לוגו אנליסט, ערוץ 10

סיכום תשע"ד: התחקירים הנבחרים של אנליסט

מים עכורים בנמל אשדוד ומעליות בהן התעריפים לא יכולים לרדת • בכירים שמקבלים בונוסים על ניהול כושל, ובכירים אחרים שמאשרים זה לזה משכורות עתק • כספים שעוברים ליהודה ושומרון יותר מאשר לפריפריה, ודירות למעמד הביניים שמהן יהנה בעיקר ציבור אחר • בחודשים האחרונים חיפש מתן חודורוב היכן קבור הכסף שלנו. הנה שמונה תשובות טובות, ומרגיזות

תשע"ד היתה, בין היתר, גם השנה בה עלה למסך המגזין הכלכלי של המהדורה המרכזית "אנליסט". מחברות ממשלתיות עד רופאים פרטיים, מטייקונים בעלי קשרים חובקי עולם עד הפקיד במשרד ממול שמטפל באזרח הקטן - במשך חודשים ארוכים רדפנו אחרי סיפורים כדי לבדוק דבר אחד עבורכם: איפה קבור הכסף שלנו, ואיך אפשר לדאוג לכך שבפעם הבאה יהיה אפשר לחסוך את הבזבוז המיותר, או לטפל בבעיה בזמן אמת.

 

עשרות תחקירים פורסמו במהדורה, ולקראת תשע"ד, זהו זמן להסתכל אחורה ולבחור כמה מהטובים שבהם.

 

לכל כתבות "אנליסט" | לעמוד הפייסבוק של מתן חודורוב

 

2 במארס 2014: "דנה" ונמל אשדוד

 

בנמל אשדוד נוהגים העובדים לשבות בשל התנגדותם להפרטה, אבל מתברר שהם עצמם דווקא נהנים מתוצאותיה. מקורב לאלון חסן, לשעבר יו"ר ועד העובדים בנמל, קיבל מיליוני שקלים מכספי הציבור לאחר שהקים חברה פרטית לשירותי נמל, שפעלה בתוך הנמל הציבורי. חברת "דנה", שגבתה סכומי עתק מלקוחות כמו חברת "שמן" וגבי אשכנזי, זכתה לתנאים מועדפים בשכירות בנמל - אבל לא הותירה להנהלת האתר להתערב בפעילותה.

 

אגב, בהמשך השנה נעצרו חסן ואותו מקורב - יניב בלטר - במהלך חקירת משטרה נגד נמל אשדוד.

 

הקרטל של מנכ"לי חברות הביטוח

מתוך מהדורת 13 במארס 2014

 

הם מתנגדים לתספורות של הטייקונים הגדולים ועוצרים כל חגיגת שכר מופרזת, אבל כשזה מגיע אליהן, חברות הביטוח מאשרות פה אחד תגמולים במיליוני שקלים ליושבי הראש והמנכ"לים. את החשבון - אתם משלמים.

 

הבונוסים הגבוהים של בכירי המערכת הפיננסית

מתוך מהדורת 3 ביולי 2014

 

לעובדים הפשוטים בונוס מהבוס הוא עניין נדיר מאוד, מקסימום הם מקבלים שי לחג. לעומת זאת, בכירי המערכת הפיננסית נהנים בנוסף לשכר חלומי שהם מקבלים גם ממענק שמן, שבינו לבין הרווחים בחברות אין לפעמים כל קשר. מיליוני שקלים עושים את דרכם כל שנה לכיסיהם של המנכ"לים ויושבי הראש תחת הגדרות משונות כמו "הישג מיוחד" או "תרומה יוצאת דופן".

 

הביטוחים היקרים לרופאים בקליניקות הפרטיות - על חשבוננו

מתוך מהדורת 30 במארס 2014


בזמן שחולים רבים ממתינים במשך חודשים לניתוחים ומערכת הבריאות משוועת לכסף, מתברר כי המדינה מסבסדת מכיסנו ביטוח המגן על רשלנות של הרופא אחרי שעות העבודה - במסגרת הפרטית. מי יעצור את השיטה שעולה לנו מאות מיליוני שקלים בשנה?

 

צדק חברתי נוסח "צים"

מתוך מהדורת 9 ביוני 2014

 

חברת צים רושמת בשנים האחרונות הפסדים כבדים שנאמדים בסכום של כמיליארד וחצי דולרים, הפסדים שבכוונתה לכסות על ידי קיצוצים. אלא שבאותו הזמן שהחברה מקצצת את שכרם של העובדים הזוטרים ומפטרת חלק מהם - היא מעניקה מניות לאותם הבכירים שכשלו בניהול החברה.

 

מאות המיליונים מהחטיבה להתיישבות להתנחלויות

מתוך מהדורת 23 במארס 2014

 

כבר שנים טוענים בחטיבה להתיישבות של הממשלה כי הכסף מתחלק באופן שיוויוני בין השטחים שמעבר לקו הירוק לבין הנגב והגליל. אלא שמחשיפת חדשות10 עולה כי רק בשנה האחרונה הועברו להתנחלויות 200 מיליון שקלים - הרבה יותר מאשר לכל אזור בפריפריה.

 

אפשר רק לעלות: קרטל המעליות

מתוך מהדורת 20 במארס 2014

 

דווקא אצלנו בבניין, בתוך המעלית, אנחנו לכודים בתוך קרטל שמייקר מאוד את הדרך הביתה: הקבלן רוכש את המעליות בזול, אבל היצרניות משתמשות בטכנולוגיות ייחודיות כדי למנוע תחרות וכובלות את הדיירים לשירותיהן. "לדייר כבול אפשר להעלות מחירים כמה שרוצים".

 

מי באמת צפוי ליהנות מחוק מע"מ 0?

מתוך מהדורת 18 בספטמבר 2014

 

חוק מע"מ אפס הבטיח לכולם הנחה, אבל שכח להבטיח דירות. בעוד שהחרדים נהנים מהיצע גדול וממחירים שמלכתחילה לא היו גבוהים במיוחד, ימשיכו הצעירים ממעמד הביניים להיאבק בשוק שמציע מעט מאוד דירות קטנות ובאזור גיאוגרפי מצומצם במיוחד. במשרד האוצר מסרו: "אנו מצפים לירידת מחירים בשוק היד השנייה".