מבקר המדינה החליט להמשיך בבדיקת תיק "ביביטורס"

למרות שבתחילת החודש הודיע היועץ המשפטי לממשלה על סגירת התיק, החליט מבקר המדינה יוסף שפירא להמשיך בבדיקה ולהעביר את הדוח לנתניהו על מנת לקבל את תגובתו

פרשת ביביטורס מסרבת לרדת מהכותרות. למרות שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הודיע בתחילת החודש כי אין מקום לפתוח בחקירה בפרשת "ביביטורס" לאחר איסוף כל הראיות, החליט מבקר המדינה יוסף שפירא להמשיך כעת בבדיקת הדוחות.

 

בשלב זה עושה הרושם כי אין היבטים פליליים בהמשך הבדיקה של שפירא, אך לדבר בהחלט עשויות להיות השלכות אתיות וציבוריות. שפירא מתכוון להעביר את דוח הנסיעות אל נתניהו כבר במהלך הימים הקרובים על מנת לקבל את תגובתו.

 

הפרשה נחשפה בחודשים מארס-אפריל 2011 בסדרת תחקירים בהם נטען שכחבר כנסת בשנית 1999 ל-2008 קיבל נתניהו מימון מגופים שונים על נסיעותיו שלו ושל בני משפחתו לחו"ל. בין היתר נמצא כי בשני מקרים ב-2006, כשנתניהו שימש ראש האופוזיציה, נדרשו גופים שונים לממן את אותה הנסיעה.

בפרקליטות מחוז ירושלים פתחה בבדיקת הטענות ובמקביל פתח גם משרד מבקר המדינה בבחינה נרחבת של נסיעות נתניהו ושרי הממשלה בשנים האחרונות. "בסופו של דבר", כתב וינשטיין, "לאחר בחינת מכלול החומר שנאסף, המליץ בפניי ראש אגף חקירות ומודיעין לסיים את הליך הבדיקה משלא נמצאה תשתית ראייתי לפתיחה בחקירה פלילית. פרקליטות מחוז ירושלים ופרקליט המדינה הצטרפו למסקנת המשטרה והוסיפו כי להערכתם, אין סיכוי של ממש שהמשך בדיקה, ואף חקירה פלילית, יובילו לממצאים ברמה הנדרשת להעמדה לדין, בין היתר, בשל חלוף הזמן הרב מאז התרחשות האירועים המתוארים".

היועץ ניסה להסביר מדוע לקח שלוש שנים מפרסuם התחקיר בערוץ 10 ועד החלטתו: "הטענות שנטענו נגדו, הן בנוגע למימון טיסותיו לחו"ל, הן בנוגע למימון שהייתו שם, והן בנוגע לאירוע הנוסף - נבדקו. נתבקשו פרטים והבהרות מבא כוחו של נתניהו, נבחנו חומרים שנאספו בעניין במשרד מבקר המדינה. פעולות אלה דרשו זמן, ותוך כדי הבדיקה הועלו טענות חדשות, התבררו עובדות והתקבלו חומרים שהצריכו השלמות והמשך בדיקה".