ניצב מנשה ארביב עם הרב יאשיהו פינטו, חדשות 10

מהי יחידה 433 ומיהו ניצב מנשה ארביב?

הלילה הותר לפרסום כי "ראש ה-FBI" הישראלי חשוד בקבלת טובות הנאה מאנשי הרב פינטו. ניצב מנשה ארביב צמח בימ"מ, והוביל צוות שהביא לדין רוצח שוטר בתום מרדף חובק עולם

בסוף השבוע האחרון הבין ניצב מנשה ארביב, ראש יחידת 433 של המשטרה, כי בארגון שהוא עובד בו חושדים בעבירות פליליות נגדו. אולם רק אמש, לאחר שהותרו לפרסום חלק מהחשדות האלה, הוא החליט להשעות את עצמו. על מנת להבין את חומרת הפרשה צריך להסתכל ראשית על היחידה עצמה - ה-FBI הישראלי.

היחידה מאגדת כמה יחידות ארציות: היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), היחידה הארצית לחקירת פשיעה חמורה ובינלאומית (יאחב"ל), יחידת הפשיעה הכלכלית, היחידה הארצית לחקירת סוהרים היחידה הארצית לתקיפת פשיעת כלי הרכב (אתג"ר) וכן הימורים באינטרנט. ללהב 433 ישנה גם יחידה מבצעית - יחידת הגדעונים, שהיא מכילה מסתערבים.

מבחינת התפקיד אותו נושא ארביב, מדובר בקצין בדרגת ניצב, מקביל לאלוף. הוא כפוף לראש האגף לחקירות ומודיעין שגם הוא ניצב, וזה יוצר מצב בעייתי שניצב כפוף לניצב. ארביב התחיל את הקריירה שלו כלוחם בימ"מ ומשם הוא צמח. הוא מילא שורה של תפקידים בכירים במשטרה בהם  מפקד מרחב שרון.

לאחר מכן היה ארביב מפקד ימ"ר מרכז. בתפקיד זה הוא עמד בראש צוות מיוחד שהביא למעצרו של רובין אבו זיד, עבריין שרצח את השוטר אביב קרוזו בלוד בשנת 2002. אבו זיד נעצר בירדן בתום מסע חובק עולם.

אין תפקיד יותר רגיש ממפקד להב 433

בהמשך דרכו מונה ארביב לנספח המשטרה בארצות הברית, שהם החליף את ניצב אורי בר-לב. על פי החשד שם הוא לקח את השוחד מאנשיו של הרב פינטו. יש לשים לב להבדל בין קבלת שוחד ובין לקיחת שוחד, כיוון שקבלת שוחד היא פעולה פסיבית, אבל בלקיחת שוחד מבטאת החומרה שבמעשה.

עד עתה לא זכור מקרה שבו מח"ש חקרה קצינים בכירים כל כך, בטח לא בספינת הדגל של המשטרה - יחידת החקירות והמודיעין. אין תפקיד יותר רגיש מראש להב 433 במשטרה וצריך להביא לשם אדם שאי אפשר לטעון נגדו שום דבר דומה. לכן כשמדברים על הדרמה הזאת נגד אישיות כזו, לא ניתן להפריז בחשיבות של הדרמה. במקרה הזה הקלישאה של לטלטל את המשטרה היא אמיתית.