אין כל סיבה להניח שחיזבאללה לא חפר מנהרות בצפון, רויטרס

תושבים בצפון: "התרענו שיש פה מנהרות, שומעים רעשים בלילה"

ההפתעה נוכח כמות המנהרות שהצליח חמאס לחפור אל תוך יישובי ישראל, העלתה חשש גם אצל תושבי הגבול עם לבנון, המעידים על רעשים שבוקעים מתחת לאדמה. אחד מהם סיפר: "כמה פעמים בשבוע שומעים משהו כמו דפיקות של פטיש, אנחנו רוצים שאחרי המבצע בעזה יגיעו לכאן ויבדקו מה קורה מתחת ליישובים". עם תום הלחימה בעזה צפויה להתבצע בדיקה מקיפה של הנושא

תושבים בצפון הארץ טוענים בתקופה האחרונה בצורה נחרצת כי חיזבאללה חופר מנהרות טרור עם פירים בעומק שטח ישראל. מאז החל מבצע "צוק איתן", שהבהיר עד כמה מוחשי איום המנהרות של חמאס, הביעו התושבים בגבול עם לבנון חשש גדול מפני תסריט דומה גם ביישובים הצפוניים.


אביב חתן, תושב מושב שתולה, סיפר ל-"5 עם רפי רשף" על הרעשים שנשמעים לדבריו כמעט מדי לילה: "קשה מאוד לתאר אותם, אבל מי שישן כאן מדי לילה יבין על מה אני מדבר. זה מזכיר מקדח או מין דפיקות של פטיש". לדבריו, "הרעשים לא נשמעים מדי לילה, אבל משהו כמו 4-5 פעמים בשבוע".

 

"אני לא היחיד שמתריע על כך", אמר חתן, שהיה הפצוע הראשון של מלחמת לבנון השניה. "עוד לפני הבלגאן בעזה אנחנו התרענו על המצב הזה ואנחנו מקווים שיעשו עם זה משהו. פנינו לכמה גורמים, אבל לא עשו עם זה דבר. אנחנו דורשים שכשהמלחמה תיגמר יעברו לצפון ויבדקו מה קורה כאן מתחת ליישובים, כי זה מדאיג".


ביישובים שלכל אורך הגבול עם לבנון העלו תושבים טענות דומות בפני חדשות10, ותיארו את אותו הפחד מרעשים שנשמעים בלילות. כולם ציינו כי הם ניסו להתריע על כך בפני הרשויות אך נדחו. ההערכה היא שכעת, אחרי שהתברר גודל האיום בדרום, תתקיים הערכת מצב מחודשת בכל הנוגע למנהרות הטרור.


רשמית, בצה"ל ביקשו להרגיע והבהירו כי מאז מלחמת לבנון השניה לא אותרה כל מנהרה בגבול הצפוני. יחד עם זאת, אין כל סיבה להניח שחיזבאללה לא חפר מנהרות דומות לאלה של חמאס ואת מרשימות יותר. קצין בכיר הודה היום ביושר כי לא הוסב מספיק קשב לאומי לנושא המנהרות, על אף ההיכרות עם הנושא וההתרעות הרבות.