שנה אחרי: כתב אישום נגד חשוד בביצוע פשע שנאה באבו גוש

נער בן 18 נעצר, ומעצרו הוארך עד יום חמישי, בחשד שביצע עם מספר שותפים פעולות של ניקוב צמיגים וריסוס כתובות שנאה נגד ערבים ביישוב בפרברי ירושלים ביוני 2013. פרקליטות מחוז ירושלים: "נזק קשה וחמור למדינת ישראל ולתדמיתה בזירה הבינלאומית". עורך דינו של הצעיר: "הפרקליטות החליטה שאין צורך בראיות כדי לבסס כתב אישום"

כמעט שנה לאחר פשע השנאה שבוצע בישוב אבו גוש שבפרברי ירושלים, הוגש היום כתב אישום ובקשה למעצר עד תום ההליכים נגד נער בן 18, תושב יצהר, בגין ביצוע עבירות של השחתת פני מקרקעין וחבלה במזיד ברכב, שניהם מתוך מניע גזעני. המעצר הוארך עד יום חמישי הקרוב.

 

תיעוד: כך בוצע פשע השנאה

 

בכתב האישום, אותו הגיש עו"ד אביעד דואק מפרקליטות מחוז ירושלים, מתואר כי הנאשם וחבריו שזהותם אינה ידועה קשרו קשר לביצוע פשעים על רקע אידיאולוגי. הם ניקבו צמיגים של כלי רכב וריססו ססמאות בגנות הערבים, ולצורך כך הצטיידו בתרסיס צבע ובכלים חדים.

 

האירוע בוצע בסופו של דבר בלילה שבין 17 ל-18 ביוני 2013, בסביבות השעה 2:30 לפנות בוקר, עת הגיעו החשודים בחסות החשיכה לרחוב הנטאף בישוב, וכתבו על גדרות ואחד מכלי הרכב "גזענות או התבוללות" ו"ערבים החוצה". הם המשיכו לפגוע בכלי רכב של התושבים הערביים, וניקבו צמיגים של כ-34 רכבים - כולל של יושב ראש הכנסת לשעבר, אברום בורג.

 

הפרקליטות ציינה בכתב האישום כי במעשיו, גרם הצעיר נזק קשה וחמור למדינת ישראל ולתדמיתה בזירה הבינלאומית. "מה שקרה באבו גוש זה נגד מצוות היהדות, נגד הערכים של העם והמדינה שלנו", אמר אז ראש הממשלה בנימין נתניהו, והבטיח כי האחראים למעשה יטופלו ביד קשה.

עורכי דינו של הצעיר: "ראיות קלושות שלא יכולות לבסס הרשעה"

בארגון חוננו, המייצג את הצעיר העצור, טוענים כי אין די ראיות שיכולות להביא להרשעה. "הפרקליטות והמשטרה החליטו על גישה חדשה, לפיה אין צורך בראיות בכדי לבסס כתבי אישום בכל הנוגע לתג מחיר. למיטב הבנתנו, ועוד בטרם עיון מעמיק בחומר, עולה תמונה של ראיות קלושות שלא יכולות לבסס הרשעה", מסר עו"ד עדי קידר, "נראה כי לאחרונה נוקטת הפרקליטות בדרך של קמפיין תקשורתי ויחצנות משטרתית בכדי להשפיע על החלטות בית המשפט בעזרת התקשורת ודעת הקהל. אני סמוך ובטוח כי לאחר שנעיין בחומר תתגלה האמת והקושי הראייתי יביא לשחרורו המיידי של הנאשם".