קרי מבקר באתיופיה, היום. "שני הצדדים עדיין רוצים לחזור למו"מ", רויטרס

קרי: "הושגה התקדמות חשובה בשיחות, עכשיו צריך להסתכל קדימה במבט מפוכח"

בהתבטאות ראשונה מאז חלוף הדדליין המקורי למשא ומתן המדיני בין ישראל לפלסטינים, אמר שר החוץ האמריקני כי "זה הזמן לעצור ולהעריך מחדש את מה שאפשר לעשות". לדבריו, הטענות לפיהן לא הושגה כל התקדמות אינה נכונה: "בקרוב אספר מהי ההתקדמות שכבר הושגה. אני לא חושב שאף אחד מהצדדים לא ירצה לוותר על כך"

  • פורסם ב:
  • 01/05/2014 21:19
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/05/2014 21:19
  • |

שר החוץ האמריקני, ג'ון קרי, אמר היום (חמישי) - יומיים לאחר תאריך הסיום של המסגרת שהוקצתה למשא ומתן המדיני - כי זה הזמן "לעצור ולהעריך מחדש את מה שאפשר לעשות".

 

בביקורו באדיס אבבה, אמר קרי כי שני הצדדים עדיין רוצים לנסות ולשוב לשולחן המשא ומתן. "הם עדיין נותנים אינדיקציה לכך שחשוב לדבר, ושצריך למצוא דרך לעשות זאת. אנחנו מאמינים שהדבר הטוב ביותר לעשות כרגע הוא לעצור, להסתכל במבט מפוכח על מה שקורה, ולראות מה אפשרי ומה לא אפשרי בימים הקרובים".

 

קרי, כהרגלו, סירב לומר שהמשא ומתן - שהופסק רשמית בשבוע שעבר לאחר חתימת הסכם הפיוס בין פתח לחמאס - לא נשא פירות. "הושגה התקדמות חשובה בשיחות, במהלך תשעת החודשים. שני המנהיגים נקטו בצעדים רציניים", טען, "אישית, אני משוכנע שבכל צד עוברים כעת על הסיבות שהביאו לכך שהדברים נעשו קשים יותר בשעות האחרונות של הדיונים. אולי יש דרכים שקטות להתחיל ולעבוד על הצעדים הבאים".

 

השר האמריקני סירב לפרט מהן ההתקדמויות שהושגו, אבל הבטיח לדבר על כך בקרוב. "מה שעדיין לא נעשה באופן רשמי, ושאעשה ברגע שיתאים לכך, הוא להבהיר מה ההתקדמות שכבר הושגה. זה לא ששמונת החודשים פלוס לא כללו התקדמות משמעותית בתחומים מסוימים, ואני לא חושב שמישהו ירצה לוותר על כך. צריך לראות איך מגיעים לקרקע משותפת, למרות הקשיים".

ממשלת ישראל מתנערת מדני דנון

בתוך כך, התנערה ישראל מעוד התבטאות של שר במשרד הביטחון כלפי קרי. הפעם מדובר בסגן השר, דני דנון, שתקף את שר החוץ האמריקני במאמר שכתב לאתר "פוליטיקו", בעקבות אמירתו של קרי כי ישראל "עלולה להפוך למדינת אפרטהייד".

 

במאמר שכותרתו "לא יאיימו עלינו", לאחר שפסק כי "אין ספק שקרי תמך בישראל רבות במהלך שלושת העשורים שלו בשירות הציבורי", כתב דנון: "העובדה שאנחנו מסיימים את תפילותינו בקריאה לשלום מזה 2,000 שנה, ועושים כמיטב יכולתנו כדי להשיג את היעד הנשגב, אינה יכולה להיתפס על ידי העולם כחולשה שאפשר לנצל כדי לרשום נקודות לזכותך, או להכריז על ניצחונות חלולים במסגרת מדיניות החוץ".

 

השגריר הישראלי בוושינגטון, רון דרמר, הגיב בהודעה רשמית שהוציא: "דעותיו של דנון על קרי אינן משקפות את עמדותיה של הממשלה. ישראל מעריכה עמוקות את נסיונו של קרי להשיג שלום עם הפלסטינים, ואינה מאמינה כי קרי ניסה לאיים על ישראל".