מלכודת מוות: מכוניות יד שנייה שנמכרות אחרי תאונה

קוני מכוניות משומשות שרכשו את רכבם, גילו כי הרכב עבר תאונה קשה ושרכשו בעצם גרוטאה. מעבר לעוגמת הנפש והרמייה, זה גם מאוד מסוכן במצב של תאונה. "הרכב הופך להיות רכב קרטון ומלכודת מוות לנוסעים בו", אמר מנכ"ל עמותת "אור ירוק"

(3:24 דקות)

ועדת הכלכלה של הכנסת תתכנס מחר לדון בהצעת חוק המחייבת רישום ברישיון הרכב של כל תאונה קשה שרכב עבר, זאת במטרה שללקוח שקונה את הרכב תהיה שקיפות לגבי מצבו האמתי.

 

הצעת החוק הזו לא הגיעה סתם כך. קוני רכבים משומשים, גילו כי הסיוט שלהם התממש וכי לא גילו להם את כל הפרטים על הרכב אותו רכשו. אותם תמימים שרכשו במיטב כספם מכונית, קיבלו במקרה הטוב גרוטאה ובמקרה הרע סכנת חיים.

 

זה התחיל ממודעה תמימה באתר מכירות יד שנייה, על ידי מוכר פרטי לכאורה והסתיים בסוחר מכוניות שמכר מכונית שעברה תאונה ונמכרה כשמורה. בנוסף, המוכר הכריז כי הרכב הוא יד ראשונה ואילו המציאות הייתה רחוקה מכך.

 

חלק מהרכבים היו במצב של אובדן להלכה, כלומר רכבים שעברו תאונה והיקף הנזק שנגרם להם הוא בין 45% ל-60. מעל 60% הרכב כבר נמצא במצב של אובדן מוחלט, טוטאל לוסט, ומורד מהכביש לגריטה.

 

"בזמן תאונה כשהרכב צריך להיות במיטבו , הבלמים לא עובדים, מערכת ההיגוי לא מתפקד, מערכת השלדה קורסת", אומר מנכ"ל עמותת "אור ירוק", שמואל אבוהאב. "הרכב הופך להיות רכב קרטון ומלכודת מוות לנוסעים בו", הדגיש.

 

"אנחנו מקווים שההתראה הזאת תיתן לצרכן איזושהי מודעות להבין שזו נקודת ביקורת", הוסיף יושב ראש ענף הרכב באיגוד השמאים, יהודה יגן, באשר להצעת החוק.