פרשנות: מצרים תיכנס לתמונת התיווך רק לאחר שחמאס יוכה

השנאה הגדולה בין נשיא מצרים סיסי לבין תנועת החמאס, שהוצאה בארצו מחוץ לחוק, גורמת למצרים להפנות כרגע כתף קרה לחמאס שרומז על רצונו בהפסקת אש אם ימולאו תנאי. רק שהמצרים לא ממהרים להיכנס לתמונה. קטאר ומדינות אחרות עשויות להתערב, וביממה הקרובה צפויה התמונה להתבהר

במבצע עמוד ענן, היתה זו מצרים בראשותו של מוחמד מורסי שהצליחה לתווך בסופו של דבר בין ישראל לחמאס והביאה להפסקת המבצע. רק שמאז עברה מצרים טלטלות, כיום נמצא שם נשיא בדמותו של עבד-אל פתח א-סיסי שהוציא את חמאס מחוץ לחוק, והשנאה בין שני הצדדים גדולה. גם מאמצי התיווך, אם וכאשר יהיו, ייראו אחרת.

 

חמאס, אין דרך אחרת להגיד את זה, מעוניין לראות את חמאס על הקרשים - מוכה, מושפל, חוטף. אז, כשתגיע השעה, אמור להיכנס לתמונה ראש המודיעין המצרי, מוחמד אחמד סעיד א-תהאמי, שאמור לבקר או לשלוח שליח מטעמו.

 

חמאס מוכנים להפסקת אש, אבל יש להם תנאים, אותם הציבו אתמול. הם רוצים לחדש את הבנות עמוד ענן, בצורה שתאפשר להם להציג תמונת ניצחון לעם שלהם - "ירינו לתל אביב, חיפה, פלסטין הכבושה". היום חל שינוי במגמה, אבל נראה שהמאמצים יתעכבו בינתיים, ואולי גם קטאר כפי שמעריכים בארצות הברית, או מדינות אחרות, תיכנסנה לתמונה. ביממה הקרובה, התמונה עשויה להתבהר.