המלך עבדאללה לאמריקנים: "יש להסדיר את נושא הפליטים לפני הסכם מסגרת"

בעוד שר החוץ האמריקני מנסה לקדם את הישראלים והפלסטינים להסדר שיאפשר את המשך השיחות, בירדן מציבים מכשולים. לפי ראש הממשלה הירדני, המלך עבדאללה הבהיר לוושינגטון: "קודם יש להגיע להסכם עמנו בנוגע לפליטים שבשטחנו"

המכשול הירדני: בעוד שר החוץ של ארצות הברית, ג'ון קרי, פועל במרץ על מנת לשכנע את הישראלים והפלסטינים להיענות להסדר המסגרת שהוא מציע שיאפשר את המשך המשא ומתן בין הצדדים גם מעבר לתשעת החודשים שנקבעו, בעמאן מערימים קשיים ומבהירים כי לא יסכימו להסדר זה ללא קביעת מעמדם של הפליטים הפלסטינים.

 

ראש ממשלת ירדן, עבדאללה מנסור, אמר לפרלמנט המקומי כי המלך עבדאללה הבהיר לאמריקנים כי ארצו לא תהיה מעורבת בכל הסכם מסגרת, כל עוד לא ידונו עמה על מצבם של הפליטים הנמצאים בשטחה. לדבריו, עבדאללה הבהיר עוד כי על ירדן להיות חלק מכל הסכם מסגרת בשל העובדה שגם היא תישא בהשלכותיו.

 

בינתיים, שר החוץ הירדני, נאסר ג'ודה, אמר כי יש התקדמות במשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. יושב ראש ועדת החוץ בפרלמנט הירדני, חאזם קשוע, מסר כי ג'ודה סיפר לחברי הוועדה שההתקדמות נובעת מכך שבעיני שני הצדדים כל הנושאים פתוחים.

 

בשבת האחרונה הביע שר החוץ האמריקני אופטימיות בנוגע להתקדמות השיחות. "נרשמה התקדמות בכיוונו של הסכם מסגרת להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, אך עוד לא הגענו למטרה", אמר קרי בהצהרה לכלי התקשורת ברמאללה לאחר שקיים פגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

מנגד, ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאאב עריקאת, אמר כי אין עדיין התקדמות במשא ומתן וכי בשלב זה אין מה לדבר על הסכמי מעבר שיאריכו את התהליך המדיני. "אין מקום לדבר על הסכמי מעבר או הארכה של המשא ומתן וזה גם מה שאמרתי לקרי", אמר עריקאת לטלוויזיה הפלסטינית. "הדרך עודנה קשה וארוכה".