו – כסף מאילי הון, עבודה לבנה ואפילו בית בשבילה לחופשה בטוסקנה. ראש הממשלה לשעבר, מצדו, ניסה להרחיקה את זקן מעורך הדין עופר בר-טל שייצג אותה

  • פורסם ב:
  • 29/10/2014 22:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 29/10/2014 22:21
  • |
  • כתבים:
  • ברוך קרא

 הסיפור הזה מתועד בכל דרך שרק תרצו, גם במסרונים. בתחילת נובמבר 2012 עו"ד עופר בר-טל, מגובה בבני משפחתה ובקרוביה של שולה זקן, כבר היה משוכנע שהצליח להשיג לה את עסקת החלומות בתיק הולילנד. 11 חודשי מאסר במקום שנים שהיו צפויות לה מאחורי סורג ובריח ללא ההסדר. אלא שעל זקן הופעל לחץ מכיוונו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שלא לחתום. לחץ, שכלל פגישות ביניהם במקומות שונים, גם בביתה, ופגישות עם עורך הדין נבות תל-צור, שניסה אף הוא להניא אותה מחתימה על ההסכם, הסכם שיהיה רע מאוד לאולמרט, שכן זקן תהפוך לעדת תביעה לכל דבר ועניין.

 

הלחץ עובד, ולבנובמבר 2012 זקן נשברת ומוותרת על ההסדר. בר-טל נטרף ושולח לה את המסרון הבא: "בוקר טוב, לצערי שולה אין לנו מה לטעון למענך. עשינו את כל שיכולנו כדי להוציא אותך מהעניין במירב הכבוד האפשרי. גם ביום שישי הקרוב תקנו רוב התיקונים שאת ביקשת ועדיין אינך מסכימה. היה לחץ באמצע השבוע אבל אנחנו כבר עשרה ימים אחרי. אין לנו דרך להגן עלייך במשפט. אין לנו איך לתקוף את העובדות בהן את מודה. הכל מסבדס שוחד ברור. בחרת לנסוע במהירות של מאה ועשרים קמ"ש מול קיר ביטון. מציע שתשקלי שיקול אחרו ובהיר של יתרונות וחסרונות. אל תשמטי את הסיכוי הזה. תזכרי את קצב שלא הסכים להסדר טיעון. איננו רוצים שזה יהיה גורלך". ואז מוסיף במסרון נוסף: "האלטרנטיבה זה פרקליט אחר שיבוא וירצה את אהוד וישלח אותך לשלוש שנים בפנים ואותו לחופשי. זה פשוט מגעיל".

 

זקן, שחזרה במהרה לזרועותיו של אולמרט משרשרת את המסרונים לאולמרט כדי לקבל הוקרה, ואכן מיד זוכה לה. "מעריך את היושר העקשנות והנחישות. כל הכבוד", כתב לה ראש הממשלה לשעבר.

 

אבל, סיפרה זקן לחוקרים, לא היו ארוחות חינם. מרגע זה היא רק הגבירה את דרישותיה מאולמרט. הכל: החל מדמי מחיה מאנשי עסקים, דרך עבודה לה ולבנה, נדב, ועד הנאות קטנות כמו כרטיסים למשחקים של בית"ר. לנדב הבן דאגה במיוחד. מיד לאחר פיצוץ ההסדר היא מבקשת מאולמרט, יום אחרי יום, שידאג לו לעבודה, למשל אצל אנשי העסקים יוסי בכר או יאיר המבורגר. כך, למשל, בהתכתבות ביניהם ב-19.11.12:

זקן: בוקר טוב. מקווה ששלומך בטוב. נדב היה אצל יוסי בכר ואצל המבורגר בראיונות לעבודה. אנא נסה לעזור!!! חשוב ביותר!!!!

אולמרט: מה בדיוק נדב מיועד לעשות אצלם. למה הוא התראיין?

זקן: לכל עבודה שימצאו לנכון.... עדיפות להמבורגר.

אולמרט: יוסי נפגש אתו ויעשה הכל למצוא לו עבודה, עם יאיר טרם דיברתי. אדבר היום.

זקן: תבורך.

 

אולמרט פועל מהר ומסדר כמצופה ממנו עבודה לנדב אצל המבורגר, אך למרבה המבוכה, נדב זקן עוזב את העבודה כעבור חצי יום. למחרת (26.11.12), זקן מבקשת מאולמרט שיבקש מהמבורגר שימצא לבנה תפקיד אחר:

זקן: בוקר טוב. אנא נסה משהו עם נדב.

אולמרט: זה מאוד מצער שהוא עזב. אני עושה מאמץ. פונה לידידים ולוחץ עליהם  והוא עוזב ביום הראשון. זה לא מחזק את יכולתי. דברים כאלה מתגלגלים בין אנשים. נראה מה ניתן לעשות.

זקן: אתה צודק, אבל המנהלים ראו שזה קטן עליו בצורה משמעותית!!! הוא יכול לשלב אותו יותר טוב אם הוא רוצה. הבחור רציני ומי שייקח אותו יזכה בעובד חרוץ ומוכשר.

אולמרט: אמרתי שאנסה. לפי תחושתי היה צריך להישאר ולבקש לעשות משהו אחר. גם יאיר לא ירגיש נכח שהעובדים יודעים שמישהו יכול לבוא, ללכת הביתה ,ואחר כך לקבל הצעה עחרת. בקיצור איפוק וסבלנות לא מזיקים.

זקן: כל מה שאתה אומר נכון...אני לא מתווכחת....

 

זקן ועורך דינה, עופר בר-טל
 

זקן ועורך דינה, עופר בר-טל(חדשות 10)

שלושה ימים לאחר מכן, אולמרט שוהה בניו יורק וזקן מבקשת ממנו שינצל אתה ההזדמנות וידבר עם איל ההון, חיים סבן.

זקן: דבר עם סבן

אולמרט: על מה

זקן: יש לו בארץ עסקים שאפשר להתחבר אליהם וגם אתה יכול לבקש עזרה כספית.

אולמרט: אני לא יכול לבקש ממנו עזרה כספית. ממליץ לדבר על כך בארץ ולהיות ממוקד במה שניתן להשיג.

 

זקן מעסיקה את אולמרט מעל הראש. מאז פיצוץ הסדר הטעון נראה לעתים שהוא ממש עובד אצלה. חוץ מנדב, היא כמובן דואגת לדמי המחייה עבור המשפחה. היא מבררת אתו מה עם בעלי ההון שהבטיח שיעבירו כסף ועבודה.

 

התכתבות בין אולמרט לזקן 21.11.12

זקן: אמרת שאני אמורה לקבל טלפון ממישהו נוסף. מי זה?

אולמרט: החבר מחו"ל היה אצלך?

זקן: לא. זה תקוע שם.

אולמרט: הוא היה והבטיח שזה יסודר. צריך גם סבלנות. היתר יסודר כמו עד עכשיו.

 

ב-21 בדצמבר, חודש לאחר פיצוץ ההסכם, זקן מקבל סיוע ממשפחת אנג'ל:

אולמרט: שמחתי לשמוע מאנג'ל שהיום נחתם הצ'ק הראשון. כן ירבו. גם ההמשך יהיה

זקן: בוקר טוב. הצ'ק בדרך. תודה....

שלושה ימים אחר כך, כשאולמרט בודק איתה אם קיבלה איזושהי מתנה ואיזושהי פנייה מחברת אאודי שסידר לה, עולה שוב עניינו של שנוא נפשו של אולמרט, עו"ד עופר בר-טל, ששוקל את המשך דרכו בתיק. אולמרט מפציר בה להיפטר ממנו ומהר. הוא מפנה אותה להתייעץ עם חבר משותף:

אולמרט: היי נמסר שקיבלת מתנה מהחבר שלך. האם נכון? תהיה פניה מחברת אוודי. צ'מפיון מוטורס.

זקן: אכן כך, נראה איך נסתר עם זה...בדרך לפגישה "גורלית" עם עורך הדין.

אולמרט: מתפלא שלא חתמת?.. סיימת עם זה. צריך להזדרז עם מישהו אחר.

זקן: בינתיים אין מישהו אחר!!!!

אולמרט: את לא יכולה להיות בידיו של מי שאינו אמין עלייך. תדברי עם החבר שמייעץ לך

זקן: אני כל הזמן אתו. יש בעיה של זמן

אולמרט: יכול להיות. בזמן, אפשר יהיה לטפל; באיש שאין בו אמון. זה סיפור אחר.

זקן: אוקיי הייתי אצל עו"ד יאיר גולן. לא מוכן בגלל שאין זמן וגם לא חושב שנכון להחליף בשלב זה עורך דין

אולמרט: יאיר גולן אינו אידיאלי. דברי עם החבר. גם אני. הרי הנוכחי לא מוכן לדבר בשם עמדתך

 

זקן ובנה נדב
 

זקן ובנה נדב(חדשות 10)

השנאה והפחד של אולמרט מבר-טל הולכת ותופסת תאוצה עם פרסום דבר פיצוץ הסדר הטיעון בפברואר. ב-3 בפברואר הוא שולח לזקן מסרון: "מי הדליף? יש לי רושם שזה עורכי הדין. הם מצטיירים די מסריחים. בכל זאת הם עורכי דינך..." למחרת זקן מנסה לברר עם אולמרט מה עם הדירה שהבטיח לסדר לה בחופשה באיטליה:

זקן: היי יש חדש?

אולמרט: לצערי לא. יש בטוסקנה בתים שכל אחד עולה לשבוע עשרות אלפי יורו. לצערי, ברלוסקוני לא מציע לי את הטירה שלו בסרדיניה. אולי עוד יצוץ משהו. בינתיים אין. גם אנחנו לא נסע.

זקן: לא רציתי משהו מפואר. בסך הכל דירת שלושה חדרים. נסה בכל זאת עם החברים שלך

אולמרט: אין לי באירופה קשרים מיוחדים. מצטער נורא. לא מחפש שום דבר מפואר. לא מפואר עולה אלפי יורו. הם חיים בעולם אחר

 

בינתיים בחירות לכנסת. זמן מצוין לחפש עבודה לנדב, למשל אצל חבר הכנסת החדש, מיקי לוי, חברו הקרוב של אולמרט, ולשעבר מפקד מחוז ירושלים.

זקן: היי בדקת עם מיקי לוי לגבי נדב?

אולמרט: לא שוחחתי אתי על נדב בהקשר למיקי. על מה  בדיוק? עוזר פרלמנטרי? אני מניח כי מנתין עד שיידע אם יהיה שר, אבל מוכן לבדוק מיד.

זקן: כן, עוזר פרלמנטרי כעת, ואם יקבל שרות יוכל להמשיך איתו.

אולמרט: אדבר עם מיקי.

 

הבחירות חולפות, ממשלה חדשה קמה ועבודה לנדב - אין.

זקן: היי אהוד, עכשיו משהוקמה הממשלה אולי בכל זאת ניתן לבדוק אצל מי מהם תפקיד לנדב כל תפקיד בלשכה. מעריכה מאוד.

אולמרט: אני כרגע בארגנטינה. אשוב לקראת החג. אנסה לבדוק אז.

 

באין עבודה, בחודש יוני 2013 פונה נדב לאקדמיה:

זקן: היי אהוד, מקווה ששלומך בטוב. נדב שוקל ללמוד תואר ראשון במשפטים. הוא התקבל למכללה למנהל במסלול של האקדמאים. נשמח מאד אם תוכל לבדוק על הבינתחומי (רייכמן) כי שם לצערנו הוא לא עומד בתנאי הקבלה. תודה.

אולמרט: הבעיה שלי שהיחסים עם רייכמן לא כל כך משופרים. אני אבדוק ואחזור אלייך. חודש טוב.

זקן: חודש טוב גם לך ותודה גדולה.

אולמרט: מה עם קריית אונו

זקן: זה לא רמה

אולמרט: את טועה.

זקן: תשאל את נבות תל צור ואלי זהר וגם עם רועי בלכר אם הם יקבלו לסטאז' בוגר קריית אונו על פני הבינתחומי.

 

אין מה להגיד, לזקן כבר יש די ניסיון עם עורכי דין כדי להבין בתחום. השיח המעיק והאינטנסיבי הזה ממשיך בין השניים עד לסוף המר, עד לרגע שבו אולמרט מחליט בשלב הסיכומים שהגיע הזמן להיפטר מהחיבור עם שולה זקן. אולמרט חשב על הכול, איך לתחזק את זקן לאורך כל הדרך. רק בדבר אחד, ברגע המכריע, הוא כשל - בדרך שבה בחר להיפרד.

 

יועץ התקשורת של אולמרט מסר בתגובה: "קצנו בהדלפת חומרי חקירה על בסיס יומיומי. הדלפות כאלה נועדו לשבש את ההליך המשפטי. אנחנו מקווים שהמדליפים טרחו להעביר גם את המסרונים שבין שולה זקן לעורכי הדין שלה באותה תקופה ואת אמירותיה המפורשות של זקן שעורכי דינה, "מוכרים אותה" כהגדרתה והיא לא סומכת עליהם. התמונה המלאה תתברר אך ורק בבית המשפט וכל הדלפה מגמתית ככל שתהיה לא תשנה את הדברים החמורים לגבי התנהלות זקן".