בדיקה: לפחות הרוג אחד בכל שנה מרכב הסעות

תאונת הדרכים הקטלנית בתחילת השבוע העלתה שוב לכותרות את המציאות בה מתנהלות הסעות הילדים לבתי הספר. מצלמות חדשות 10 תיעדו נהגים שמורידים ילדים בניגוד להנחיות ותלמידים הרצים לכביש. משרדי התחבורה והחינוך מעבירים אחריות מיד ליד, אבל האסון הבא כנראה מעבר לפינה

  • פורסם ב:
  • 13/03/2014 22:33
  • |
  • עודכן ב:
  • 13/03/2014 23:55
  • |
  • כתבים:
  • ליאור קינן

בבית הספר היסודי חמד שבמרום גליל הוקמה השבוע פינת זיכרון לתלמידת כיתה א' שנהרגה ביום ראשון בזמן שירדה מרכב ההסעות. מבדיקת המקרה עד כה עולה כי נהג האוטובוס פעל ככל הנראה בניגוד להנחיות. הוא הוריד את הילדה שלא במקום ההורדה המוסדר, מהדלת האחורית ולא מהקדמית, אז ככל הנראה נלכדה מתחת לגלגלי האוטובוס.

 

התאונה הקטלנית העלתה מחדש את השאלה מהם נהלי ההסעות והאם, ועד כמה בטוחים הילדים ברכם אל בית הספר ובחזרה דב רוזנטל עבד במשך שנים כנהג הסעות תלמידים אבל לפני כמה חודשים החליט לעזוב את התפקיד מהחשש שילד חלילה יפגע במשמרת שלו. "איפה אתה מסתכל קודם - במראות, על הכביש, הילדים חגורים או לא, הם צועקים לך, אין לך ריכוז. זה עניין של זמן שתהיה קטסטרופה בדבר הזה", הוא אומר.

 

קצת אחרי השעה 7:00, האיסוף מתחיל, התלמידים ממתינים על המדרכה, בלי תחנה מסודרת, בלי מעקות בטיחות שמפרידים בין הכביש למדרכה ובלי מלווה מבוגר שמוודא שכולם עלו בבטחה. התמונות האלה חזרו על עצמן בכל מקום בו צילמנו השבוע: ילדים שרצים לרכב ההסעה, אחרים שמורדים מהסעה בכיכר ואף יורדים מהדלת האחורית בניגוד להנחיות.

 

התהפכות אוטובוס ההסעות בכפר יונה ב-2004 בה נהרגו שלושה תלמידים ועשרות נפצעו הדליקה את הנורה האדומה. ועדה בינמשרדית מיוחדת הוקמה ובאפריל 2005 פרסמה את המלצותיה לשיפור הבטיחות בהסעות התלמידים, כמעט עשור חלף, אבל רובן לא מיושמות עד היום: חובת ליווי מבוגר בעת נסיעה ובעיקר בזמן עלייה וירידה מהרכב; עצירת התנועה בעת הורדה והעלאה של תלמידים; התקנת אביזרי בטיחות ברכבי הסעות הכוללים הגדלת שדה ראיית הנהג, מניעת סגירת הדלת באופן בלתי מבוקר. ההמלצה היחידה שעברה את שלב החקיקה היא חובת חגירת חגורת בטיחות ברכבי ההסעות, אלא שגם תקנה זו פעמים רבות לא נאכפת, כמו שניתן לראות באוטובס התלמידים הזה.

 

על פי נתוני "אור ירוק", בכל שנה נהרג בממוצע ילד אחד במסגרת ההסעה לבית הספר. בארצות הברית כבר הבינו מזמן את גודל הסכנה, כמעט בלתי אפשרי לפספס את ה"סקול באס" הצהוב. בזמן הורדה והעלאה של הילדים נפתחים בצדדיו שלטי עצור מהבהבים, שאר המכוניות ממתינות עד שרכב ההסעות יצא מהתחנה.

 

אבל נראה שהגורמים האחראים מעבירים את העניין מאחד לשני. ממשרד התחבורה מסרו שהסעות התלמידים הן באחריות משרד החינוך והרשויות המקומיות, השלטון המקומי שלח אותנו למועצות האזוריות והן החזירו אותנו כמובן למשרד התחבורה, הוא זה שלטענתם קובע את הנהלים.  ממשרד החינוך נמסר, כי על פי החוק רק הסעות תלמידי החינוך המיוחד מחייבות נוכחות של מלווה.