תוספת של מאות מיליונים. שיגור של כיפת ברזל (ארכיון), רויטרס

בצל החלון ההומניטרי: יירוטים בנתיבות, אשדוד ואשקלון; תקיפות באזור חאן יונס

בישראל הודיעו על חלון הומניטרי בחלקים שונים ברצועה, אך במקביל ממשיכות תקיפות באזורים שונים. במקביל ארגוני הטרור ממשיכים בירי הרקטות לעבר ישראל. יותר מ-50 פלסטינים נהרגו מהבוקר. שר הביטחון: "אנו לא מגבילים את עצמנו בזמן או במקום"

  • פורסם ב:
  • 30/07/2014 18:30
  • |
  • עודכן ב:
  • 30/07/2014 18:30
  • |
  • כתבים:
  • חדשות nana10

בשעה 15:00 (רביעי) החלה ישראל בהפוגה הומניטרית בחלקים מרצועת עזה במקביל להמשך הפעילות נגד המנהרות. ארגוני הטרור, מצדם, ממשיכים בירי הרקטות לעבר ישראל. מעט אחרי 15:00, נשמעו אזעקות באזור אשדוד ואשקלון, ולאחר מכן דווח על יירוט בשמי כל אחת מהערים. כמו כך דווח על יירוטים במועצה האזורית מרחבים ובאזור נתיבות. ועל נפילות בשטחים פתוחים. לא דווח על נפגעים או נזק. לפי הפלסטינים, במהלך היום נהרגו 54 בני אדם בתקיפות ברצועה ומראשית המבצע מתו כ-1,300 בני אדם.

 

סמוך לשעה 17:00 נורה מטח נוסף לעבר ישראל. שש רקטות ופצצת מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים במועצה האזורית שער הנגב. בטווח של שעה וחצי נורו לעבר המועצה האזורית שדות נגב 11 רקטות ופצצות מרגמה. אחת התפוצצה בחצר באחד היישובים, שמונה התפוצצו בשטחים פתוחים ושתיים יורטו.

 

בצהריים אישר גורם רשמי בירושלים כי ישראל הסכימה להפסקת אש הומניטארית ברוב חלקי הרצועה החל מהשעה 15:00. על פי אותו גורם ההפוגה אמורה להימשך ארבע שעות, עד 19:00. עוד נאמר כי מדובר בהפוגה שתחול ברוב חלקי הרצועה, אך לא בכולם. מדובר צה"ל נמסר בנושא: "חלון הזמנים ההומניטרי לא יחול על אזורים ברצועת עזה בהם מתנהלת פעילות מבצעית שתימשך כסדרה. דובר צה"ל מדגיש כי כל ניסיון לנצל הפוגה זו לפגיעה בכוחות צה"ל ובתושבי מדינת ישראל יענה בתגובה חמורה". 

 

בשעות האחרונות ממשיך צה"ל בפעילות ברצועה ועיקר התקיפות מתמקדות באזור חאן יונס. תשעה חיילי צה"ל נפצעו בדרגות פציעה שונות בחילופי אש בכמה מוקדים ברחבי הרצועה בין כוחות צה"ל למחבלים של חמאס. הפצועים הועברו לבית החולים סורוקה בבאר שבע לקבלת טיפול רפואי. בעקבות חילופי האש הגבירו כוחות חיל האוויר וחיל התותחנים את התקיפות ברחבי הרצועה.

 

עם הפנים לרצועה: כוח גבעתי ליד הגבול, היום
 

עם הפנים לרצועה: כוח גבעתי ליד הגבול, היום(רויטרס)

טנקים ודחפורים של צה
 

טנקים ודחפורים של צה"ל על גבול הרצועה, היום(רויטרס)

בדיון הערכת מצב שקיים בצהריים שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הוא אמר: "אנחנו ממשיכים בפעולה הצבאית במלוא העוצמה. במקביל אנו ממשיכים להתקדם באופן משביע רצון בטיפול במנהרות. אנו לא מגבילים את עצמנו בזמן או במקום, ומגיעים לכל מקום שידוע לנו על מנהרות או פירי מנהרות, גם אם זה מצריך אותנו להעמיק את הכניסה לתוך שטחים שטרם היינו בהם".

 

יעלון התייחס גם להקלטה שפרסם ראש הזרוע הצבאית של חמאס, מוחמד דף, אתמול. לדברי יעלון, "נאום כזה או אחר שמוקלט בחסות מתקנים אזרחיים או ילדים ונשים כמגן אנושי לא ישנו את המציאות. והמציאות היא שחמאס ספג אבדות רבות ואיבד נכסים רבים. יש לו מאות מחבלים הרוגים שאת חלקם הוא מסתיר".

 

ילדה פלסטינית מעבירה חפצים בבית הספר של אונר
 

ילדה פלסטינית מעבירה חפצים בבית הספר של אונר"א שהותקף בעזה(רויטרס)

בתים שנהרסו בתקיפת צה"ל בחאן יונס, אתמול. "התמונות מכאיבות ללבנו ובכעס עמוק"
 

בתים שנהרסו בתקיפת צה"ל בחאן יונס, אתמול. "התמונות מכאיבות ללבנו ובכעס עמוק"(רויטרס)

לפי דיווחים בעזה, 15 בני אדם לפחות נהרגו לפנות בוקר מירי טנקים לבית ספר של אונר"א במחנה הפליטים ג'בליה. בצה"ל טוענים שהנושא בבדיקה. צה"ל מסר בתגובה שחייליו הותקפו באש מרגמות שנורתה לעברם מכיוון בית הספר. "חיילינו ירו בתגובה למקורות הירי. אנחנו עדיין חוקרים את התקרית", נמסר בהודעת הצבא הישראלי.  

 

עוד דווח כי בחאן יונס נהרגו שבעה בני משפחה אחת מפגזי טנק במזרח העיר. מאז שעות הבוקר נמשכים חילופי האש והתקיפות במקומות שונים ברחבי רצועת עזה. הפלסטינים מדווחים על תקיפות בשכונת תופאח בעיר עזה שבמהלכן נהרגו שבעה בני משפחה אחרת - גם כן ככל הנראה מירי טנקים, באזור ג'בליה בצפון הרצועה ובדיר אל-בלח מרכז הרצועה.

 

על פי צה"ל, הלילה תקפו מטוסי חיל האוויר עשרות יעדים ברחבי רצועת עזה, בעיקר במרכזה ובצפונה. ברצועה היו הלילה והבוקר כמה אירועים, ללא פגיעות משמעותיות בחיילים. לפי צה"ל, מאז הבוקר מתנהלים חילופי אש בשכונת סג'עייה בין מחבלים לכוחות צה"ל שיורים אש מקלעים ותותחים לצד ליווי של מסוקי קרב.

 

עוד נמסר שכוח של גדוד הנדסה בתוך צוות קרב חטיבתי של גבעתי ספג פגיעה של טיל נ"ט בדחפור D9. שני חיילים נפצעו קל מרסיסים. הכוח זיהה במקביל ניסיון פעיל חמאס לזרוק רימון, כיוון כלי טיס של חיל האוויר וזה ירה והרג את המחבל. בעקבות תקיפת חיל האוויר הלילה באותו האזור, הכוחות זיהו תנועה של מחבלים לעבר בית שבו התקבצה החוליה. מטוסי קרב תקפו, שני מחבלים חוסלו בניסיון בריחה וכשמונה אחרים ששהו בבית נפגעו בהפצצה.

 

בשני אירועים שונים, זיהו כוחות הצנחנים בדרום הרצועה שני מחבלים שחוסלו באמצעות ירי מרגמות. בהמשך מצאו פיר מנהרה נוספת גדולה, עמדת נ"ט וגופות שני מחבלים שחוסלו תוך ניסיון הנחת מטען בתקיפת חיל האוויר הלילה. בתקיפות חיל האוויר בגזרת הצנחנים הופצצו חמ"ל אחד, שתי עמדות תצפית, שלושה בתים ממולכדים ושני בתי פעילים.