עדויות הסרבנים: "אנחנו פטריוטים, לא בוגדים"

פגיעה מכוונת בחפים מפשע, שיטות פסולות לאיסוף מודיעין וסיפור קשה אחד ב-2003 שמעצב את ערכי היחידה. בשורה של עדויות נדירות מספרים אנשי 8200 על הסיבות למכתב המדובר ועל הפחד מהתגובות שיקבלו: "לאנשים יהיה קשה להבין את המסר שלנו, ואפשר להבין אותם"

  • פורסם ב:
  • 12/09/2014 22:43
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/09/2014 00:30
  • |
  • כתבים:
  • אור הלר

43 קצינים וחיילים מיחידת העלית של המודיעין הישראלי 8200 החליטו שהם לא יכולים יותר. האנשים ששירתו במקום הסודי ביותר, היחידה שהייתה אחראית על הפלסטינים, והיו חשופים לפעולות המודיעין הכי מסווגות כתבו לרמטכ"ל מכתב והודיעו לו כי אין בכוונתם לשרת יותר ביחידה.

 

חיילי מודיעין תוקפים את הסרבנים: "עושים שימוש פוליטי וציני בשירותם"

 

• עצומת הסרבנים של אנשי 8200: "צה"ל מבצע פעולות פסולות נגד חפים מפשע"

 

בשורה של עדויות נדירות מספרים אנשי הסוד על פגיעה מכוונת בחפים מפשע, על שיטות פסולות לאיסוף מודיעין, ועל סיפור קשה אחד שמעצב את ערכי היחידה. "אנחנו פטריוטים", הם מדגישים. "לא בוגדים".

 

"אני מפחדת מאוד. מפחדת מהתגובות שאקבל כשזה ייצא" מספרת נועה, ששירתה ב-8200 בין השנים 2006 ל-2008. "אני מפחדת שאנשים יגידו לי דברים ויסתכלו עלי כבוגדת, כשזה כל כך לא המקום אליו אני מכוונת".

 

בהחלט לא היה להם קל, לאנשי הסוד והדממה, לקציני וחיילי יחידת העלית של המודיעין הישראלי. הם מבהירים כי להם אין שום בעיה לחשוף את שם אך הצנזורה הצבאית היא זו שאסרה עליהם לעשות זאת. "כדי שהצבא יוכל לשלוט בעם הפלסטיני הוא צריך לחדור אל כל תחומי החיים שלהם, וזה פשוט נורא", אומר נדב, סמ"ר במיל'.

 

"האנשים שאתה צריך לעקוב אחריהם בשביל לעשות את הפעולות האלה, הם לא טרוריסטים. אלה לא אלה שהולכים וחופרים מנהרות וצריך לעקוב אחריהם, הם לא אלה שאוספים מחבלים מתאבדים ושולחים אותם להתפוצץ באוטובוסים", אומרת נועה. "אנחנו מדברים פה על אנשים ועל דברים שלא קשורים להגנה על מדינת ישראל ועל ביטחון מדינת ישראל. לא כל פלסטיני הוא אויב אבל היחידה מתייחסת אל כולם ככאלה".

 

מדובר בצעירים וצעירות מבריקים שנתנו שנים ארוכות לצה"ל, סיכלו פיגועים, בנו בנקי מטרות, ועזרו לחיסולים של מחבלים. אלא שבזירה הפלסטינית, באיסוף המודיעין בגדה המערבית, הם טוענים, התברר להם שהייעוד שלהם הוא לא רק לעצור את המחבל המתאבד הבא.

 

"השמיעו לי פעם שיחה של איש ביטחון ישראלי עם פלסטיני שהוא ניסה לגייס", מספר אחד החיילים. "יש קטע שהוא אומר 'אח של אשתך, יש לו סרטן. הפלסטיני ענה לו 'נו, אז מה?'. ואז הוא עונה לו "לא..אתה יודע, וככה הם עוברים לדבר על משהו אחר וכל פעם הישראלי חוזר לנושא של הסרטן. הוא אומר משהו בסגנון: 'בתי החולים אצלנו טובים'. לי היה ברור שהוא מציע משהו לפלסטיני או שהוא מאיים עליו".


אותו חייל סיפר כי 8200 אוספת מידע על כל תחומי החיים של הפלסטינים, וכל דבר שעשוי לעזור לה. "אם יש לך נטיות מיניות מסוימות, והמודיעין יכול להשתמש בזה, אז הוא ישתמש בזה ויפעיל עליך לחץ".

 

הוא הודה כי אם יש אדם עליו גילו במודיעין כי הוא הומוסקסואל, בצה"ל יידעו לנצל את זה ויפעילו עליו לחץ כבד מאחר עד שיסכים לתנאים, מאחר ואת נטייתו המינית קשה מאוד לקבל בחברה הפלסטינית.

 

חיילי המודיעין מודים היום ביושר כי בזמן אמת הם מיעטו לקפוץ ולהתנגד למפקדים וכי לרובם ירד האסימון רק אחרי השחרור. אצל כל אחד ואחת, זה התעורר בזמן אחר. הם מתארים אווירה של קהות חושים ביחידה, מהחשובות והגדולות שיש בצה"ל, גם בעת החיסולים, הסיכולים הממוקדים בצה"לית.

 

"אני זוכר את השקט בחדרי העבודה שהיה בשניות אחרי שחיל האוויר הפציץ את המטרות", מספר נדב. "היה שקט מתוח ותקווה לפגיעה וכשהבנו שכך קרה הגיעו גם קריאות השמחה והכפיים".

 

לפני כעשור, באינתיפאדה השנייה, התפרסם המקרה של סגן א'. "בתחילת 2003, היה פיגוע קשה בנווה שאנן בתל אביב. התגובה של צה"ל הייתה להפציץ מרכז רווחה של פתח ברצועת עזה", מספר החייל שהיה אז בזמן אמת ביחידה. "פתח לא היה הארגון שעשה את הפיגוע וממילא הבניין הזה היה כאמור מרכז רווחה ולא היה לו שום קשר לפעילות צבאית ואני יודע את זה בוודאות".

 

 

חיילי מודיעין ב-8200. האסימון נפל רק אחרי השחרור
 

חיילי מודיעין ב-8200. האסימון נפל רק אחרי השחרור(דובר צה"ל)

הוא מספר כי בדרך כלל היחידה אמורה להודיע לכוחות כי הבניין ריק ואפשר להפציץ אותו. "אך במקרה הזה הפקודה הייתה שונה מכל הפעמים הקודמות - כאן היחידה הייתה אמורה להודיע מתי כן יש בבניין אנשים ולא משנה מי יהיה בתוכו", הוא מתאר.

 

"כאן היה אמור סגן א' לתת אור ירוק ומצא את עצמו בסיטואציה שכבר יש מסוקים באוויר ומחכים לאישור. הוא ידע שיש אנשים חפים מפשע בתוך המבנה והוא החליט לסרב ובסופו של דבר להביא לביטול הפעולה כי נגמר חלון הזמנים". תגובת מפקד היחידה לא איחרה כאמור לבוא. "הוא העניש אותו ולהעיף אותו מהתפקיד, ולנו סיפרו שהייתה תוכנית לחסל מבוקש וכי המפקד התבלבל ולא מילא את תפקידו".


תגובת דובר צה"ל: "יחידה 8200 פועלת באמצעים מגוונים ובזירות רבות, תוך הפעלת שיטות וכללים המכוונים לצורכי המודיעין ולצרכיו בלבד. המשרתים ביחידה מוכשרים לאחר תהליך איתור קפדני, בהכשרה מוטמע בתכנים הנלמדים דגש מיוחד על תחומי האתיקה, המוסר ונהלי העבודה הללו מיושמים הלכה למעשה במהלך שירותים של החיילים והקצינים ביחידה, ואלו זוכים לבקרה מתמדת של מפקדים בדרגות שונות".