"אנליסט": מי הזיז את מחיר הגבינה שלי? חותמת הכשרות

חותמת הכשרות שיבואנים מנסים להשיג עבור גבינות מיובאות מוערכת בעלות של עשרות אלפי שקלים, שמגולגלים בתורם להתייקרות של 15 עד 20 אחוזים במחיר המוצר. הסיבות: צו הלכה שמחייב נוכחות של משגיח הכשרות בכל תהליכי הייצור של הגבינה, ודרישת הרבנות מהיבואנים לממן את כל הוצאות הנסיעה, גם אם מדובר ביותר ממשגיח אחד

לידי "אנליסט" הגיעו נתונים שממחישים את העלויות הניכרות של השגת חותמת כשרות עבור יבואני הגבינות בישראל. העלויות עשויות להגיע לגובה של עשרות אלפי שקלים, בשל צו ההלכה לפקח באופן אישי על תהליך ייצור הגבינה ואף על תהליך האריזה.


יבואנים שאינם מוכנים לקבל על עצמם את העלויות הגבוהות מסתכנים בקבלת חותמת "חלב נוכרי", שלא נחשבת כשרה דיה עבור מכירה בסניפי המרכולים שופרסל או מגה.


מבדיקת "אנליסט" עולה כי הרבנות דורשת להטיס לכל מפעל, בו מיוצרת הגבינה, משלחת בת שלושה משגיחים לפחות. היבואן נדרש לשלם על הטסתם ליעד, על שהותם בו, על נסיעותיהם והוצאותיהם האישיות וכן על שכרם. בשל כך, מגיעה עלות משלחת ממוצעת לאירופה לעשרות אלפי שקלים. עלות זו אף מכפילה את עצמה לנוכח עלות הכשרת המפעל והנפקת תעודת הכשרות עצמה.


בלית ברירה ובשל ההפסד העצום נאלצים היבואנים לגלגל את העלות לצרכן, שנדרש לספוג התייקרות של 15 עד 20 אחוזים במחיר הגבינה. רפורמה שיזם הרב דוד לאו מנסה כעת למנוע את הצורך במשלחות היקרות באמצעות מצלמות ייעודיות, שיותקנו במפעלים ויתעדו את המתרחש 24 שעות ביממה.