בדרך לדירה באינטרנט: המשא ומתן לקנייה מוזיל משמעותית מחירים

לוחות המודעות באינטרנט מלאים בדירות למכירה במחירים גבוהים אולם בפועל הדירות נמכרות בהרבה פחות. שווי הפער מסתכם לעתים בעשרות אלפי שקלים. "המפרסמים מבקשים מחיר יותר גבוה כדי שיהיה מקום למיקוח", סיפר שמאי מקרקעין

(2:32 דקות)

דירות המפורסמות בלוחות המודעות באינטרנט, מביאות עמן מחירים מאיימים במיוחד. בפועל הדירות נמכרות בסכומים הרבה פחות גבוהים וקיים פער גדול בין הדרישה ההתחלתית למחיר בסיום המכירה.

 

נתוני רשות המסים מגלים כי בתל אביב דירות נמכרות בפועל, במחיר סופי, ב"הנחה" של קצת פחות משמונה אחוזים. בירושלים ובחיפה המחיר הוזל בכשמונה וחצי אחוזים, הוזלה שמסתכמת לעתים קרובות בעשרות אלפי שקלים ויותר. באזור הדרום לעומת זאת, ההוזלה היא הרבה פחות משמעותית. באשדוד, מחיר הסגירה הוא נמוך משישה אחוזים פחות ובבאר שבע בפחות מחמישה אחוזים.

 

"הקונה אמור לחוש את הדברים ולעקוב אחרי פרסומה של אותה דירה", מספר שמאי המקרקעין, עו"ד חיים מסילתי. "ככל שהדירה פורסמה לאורך זמן וככל שהעיר פחות מבוקשת, כך ידו של הקונה תלך ותהיה יותר על העליונה", הוא ציין.

 

"תמיד המפרסמים מבקשים מחיר קצת יותר גבוה כדי שיהיה להם מקום למיקוח", מגלה מנכ"ל אתר "יד 2", רועי שגב שמסביר על פער המחירים. "זה חלק מהתרבות הישראלית", הוא הוסיף.

 

"בעיר כמו תל אביב, שהיא עיר עם ביקושים מאוד מאוד גדולים, בעלי הנכסים רוצים להשיג את התשואה הגבוהה ביותר שהם יכולים ואז הם מבקשים מחירים הרבה יותר גבוהים", הוא המשיך והסביר. "לעומת זאת באשקלון פער המחירים בין המבוקש למה שסוכם הוא פחות משלושה וחצי אחוז", סיכם.