אנליסט: קופת הביטוח הלאומי תתרוקן בעוד 30 שנים

אין כמעט ישראלי שלא יזדקק לרשת הביטחון של המוסד לביטוח לאומי ביום מן הימים, אבל מצב הקופה ותחזיות לעתיד מנבאים על קופה ריקה בעוד 30 שנים. בינתיים בממשלה רק מחריפים את הבעייה במקום לפתור אותה

(7:11 דקות)

מנכ"לית המשרד לביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני שעמדה בראש צוות חשיבה, התריעה כבר לפני שנתיים מחשש ממשי למצבו של המוסד לביטוח לאומי. שמתוקף תפקידו הוא הגוף הסוציאלי היחיד של המדינה שצריך לעזור לפנסיונרים, נכים, מובטלים ואימהות טריות.

 

דומיניסיני נקבה בשנת 2042 כשנה בה יפרוץ המשבר, והכינה תיק מחקרי ובו עובדות על הזדקנות אוכלוסייה, מיעוטים שאינם עובדים וקיצוץ בתקציבי התמיכה הממשלתית, הם חלק מהסיבות שמנתה במסקנות צוו החשיבה שעמדה בראשו.

 

"בבוא היום לא יהיה מספיק כסף בקופת הביטוח הלאומי, הקצבאות תקוצצנה ואנחנו נגדיל את שיעורי העוני ואת הפערים החברתיים", אומרת המנכ"לית לשעבר. כל המהות של המוסד שהיא לבטח את האנשים מפני סיכונים של חוסר יכולת להתפרנס תרד לטמיון", הוסיפה.

 

"כשאנחנו מסתכלים 40 שנים קדימה, נוכל לשלם פחות ממה שאנשים מצפים לקבל בזמן שם משלמים דמי ביטוח לאומי", אומר מנכ"ל המוסד לביטוח הלאומי, שלמה מור יוסף. הנתונים מראים אחרת ובזמן שהמוסד משלם מדי שנה קצבאות בסך 49 מיליוני שקלים, הוא מצליח להכניס לקופה רק 46.8 מיליונים.

 

"צריך לצאת מהשגרה הפוליטית ובאמת לעשות משהו שהוא מחשבה לעוד 30 שנים", אומר שר הרווחה, מאיר כהן, על המהלך שאף פוליטיקאי לא מוכן לקחת כרגע, הרי ממילא זה כבר לא יקרה בקדנציה שלו. "במהלך חודש מרץ הדוח יובא לשולחן הממשלה", מוסיף כהן ומציין כי הוא מאמין ש"אזניו של שר האוצר, יאיר לפיד, יהיו פתוחות".

 

בינתיים בממשלה, שר האוצר וראש הממשלה, בנימין נתניהו, רק מחריפים את הבעיה במקום לתקן אותה. הממשלה הפחיתה את שיעור המסים שתכננה לדרוש מהמעסיקים לביטוח לאומי ובחודש שעבר העבירה עודפי תקציב שנמצאו דווקא לתקציב הביטחון.

משרד האוצר: "העלאה בדמי ביטוח לאומי"

במשרד האוצר אומרים בתגובה כי "הדרכים להתמודד עם תופעה זו כוללות העלאה בדמי ביטוח לאומי וכן התאמות נוספות במבנה ההוצאות של ביטוח לאומי, לרבות בחינת העלאת גיל הפרישה והגדלת שיעורי ההשתתפות בכוח העבודה".