קסם על הכינרת: מתחילת החורף - מפלס המים עלה בכשלושה מטרים

חודש מארס היה הגשום ביותר זה 16 שנה בצפון ובמרכז, האי שמול קיבוץ מעגן הולך ונעלם אחרי 6 שנות בצורת - והמפלס צפוי לעלות בעוד כמטר וחצי. "החיוך לא יורד לי מהפנים"

הוי כינרת שלי: רק לפני שנה מפלס הכינרת ירד לשיא שלילי שלא נראה כמוהו במאה שנות מדידה, אך אחרי שש שנות בצורת - היום המצב אופטימי. האי שמול קיבוץ מעגן שהיה בשנים האחרונות סמל למצב העגום של הימה הולך ונעלם, ותוך יממה עלתה הכינרת ב-11 ס"מ, ובסך הכל ב-15 ס"מ מיום שישי ועד הבוקר (שני). 

יוני דותן, פקח רשות הכינרת סיפר לחדשות 13 על החדשות המשמחות: "אני רואה את הכינרת ואת הנחלים זורמים והכינרת מתמלאת, והחיוך לא יורד לי מהפנים", אמר. "זה לא רק האי שהולך ומצטמק זה כל החופים שפשוט כיף לראות אותם מיום ליום הולכים ועולים".

 
 מפל סער
 

מפל סער (עופר שנער, רשות הטבע והגנים)

חורף 2019 מילא את הכינרת במים והנחלים כמו הבניאס, החצבאני, הירדן והצלמון, שהיו גם הם יבשים, מלאים במים שזורמים אליה. בנוסף כמות רבה של שלג בחרמון ירדה גם ביום הראשון של חודש אפריל כך שרק בתוך יממה אחת עלתה הכינרת בעוד 11 ס"מ. הימה עלתה מתחילת החורף ב-2 מטרים ו-70 ס"מ, וצפויה לעלות בעוד לפחות כמטר וחצי. 

חודש מארס היה הגשום ביותר זה 16 שנה בצפון ובמרכז, כך לפי נתוני השירות המטאורולוגי. נוסף על כך, לראשונה מאז שנת 1991, נרשם חודש רביעי ברציפות שהוא גשום מהרגיל בצפון. 

במהלך המערכת הגשומה שהתרחשה בימים האחרונים ירדו במעלה אגן הכינרת כ-90 מילימטרים של גשם – כך על פי נתוני רשות המים. ספיקת המים בירדן הגיעה לכ-90 מ״ק בשנייה, וכל נחלי האזור והגולן זורמים.