שליחת CNN לארביל: "ההפצצות אפשרו לכוחות הכורדיים לכבוש מחדש כמה עיירות"

על רקע מעשי הטבח של הימים האחרונים שמבצעים לוחמי "דאעש" באזרחי צפון עיראק, כתבת CNN לאזור סיפרה כי "יש תחושת פחד וייאוש". היא הוסיפה כי על פי הערכות אמריקניות לכוחות הכורדים ייקח שבועות עד שיוכלו לחלץ את הפליטים היזידים התקועים על ההר"

(3:44 דקות)

עיתונאית CNN, אנה קרין, הנמצאת בעיר ארביל, בירת המחוז הכורדי בעיראק, התראיינה למהדורה המרכזית של חדשות10 וסיפרה כיצד נראים הדברים בעיראק לאחר הימים האחרונים והטבח שמבצע ארגון "דאעש" באזרחים.

 

"אנחנו נמצאים בצפון עיראק ובימים האחרונים לוחמי דאעש ניסו להתקרב למקום, אולם למרבה המזל הפצצות מן האוויר של ארצות הברית גרמו להם לסגת מהמקום", סיפרה קרין. היא הוסיפה שההפצצות "אפשרו לכוחות הכורדיים, ה"פשמרגה", לכבוש בחזרה כמה מן העיירות עליהן השתלטה דאעש במהלך הימים האחרונים".

 

באשר למצבו של המיעוט היזידי במדינה, סיפרה כתבת CNN כי "משבר הומניטארי מתפתח בהר סינג'ר, שם נלכדו 60 אלף יזידים שנמלטו לשם בידיעה שדאעש בדרך אליהם, ויטבחו בהם". בנוסף ציינה כי "לכוחות הכורדים ייקח, על פי הערכות אמריקניות, ימים ואף שבועות, על מנת ליצור מסדרון דרכו יוכלו לחלץ את הפליטים היזידים התקועים על ההר".

 

"כאשר הגענו לכאן פגשתי עשרות רבות של משפחות פליטים שסיפרו כי נמלטו מפחד כי דאעש יטבחו בהם, והם ברחו כשרק חולצות לגופם", המשיכה הכתבת לספר. "ביניהם היו ילדים ונשים ומדובר באנשים שעבדו למחייתם בעיירות וכעת אין להם דבר והם חיים באתר בנייה נטוש", הוסיפה וסיפרה כי "הם שאלו מתי יוכלו לחזור לבתיהם אבל אין לנו תשובה לתת להם".

 

לגבי תחושות האזרחים אמרה אנה קרין כי "אין ספק שהאנשים מיואשים ויש תחושת פחד באשר למה שלוחמי דאעש מסוגלים לעשות ורבים מהם ראו את הסרטונים והתמונות ברשתות החברתיות, בהם ההוצאות להורג והטבח". היא אף סיפרה כי הדאגה כרגע היא שהם בדרך לכורדיסטן בניסיון להשיג גישה ולהשתלט על הגז והנפט יקרי הערך שנמצאים שם".

 

באשר לשאלה אם המקומיים מאמינים כי המערב יכול לסייע להם, סיפרה כי "אנשים כאן אסירי תודה על ההפצצות האמריקניות מהאוויר. אבל כאשר דיברתי עם ראש הסגל של השלטון בכורדיסטן הוא ציין בפניי שהם זקוקים להפצצות נוספות מהאוויר". היא הוסיפה כי "ראש הסגל ציין שיש מספיק לוחמים בשטח שמוכנים להילחם אולם הם זקוקים לנשק נוסף ולא ללוחמים מארצות הברית ואירופה".