אהוד אולמרט ושולה זקן. "תמונה קשה ומטרידה", אימג'בנק/GettyImages

סופית: שולה זקן לא תעיד נגד אולמרט

בג"ץ דחה היום את העתירה של התנועה לאיכות השלטון, שדרשה לאפשר למזכירתו לשעבר של אולמרט להעיד נגדו. המשמעות: לאחר שהפרקליטות סירבה לחתום עם זקן על הסכם עדת מדינה, ההכרעה במשפט הולילנד בשבוע הבא תתקבל ללא עדותה

סופית: שולה זקן לא תעיד נגד אהוד אולמרט בפרשת הולילנד. שבועות ספורים לאחר שזקן שינתה את דעתה והחליטה להעיד נגד ראש הממשלה לשעבר, שבמשך שנים היתה מזכירתו ואשת סודו, התברר כי ההכרעה במשפט הולילנד, שתתקבל ביום שני, לא תאפשר עדות כזו, לאחר שבג"צ דחה היום עתירה בנושא שהגישה התנועה לאיכות השלטון.

 

"העתירה שלפנינו, לא תואר לה ולא הדר, בשים לב לכך שהיא נעדרת תשתית עובדתית", כתב בית המשפט בראשות אב בית הדין יצחק עמית, "העתירה מעידה על עצמה כמתבססת על השערות, הערכות, ספקולציות ופרסומים שונים אשר מקורם בכלי התקשורת. העותרת אינה מתיימרת לדעת את תוכן הודעתה של גב' זקן במשטרה, וממילא לא הסבירה בעתירתה ובדיון שבפנינו כיצד אותה הודעה משתבצת במארג הראייתי שהוצג בבית המשפט המחוזי. העותרת אף אינה צד להליכים הנידונים, ואין דרכו של בית משפט זה להתערב בשיקול דעתן של רשויות התביעה".

 

זקן, כזכור, החליטה לפני מספר שבועות כי בשל הקו המשפטי בו נקט אולמרט, שהציג אותה כמושחתת, היא חייבת לשנות את התנהלותה. היא ביצעה טקס התרת נדרים כדי שתוכל להעיד, ניגשה למשטרה ומסרה שם את גרסתה לפרשת הולילנד, כמו גם לפרשת ראשונטורס. למרות זאת, הודיעה הפרקליטות ביום שלמחרת כי החליטה שלא לחתום על הסכם עדת מדינה.

 

הודעת הפרקליטות, שגרמה לאולמרט לנשום לרווחה, הוציאה אז מיועץ התקשורת שלו, אמיר דן, את ההצהרה לפיה "התברר מה שטענו שוב ושוב - שמאחורי ההצהרות המנופחות אין דבר וחצי דבר, והפרקליטות הבינה שמדובר בהטיית משפט במלוא מובן המילה והחליטה לשים סוף לכך, בצדק".

 

עם זאת, הדבר לא היווה סוף פסוק מבחינת התנועה לאיכות השלטון, וגם מבחינת בנה של זקן, שכתב בפייסבוק בפוסט חריף: "מה מחריד יותר, 'הטיית משפט' או 'הדחת עד' (לכאורה)? מה חשוב יותר, שמירה על סדר דין הפלילי או גילוי האמת? וכשאתה אומר 'אסופת שקרים מרושעים' למה אתה מתכוון? הרי, חלילה וחס אינך מתכוון לשקרייך שלך - שכן, אתה צדיק בסדום! עד היום אימא לא דיברה נגדך (וזה אנדרסטייטמנט), והיא החליטה לעשות כן כי לא הותרת לה ברירה, שכן הפלת עלייה את כל עוונותיך שלך! מבלי למצמץ!".

 

בעתירה שהגישה התנועה לבג"צ נאמר כי "אי-חתימת עסקת הטיעון עם זקן בלתי סבירה, פוגעת באמון הציבור ובשלטון החוק, וכתוצאה מכך מצטיירת תנועה קשה ומטרידה של פגיעה באפשרות להגיע לחקר האמת ולמצות את ההליך הפלילי בעניינו של מר אולמרט".

 

העתירה, כאמור, נדחתה היום. "לא מצאנו בסיס לחשש שמא נהגה הפרקליטות שלא בתום-לב, או מתוך מניעים נפסדים, או בניגוד לאינטרס הציבורי", פסקו השופטים, "בשים לב לשלב הדיוני שבו נתונים התיקים; לאור קשיים מסויימים שמצאה הפרקליטות בגרסתה של גב' זקן; בהעדר ראיות תומכות חיצוניות; ומשלא נמצאה הצדקה ל'תמורה' שביקשה גב' זקן - נוכח כל אלה, דומה כי עמדת הפרקליטות סבירה, ומושתתת על אדנים מקצועיים ענייניים".