מחלוקת בממשלה: תכנית הדיור של לפיד, הטבה למשרתים או אפליית מיעוטים?

הפשרה בין היועץ המשפטי לממשלה לבין שר האוצר נתנה את ההכשר לתכנית הדיור של האחרון, אולם המחלוקת בממשלה עלולה לטרפד את הצעת החוק. בג"ץ יצטרך להכריע אם משמעות הפשרה בין השניים היא הדרה אמתית של מיעוטים בישראל

(1:41 דקות)

תכניתו של שר האוצר, יאיר לפיד, יצאה היום (ראשון) לדרך, זאת לאחר שלפיד והיועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, הגיעו ביניהם לסיכום על פשרה שמשמעותה יריית הפתיחה למהלך.

 

על פי הסיכום בין השניים, הפשרה שהושגה נוגעת לזכאים להטבת 0% על קניית דירה חדשה מקבלן, ובה נאמר כי היא תינתן לתושבי ישראל אשר שירתו שירות צבאי, לאומי או אזרחי בלבד.

 

יחד עם זאת, הפשרה מדברת על הטבת העדר המע"מ רק על דירות ראשונות ששווין עד 1.6 מיליוני שקלים בלבד, ודירות כאלו קשה למצוא בתחומי גוש דן או בטבעת הראשונה המקיפה את גוש דן.

 

לעומת זאת, כך הושג בפשרה, אלו שלא שירתו בשירות צבאי, לאומי או אזרחי, יזכו להטבה של 0% מע"מ רק על דירות חדשות מקבלן אשר שווין עומד על עד 600 אלף שקלים בלבד, כאלו כלל אין בנמצא.

 

משמעות הדבר היא שמיעוטים בישראל, דוגמת חרדים וערבים לא יוכלו להשיג דירות כאלו, או כפי שהתבטא היום שר השיכון, אורי אריאל, "אין דירות ב-600 אלף שקלים".

 

בעבר התנגד ויינשטיין לנוסחה לביטול המע"מ, זאת על רקע אפליית חלקים באוכלוסייה לדבריו, ואילו לפיד עמד על הדרישה ליצור העדפה ברורה למי שתרם למדינה.

 

כעת, בעקבות המחלוקת בממשלה, יידרש בג"ץ להכריע האם אכן מדובר בהטבת לאלו שנתנו מזמנם ומרצם לטובת שירות למדינה או באפליה שמטרתה הדרה אמתית של מיעוטים בישראל.