חמאס מתנער ומאיים: "פעולה בעזה תפתח את שערי הגיהנום"

אחרי מציאת גופותיהם של גיל-עד שער, נפתלי פרנקל ואיל יפרח, בארגון הטרור מסרבים עדיין ליטול רשמית את האחריות לביצוע הרצח. "נהיה מוכנים להגן על עצמנו מפני כל מתקפה", אמר הדובר סאמי אבו זוהרי. אבו מאזן טרם מסר תגובה למציאת גופות הנערים

גם לאחר ההודעה על מציאת גופותיהם של שלושת הנערים שנחטפו, בחמאס מסרבים לקבל אחריות לרצח. בארגון הטרור לא מעוניינים לקשור את עצמם לפעולה שמבחינתם נחשבת כושלת, שכן הגופות אותרו מבלי שהתאפשר לחוטפים להתמקח על החזרתן ולדרוש עבורן שחרור כלשהו של אסירים מבתי הכלא בישראל.

 

בכיר החמאס, סאמי אבו זוהרי, אמר לאחר מציאות הגופות כי "כל המידע מסתמך כרגע רק על דברי הישראלים. ההאשמות שהכיבוש מנסה להפנות כלפינו חוזרות אליו. האיומים נגד חמאס ונגד ההתנגדות לא מפחידים אותנו, התרגלנו אליהם ואנשאללה נהיה מוכנים להגן על עצמנו מכל מתקפה". בארגון אף הפנו מסר מאיים לישראל לפיו "תקיפה בעזה תפתח את שערי הגיהנום".

 

ההערכות כיום הן כי רצח שלושת הנערים הוא פיגוע חטיפה שהסתבך, שכן הם נרצחו זמן קצר לאחר שעלו על הטרמפ בגוש עציון. ההערכות הן שמדובר לא בפעולה ארגונית של חמאס, אלא בפעולה ספונטנית. למרות זאת, לישראל ברור כי חמאס היה רוצה לתפוס את מקומה של הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון.

 

החטיפה של הנערים בוצעה בנסיבות דומות למדי לזו של גלעד שליט ב-2006, סמוך מאוד להקמת ממשלת אחדות עם אבו מאזן. במהלך מבצע "שובו אחים" לאיתורם של פרנקל, שער ויפרח יצר צה"ל תקדים ביטחוני שצפוי לשאת פירות בעתיד, שכן הוא פעל כמעט באין מפריע בחברון ופגע בצורה אנושה בתשתיות של חמאס בגדה, מה שצפוי להזיק לו בבחירות הקרובות.

 

מבחינת התקופה הקרובה, נראה כי בחמאס בעיקר ימתינו לראות כיצד תגיב ישראל עם איתור הגופות. בשטח, ימשיך הארגון לעודד פיגועי יחיד נוספים בשטחים, שהיקפם בשנה האחרונה הלך ועלה. אבו מאזן, מצדו, טרם פרסם תגובה לאישור הרשמי לכך שהנערים נרצחו.