מפרסם מסמכי סנואדן: "יש עוד הרבה דיווחים על ישראל"

בראיון מיוחד לחדשות 10 סיפר כתב עיתון הגרדיאן הבריטי, גלן גרינוולד, כי המדליף האמריקני העביר לו עוד מסמכים רבים הנוגעים למזרח התיכון. "נכון להעלות את סוגיית פולארד בפני ארה"ב כי הריגול שלה אחרי בכירים בישראל מדגיש את הצביעות", הוא הסביר. לדבריו, סנואדן אדם אינטליגנט שחשב לעומק לפני שחשף את המסמכים

אדוארד סנואדן הפך השנה לאחד המדליפים החשובים והמפורסמים אי פעם. המסמכים הסודיים ביותר שסיפק לכלי תקשורת הוכיחו כיצד אמריקה מבצעת האזנות המוניות, כולל לדוגמא לטלפון האישי של קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ומנהיגים אחרים. גלן גרינוולד, כתב עיתון הגרדיאן הבריטי שחשף את המסמכים, ונמצא בקשר קרוב גם היום עם סנודן הנמלט, אמר הערב לחדשות 10 בראיון מיוחד כי ישראל עשתה נכון כשהעלתה את סוגיית ג'ונתן פולארד בהקשר של הריגול האמריקני אחרי בכירים של בת בריתה הקרובה ביותר, ישראל, כיוון שזה מדגיש את הצביעות הגדולה של ארצות הברית.

  

(5:35 דקות)

"כשממשלת ארצות הברית מבקרת מדינות אחרות בעולם על ריגול אחרי בעלות ברית ותובעת אותן, איך הם יוכלו להמשיך להעלות את ההאשמות האלה כשהם עושים זאת בעצמם?", תהה גרינוולד. הוא נשאל מה צפוי בהמשך ואם ישנן מסמכים נוספים שנוגעים לישראל. "אני לא רוצה לחשוף סיפורים שעדיין לא פורסמו אבל זה בהחלט נכון. יש מספר אדיר של סיפורים חשובים מאד שטרם דווחו. בהחלט נשארו סיפורים שקשורים למזרח התיכון ולישראל", הוא השיב וציין כי הדיווחים יימשכו באותו הקצב שהיה עד עתה.

 

לדבריו, ההדלפה של סנואדן שינתה את העולם בהרבה דרכים. "היא עוררה את הדיון הרציני הראשון אי פעם על הערך של חופש המידע באינטרנט, על פרטיות האינדיבידואל בעידן הדיגיטלי ועל הסכנות במעקב מטען המדינה. היא שינתה גם את היחס של האנשים לעיתונות והיחס לסכנות שבחשאיות קיצונית וגם על חשיבותה של ארצות הברית בעולם", הסביר העיתונאי.

 

"הוא אדם אמין מאד"

הוא סיפר כי פגש את המדליף לראשונה בהונג קונג, יחד עם יוצרת הסרטים והעיתונאית לורה פיוטרס. "ביליתי איתו בערך שש שעות שבמהלכן שאלתי אותו כל שאלה אפשרית כמה פעמים - מי הוא ומדוע הוא עושה זאת. גיליתי שהוא אדם כן מאד, מהימן מאד ואמין מאד. הוא אינטליגנט מאד וחשב היטב על הבחירות שהוא עשה. זה העניק לנו ביטחון רב לדווח על המסמכים שהוא נתן לנו", אמר גרינוולד.

 

"אני חושב שכולנו הבנו שלמעשים שלנו מתלווים סיכונים גדולים. כשאתה מקבל לידיך עשרות אלפי מסמכים מסווגים ביותר, מהסוכנויות הכי גדולות בעולם ומהממשלה הכי חזקה בעולם, אתה נוטל על עצמך כל מיני סיכונים, חוקיים וסיכונים אחרים", ציין העיתונאי. לדבריו, ממשלת בריטניה ממשיכה לאיים נגד המעורבים בהלכים משפטיים. "ישנן שאלות אם אוכל לחזור בבטחה לארצי, ארצות הברית, בלי להיעצר. סנואדן עצמו מואשם בעבירות חמורות מאד שהעונש עליהן הוא מאסר של 30 שנה או אפילו מאסר עולם. אבל החלטנו לא לתת לזה להסיט אותנו מדרכנו", הוא אמר.

"סנואדן עשה את המעשה הפטריוטי ביותר"

כאשר הוא נשאל על הקריאות "בוגד" נגד סנואדן, ועל הטענות לפיהן החשיפות מסכנות את הביטחון הלאומי האמריקני, אמר גרינוולד כי "אנשים בעמדות כוח רוצים לפעול באפלה, וכשאתה מאיר על מעשיהם הם משתלחים בך ומנסים להכפיש את דמותך ואומרים שפגעת בביטחון המדינה וחשפת אותה למחבלים".

 

"המציאות היא שכשאתה תופס את הממשלה שלך עושה דברים בחשאיות, דברים שהיא לא אמורה לעשות, במשטר דמוקרטי, זה למעשה המעשה הפטריוטי ביותר שניתן לעשות. אתה מגן על החוקה. זה מה שסנואדן עשה. אתה מגן עליהם במקום לרמוס אותם ולחלל אותם", הוסיף עיתונאי הגרדיאן.

 

הוא ציין כי הממשל בארצות הברית אוהב לטעון שהמטרה של המעקבים היא לעצור טרוריסטים. "האם הממשל בארצות הברית חושב שמרקל היא טרוריסטית? או שנבחרי ציבור שבחרו בצורה דמוקרטית בישראל מעורבים במעשה טרור? השקרים שהממשל האמריקני סיפר נחשפו בצורה שיטתית בדיווח הזה. הצביעות היא בעיקר שהממשל האמריקני עושה בדיוק את מה שהוא טוען שהאויבים שלו עושים בסין ובאיראן. אסור שמדינה אחת תאסור על מדינות אחרות לעשות זאת בזמן שהיא מפרה את אותם האיסורים בחשאי", סיכם גרינוולד.