נתניהו לפומפאו: חזבאללה ואיראן מקימים מפעל טילים חדש בלבנון

מקור אמריקני בכיר אמר לחדשות 13 כי פומפאו קיבל המידע מנתניהו במהלך ביקורו בארץ, וציין שהאמריקנים הבהירו לביירות כי "הסכנה להסלמה מול ישראל אמיתית" • פרסום ראשון

  • פורסם ב:
  • 01/04/2019 19:26
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/04/2019 20:25
  • |
  • כתבים:
  • רביב דרוקר

ישראל העבירה דרך ארה"ב מסר חריף ללבנון על מפעל חדש לייצור טילים שהוקם בשטחה בחשאי על ידי איראן וחזבאללה - כך פורסם הערב (שני) לראשונה בחדשות 13. בעקבות מידע שהועבר אליו על ידי ישראל הזהיר שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו את ראש ממשלת לבנון סעד חרירי במהלך ביקורו בביירות כי חזבאללה ואיראן הקימו בחשאי מפעל חדש לייצור טילים מדוייקים על אדמת לבנון, כך אמר לחדשות 13 מקור אמריקני שעודכן בפרטים. 

במהלך ביקורו בישראל לפני 10 ימים, נפגש פומפאו פעמיים עם נתניהו. לדברי המקור האמריקני, נתניהו הציג לפומפאו מידע שמצביע על כך כי איראן וחיזבאללה הקימו בחשאי בלבנון מפעל חדש לייצור טילים מדוייקים – שקיומו לא היה ידוע עד לאחרונה. 

המקור האמריקני ציין כי "פומפאו העלה בפני ראש הממשלה סעד חרירי את דאגתנו מפעילות חיזבאללה בלבנון. פעילות חיזבאללה מהווה איום על לבנון. הבהרנו לממשלת לבנון שחזבאללה עושה משהו בתוך לבנון והסכנה להסלמה מול ישראל כתוצאה מכך היא אמתית. וידאנו שכל המידע שיש ברשותנו בהקשר הזה קיים גם בידי ממשלת לבנון", אמר. ממשרד החוץ האמריקני נמסר בתגובה: "איננו מוסרים פרטים לגבי תוכן של מגעים דיפלומטים שקטים"

 
 
 
 אתר לשיפור דיוק הטילים בסמוך לנמל התעופה בביירות
 

אתר הטילים הסמוך לשדה התעופה בביירות אותו חשף נתניהו באו"ם (דובר צה"ל)

 

פומפאו הגיע לארץ במארס האחרון במסגרת פסגה בין ישראל, קפריסין ויוון. הוא נועד עם נתניהו, ובסיומה של הפגישה השניים קיימו מסיבת עיתונאים, במהלכה אמר ראש הממשלה לשר החוץ האמריקני כי "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן".

פומפאו התייחס לנאומו של ראש הממשלה בקונגרס האמריקני לפני ארבע שנים ואמר כי "משטר האייתוללות קיים כבר ארבעה עשורים, תומך באלימות ובשנאה ומחפש להשיג נשק גרעיני. הם הציבו את השמדת ישראל כמטרה העליונה שלהם. מול איומים אלה על בסיס קבועל אנו מבקשים להבטיח את ביטחונה של ישראל ותומכים באופן מלא בזכותה להגנה עצמית".

הוא הוסיף כי "תחת הסכם שחתנו ב-2016, אנו מספקים 3.8 מיליארד דולר בשנה לטובת ביטחון ישראל נגד איום הטילים מעזה, לבנון, סוריה ומקומות אחרים. ממשלת טראמפ מחויב להילחם בכל תופעות האנטישמיות. אילן קאר, מי שאחראי מטעמנו על הנושא, היה כאן לאחרונה כדי לדון איך נוכל להעמיק את ההתחייבות להילחם בדעות הקדומות ובחוסר סובלנות. בתקופה שבה האנטישמיות מתחזקת באירופה ובארה"ב, על כולם להיאבק בזה. האתגר שלנו דחוף ביותר אל מול השיח באקדמיה או בדיפלומטיה". 

 נתניהו ופומפאו במהלך הצהרה המשותפת במעון רה"מ
 

נתניהו ופומפאו במהלך הצהרה המשותפת במעון רה"מ (חדשות 13)

 

נתניהו חשף בחודש ספטמבר אשתקד את קיומם של מפעלי טילים מדויקים שחיזבאללה בונה בלבנון. בנאומו בעצרת הכללית של האו"ם, נתניהו הציג שלושה מפעלים לייצור טילים הנמצאים בלבנון ושייכים לחזבאללה. הראשון נמצא בתוך אצטדיון כדורגל שבה משחקת הקבוצה המזוהה עם הארגון, השני בסמוך לשדה התעופה הבין-לאומי "חרירי" והשלישי במעגנה, בלב שכונת מגורים ובסמוך למבנים אזרחיים המרוחק כ-500 מטרים ממסלול הנחיתה של שדה התעופה.

במהלך נאומו פירט נתניהו את התבססותה של איראן במזרח התיכון. "בסוריה איראן מנסה להקים בסיסים נגדנו וכבר שלחה רקטות ומזל"טים. בלבנון איראן מכווינה את חזבאללה לבנות אתרים סודיים שיהפכו טילים לטילים מדויקים, שיכולים לפגוע באתרים בישראל בדיוק של 10 מטרים", אמר נתניהו. "חזבאללה משתמש במכוון אנשים תמימים בביירות כמגן אנושי. שלושה מאתרי ייצור הטילים ממוקמים ליד נמל התעופה של ביירות". ראש הממשלה הציג תמונה שבה נראה נמל התעופה של ביירות ואמר כי "הנה תמונה ששווה אלף טילים. יש לי מסר לחזבאללה – ישראל יודעת מה אתם עושים, ולא ניתן לכם לחמוק מכך".