הסימנים מעידים: רצח הנערים היה ניסיון חטיפה שהסתבך

אופן הפעולה החפוז של המחבלים שרצחו את גיל-עד שער, איל יפרח ונפתלי פרנקל מחזק את ההערכה כי התכוונו להחזיק בידיהם עד שני חטופים חיים לצרכי מיקוח. כשהתקשו להשתלט על השלושה, השתנתה התכנית וגופותיהם הושלכו בשטח פתוח. שב"כ ימליץ להרוס את בתי החוטפים, סביר שיוחלט על פעולה מתמשכת נגד חמאס ביו"ש

  • פורסם ב:
  • 01/07/2014 02:21
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/07/2014 03:02
  • |
  • כתבים:
  • אלון בן דוד

חוסר הוודאות סביב גורלם של שלושת הנערים שנחטפו על ידי מחבלים מחמאס התחלף בפרק חדש שעשוי להיות דרמטי לא פחות, ובמסגרתו תצטרך ישראל להחליט על אופן התגובה. גופות הנערים אמנם אותרו, אך כעת המשימה הראשונה במעלה מבחינת כוחות הביטחון תהיה להגיע גם אל החוטפים, שכבר זוהו כעאמר אבו עיישה ומרוואן קוואסמה. הבוקר (שלישי) יתכנס הקבינט כדי להחליט על הצעדים להמשך.


בשב"כ הפגינו ביטחון בנוגע להערכה כי החוטפים נמצאים באזור שבו נמצאו גופותיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח, צפונית לעיר חברון. כמו כן, בפני הכוחות ניצב האתגר להגיע גם למעטפת שסבבה את החוטפים, שכן ההערכה היא שהם קיבלו סיוע כדי לחמוק מהכוחות הסורקים אחריהם.

 

אלוף פיקוד המרכז, ניצן אלון, שפיקד על מבצע החיפושים, הבהיר כי המשימה לא הושלמה למרות איתור הגופות. "גם בשעה זו, אלפי חיילים ומפקדים ממשיכים במשימתם", הוא אמר לכלי התקשורת. "המשימה עבורנו לא תמה והכוחות, יחד עם שב"כ והמשטרה, ימשיכו ככל שיידרש לאיתור החוטפים. לא ננוח ולא נשקוט עד שזה יקרה".

 

ככל שהולכת ומתבררת השתלשלות האירועים, מתחזקת ההערכה כי רצח שלושת הנערים הוא ניסיון חטיפה שהסתבך בדרך. המחבלים שהעלו את שער, יפרח ופרנקל לרכבם התכוונו ככל הנראה להחזיק אחד או שניים מהם בחיים, אך הבינו כי יתקשו להשתלט על שלושה בני אדם. ההערכה היא כבר בתוך כדקה וחצי מאז עלו לרכב, זמן קצר מאוד לאחר שיחת הטלפון של אחד החטופים למשטרה, הם נרצחו.

 

העובדה שהגופות הושלכו בשדה פתוח מעידה אף היא על החופזה שבה פעלו המחבלים, ועל העובדה שמשהו ככל הנראה השתבש בתכנית המקורית. הם אספו את הנערים מצומת גוש עציון, נסעו מערבה, ובשלב מסוים ביצעו פניית פרסה - השלב שבו הם פגעו ככל הנראה בנערים החטופים. לאחר מכן המשיכו דרומה לכיוון חלחול, לעבר האזור שבו נמצאו הגופות. כבר מימי החיפושים הראשונים הבינו בשב"כ כי באזור זה יש למקד את המאמצים.

 

במערכת הביטחון סבורים כי יוכלו להגיע אל קוואסמה ואבו עיישה בתוך זמן קצר, שכן הם יתקשו להתרחק מהאזור. במקביל, שרי הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנסו כדי להכריע על אופן התגובה של ישראל. המטרה תהיה לא להיגרר לעימות נרחב עם עזה מחד, אך להעביר תגובה עם מסר חריף מאידך, בין היתר על רקע ירי הרקטות שביצע חמאס ליישובי הדרום - לראשונה מאז מבצע "עמוד ענן".

השב"כ ימליץ להרוס את בתי החוטפים

בטווח הזמן המיידי, צפוי השב"כ להמליץ בפני הדרג המדיני להרוס את בתיהם של החוטפים בתור תגובה ראשונה לרצח הנערים. בצה"ל לא צפויים להתנגד לצעד זה, ולאורך הערב כבר פורסמו דיווחים בכלי תקשורת פלסטיניים לפיהם החלו פעולות ההריסה של הבתים.

 

גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז
 

גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח ז"ל(חדשות10)

במקביל, יישקלו גם צעדי עונשין כלפי משפחותיהם של החוטפים. אמש פורסם בחדשות10 ראיון עם אמו של אבו עיישה, שהכחישה כל קשר בין בנה לבין החטיפה ואמרה: "מפילים עליו תיק ומאשימים אותו סתם, אבל אם הוא כן עשה את זה - אהיה גאה בו עד ליומי האחרון".

 

כך או כך, בזמן הקרוב צפויה להימשך הפעולה של כוחות הביטחון נגד פעילים ותשתיות של חמאס בגדה. מאז החל מבצע "שובו אחים", אחרי חטיפת הנערים, נגרם נזק רב לתשתיות של חמאס ביהודה ושומרון, מה שעורר את התקווה כי סיכוייו לנצח בבחירות הקרובות צנחו.