תחת אבטחה: שנת הלימודים נפתחת ברחבי הארץ

יותר מ-2 מיליון תלמידים חוזרים הבוקר לבתי הספר והגנים, בהם 150 אלף תלמידי כיתה א'. בדרום נרשמה בימים האחרונים בהלת קניות אחרי שכל הקיץ עבר בממ"ד, ובית ספר אחד באשקלון לא נפתח בשל "בעיות בטיחות". בעוטף עזה מלווים שוטרים את ההסעות. באשדוד הגן שנפגע מרקטה כבר שופץ, אבל החשש נשאר: "אני מפחדת שהם יחכו לחזרה לשגרה. זו הייתה המטרה שלהם"

כ-2,105,400 תלמידי בתי ספר וגני ילדים שבים הבוקר (שני) לספסל הלימודים, בהם כ-150 אלף תלמידים שיאמרו למורתם "שלום כיתה א'". במערכת החינוך לא צופים שיבושים אחרי שהפסקת האש שהוכרזה בשבוע שעבר איפשרה לפיקוד העורף להודיע על חזרה לשגרה בכל רחבי הארץ.

 

רק בשתי ערים הודיעו מראש על הכוונה לא לפתוח את שנת הלימודים. בטייבה לא ייפתחו הלימודים, אחרי שבעיר הכריזו על שביתת מחאה לאחר רצח מנהל בית ספר "עמל" בעיר בשבוע שעבר. באשקלון הודיעו ועדי ההורים כי בית הספר מקיף ה' דרכא לא ייפתח ללימודים, בשל "בעיות בטיחות, חשמל ונזילות מין" שהתגלו בו לדבריהם.

 

אתמול פתחו ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר החינוך, שי פירון, ומנכ"לית המשרד, מיכל כהן, את חדר המצב שמספק תמונת מצב עדכנית על פתיחת השנה וכדי לספק מענה לבעיות שעולות עם החזרה לספסל הלימודים. "אנחנו מאחלים לכל ילדי ישראל ולכל בתי הספר בישראל, ולכל הגנים, שנה מוצלחת, שנה פורייה ושנה בטוחה", אמר נתניהו.

 

"אני מבקש לומר משהו לילדי ישראל - אני יודע שלא היה לכם חופש גדול אמיתי, ואני מקווה שבחגים שבאים עלינו עכשיו, בחודש תשרי, תמצאו זמן גם לבלות וגם לנוח, יחד עם המשפחות שלכם ועם החברים שלכם. אני רוצה להבטיח לכם, ההורים, שיחד עם שר החינוך ויחד עם צוות המורים והמורות והגננות והגננים, אנחנו נמשיך לפעול כדי להבטיח שהילדים שלכם יהיו בטוחים בשנה הזאת. שתהיה שנה מוצלחת, בכל הבחינות", הוסיף ראש הממשלה.

 

חזרה ללימודים - סיקור מיוחד:

פירון: "לא יהיו קיצוצים באף אחת מתוכניות הליבה"

איפה נושרים והיכן גרים המצטיינים?

החינוך עף מהצוק: כך מוטט המבצע את הישיג המחאה

לראשונה: בחינת בגרות על אמנת החמאס

 

חדר המצב של משרד החינוך
 

חדר המצב של משרד החינוך(חיים צח, לע"מ)

ביישובי עוטף עזה וברחבי הדרום נערכים לחזור לשגרה מלאה אחרי 50 ימים של לחימה שהכניסה אותם למרחבים המוגנים או הוציאה אותם לאזורים אחרים בארץ. בניסיון להשיב לתושבים את תחושת הביטחון, כ-1,300 שוטרים ממחוז הדרום מלווים את יום פתיחת הלימודים בכל אזור הדרום, בעוד שבעוטף עזה זוכים התלמידים לליווי צמוד של שוטרים ורכזי הביטחון היישוביים, שילוו את התלמידים מתחנות ההסעה ועד לבתי הספר באזור.

 

במשטרה ציינו כי עוד לפני הצלצול הראשון ב-08:00, מקיימים כוחותיה פעילות מבצעית מוגברת, לרבות פעילות ביטחונית שוטפת במעגלי האבטחה החיצוניים, בהם הוקמו מחסומים לבדיקת כלי רכב ואנשים. כמו כן, אמש תוגברו הסיורים בסביבת בתי הספר ונערכו בדיקות של חבלנים לאיתור חפצים חשודים ושרידי רקטות בשעות הערב והלילה בסביבת מוסדות החינוך ותחנות ההסעה.

 

בהלת הקניות בנתיבות, אתמול
 

בהלת הקניות בנתיבות, אתמול(חדשות 10)

טקס פתיחת שנה בבית ספר ארנון ברמת גן
 

טקס פתיחת שנה בבית ספר ארנון ברמת גן(חדשות נענע10)

בדרום: חוזרים ללימודים, אבל עדיין חוששים

בימים האחרונים נרשמה בדרום קדחת הקניות המוכרת לקראת החזרה ללימודים. אחרי שהלחימה השאירה אותם צמודים למרחבים המוגנים, בחנות לכלי כתיבה בנתיבות הימים האחרונים היו עמוסים במיוחד. ההורים והילדים מגיעים לקניות שנדחו שוב ושוב במהלך הקיץ. "אנשים ישבו במקלטים, בבתים ופחדו לצאת. עכשיו יש טירוף של הרגע האחרון", סיפר אילן חן, בעל החנות.

 

חרף הפסקת האש, עדיין מקונן בתושבים החשש. "אתה חי מלחמה בלייב. זה מאוד קשה להסביר את זה למי שלא חי פה, למי שלא חווה את הרעידות של הבית, את הבומים המטורפים", אמרה עינת אלישיב ממושב ישע. בתה, מיתר, שתעלה לכיתה ב', נשמעת קצת יותר רגועה: "מאוד פחדתי מהאזעקות, אבל אנחנו כבר בהפסקת אש אז אני כבר לא פוחדת יותר".

 

חצר הגן שנפגע באשדוד.
 

חצר הגן שנפגע באשדוד.(ללא קרדיט)

ואחרי
 

ואחרי(חדשות 10)

בגן הילדים באשדוד שנפגע בשבוע שעבר מרקטה ששוגרה מרצועת עזה כבר לא ניתן לראות זכר לפגיעה. החול בארג החול הוחלף, כך גם המגלשה שנפגעה והרסיסים כבר לא נראים על הקירות. הגננת נינט פרץ מתקשה לומר שהיא מרגישה בטוחה לגמרי לפתוח את השנה ומודה שהפחד עוד קיים. "אני אשקר אם אומר שלא", היא אמרה. "לא כיבדו את הפסקת האש. אני מפחדת שהם יחכו לרגע הזה שאנחנו חוזרים לשגרה. זו הייתה המטרה שלהם כל הזמן: לשבש לנו את כל השגרה".

 

אך יש כאלה שלא יחזרו מחר לספסל הלימודים. תושבים מקיבוץ נחל עוז שעזבו את בתיהם לאחר שבהסלמה האחרונה נהרג דניאל טרגרמן בן ה-4.5 מפגיעת מרגמה, נמצאים עדיין בקיבוץ אורים ומסרבים להקדים את חזרתם עד שיווכחו שהפסקת האש נשמרת והם מוגנים. "מיגנו לנו שני גנים אבל יש לנו גן שלישי ויש עוד שנמצאים במקום לא ממוגן", אומרת יעל שביט, תושבת הקיבוץ השוהה באורים. "אנחנו צריכים לפחות להרגיש שמתקדמים במשהו בדברים האלה כדי לחשוב שהבית הוא מקום בטוח".