זה לא רק המילקי: מדוע המזון והמחייה בישראל עדיין כל כך יקרים?

במסגרת הפרק הראשון בסדרת הכתבות שעוקבת אחר מחאת הישראלים הגרים בברלין על יוקר המחיה במדינה פגשנו את אלה שהחליטו לעזוב את ישראל ולהתחיל בחיים חדשים בגרמניה. שכר הדירה שהם משלמים נמוך יותר ולא משתנה, החינוך זול יותר והתחבורה הציבורית המתקדמת חוסכת להם הרבה כסף וכאבי ראש. "מחאת המילקי" היא רק סממן עבורם להבדלים באיכות החיים בין המדינות. חברת "שטראוס": "מחיר המילקי לא עלה ב-4 השנים האחרונות אלא ירד ב-6%"

כמו שהוכח במחאה החברתית של 2011, ניצוץ אחד יכול להדליק מדורת מחאה. לא במקרה היה זה הפעם ה"מילקי", מותג ישראלי מובהק בדיוק כמו הקוטג' לפני שלוש שנים, שעורר את סערת הפייסבוק הגדולה. גם לא מדובר במקרה ששוב הצעירים הישראלים בברלין מנסים להזכיר מבחוץ איך שום דבר לא השתנה אצלנו באמת לאורך השנים האחרונות.

 

יערה דולב, רקדנית ומדריכת ריקוד שסגרה סטודיו מוצלח לריקוד בתל אביב ועברה לגור במערב ברלין, מסבירה מדוע החליטה להגר לגרמניה. "החלטתי לעבור לכאן בעקבות הפגנות ה'צדק החברתי'. בן הזוג שלי לשעבר קרא איזו כתבה על הכלכלה בישראל, נפתחו לו העיניים, ופתאום הוא אמר לי - 'בואי נעבור לברלין'".

 

>> לראיון נרחב עם יערה דולב

>> פרק 2: הברלינאים מגיבים לביקורות

>> הנשיא מאוכזב || ניצול השואה כועס

 

כיום יערה משמשת כמורה שכירה למחול שעובדת רק כמה שעות ביום. היא מפרנסת יחידה שגרה בדירה של 95 מ"ר בקרויצברג, אחת מהשכונות הכי מבוקשות במערב ברלין, ובנוסף היא שולחת את ילדיה לבית ספר אנתרופוסופי. זה נשמע כמו מתכון בדוק לאוברדראפט של עשרות אלפים, אך מאז המעבר היא דווקא עברה ממינוס לפלוס.

 

יערה מציינת עוד דוגמה לשוני באיכות החיים בין ישראל לברלין, הפעם בנושא התחבורה. "בישראל החזקתי אוטו עם כל הפקקים. בברלין אני משתמשת בתחבורה הציבורית וחוצה אותה בקלי קלות בחצי שעה למרות שהיא ענקית. אני משלמת על התחבורה הציבורית כמעט 700 אירו בשנה וזה מכסה הכל", היא מספרת.

 

לשינוי המהיר במצבה יש הסבר. בניגוד לשכר הדירה בישראל שלא מפסיק לזנק, בגרמניה אסור על פי חוק להקפיץ את התשלום לאורך שנים. במקום 4,500 שקלים ששילמה עבור חינוך ילדיה בארץ, בית הספר האנתרופוסופי בברלין עולה ליערה 7% מהשכר עליו הצהירה, כלומר כמה מאות שקלים בלבד.

 

סיפורה של יערה הוא גם סיפורם של ישראלים רבים אחרים שפשוט נמאס להם. עבורם "מחאת המילקי" היא הרבה יותר מגובה המחיר עליהם הם משלמים עבור המעדן עם השוקולד והקצפת. הם רוצים לחיות בכבוד ולא להשתעבד לתנאי המחיה הקשים בישראל, גם אם זה אומר להשאיר את ארץ מולדתם ויקיריהם מאחור.

 

במהלך הכתבה הוצגה השוואה בין המילקי הישראלי של חברת "שטראוס" לבין המעדן המקביל בגרמניה. תגובת החברה לדברים: "המוצר שנמכר ברשתות השיווק בברלין הוא אינו מילקי. מחירו של המילקי לא עלה ב-4 השנים האחרונות אלא ירד ב-6%. נציין כי חברת שטראוס אינה קובעת את המחיר לצרכן אלא רק את המחיר לקמעונאים".