נתניהו לא לבד: אלפי ישראלים שמו את הכסף במקלטי מס

בנימין נתניהו עומד בפני ביקורת קשה באשר להתנהלות הפיננסית שלו בבנק באי ג'רזי. השקעת כספים הבטיחה שיעורי חיוב מופחתים אבל גוררת בעיה תדמיתית. יחימוביץ': להחביא את הכסף שלך בחו"ל זה לא ציוני"

(2:09 דקות)

למרות שאין עבירה פלילית במקלט המס שעשה בו שימוש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בין השנים 1999-2003, הנושא נראה ונשמע כמו בעיה תדמיתית לא פשוטה.

 

"להחביא את הכסף שלך במקלט מס בחו"ל גם אם זה חוקי בעוד אזרחי מדינת ישראל הנורמליים משלמים מסים כחוק זה לא ציוני", אמרה חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בהתייחסה לעניין.

 

בניגוד לטענה כאילו אי אפשר היה להרוויח מתשלום מסים באי הבריטי ג'רזי מתברר שעד 2003 המצב היה אחר. עבור עבודה כמו הרצאות אורח למשל, אזרח ישראלי היה יכול ליהנות משיעורי החיוב המופחתים שהציע הבנק.

 

היום מתברר שלא רק נתניהו עשה שימוש במקלטי מס, כי אם אלפי ישראלים נוספים, שאין לרשויות את האפשרות לעקוב אחריהם, מאחר והבנק מציע סודיות ללקוחותיו.

 

רואה החשבון מוטי ארניה, מומחה למיסוי בין לאומי, אומר כי "באותן שנים הייתה עדיפות לשים את הכסף בבנקים זרים. עד 2003 שיטת המס בישראל הייתה שונה לחלוטין. שיטת המס התבססה על טריטוריה".