מפלת ארדואן בבחירות המקומיות לא תשפיע במישור הארצי • פרשנות

מועמדי מפלגת השלטון נכשלו באנקרה ובאיסטנבול, הרבה בשל המדיניות הכלכלית הכושלת של הממשלה. אולם, הבחירות הארציות רחוקות וקשה להאמין שהן יושפעו מהתוצאות הנוכחיות

המפלה המסתמנת של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בבחירות המקומיות, לאחר שמועמדי מפלגתו נחלו הפסד בשתי הערים המרכזיות במדינה - אנקרה ואיסטנבול, מהווה את ההפסד הפוליטי הראשון שנחל מזה שנים.

הסיבות להפסד קשורות באופן ישיר למדיניות המופקרת מבחינה כלכלית של ממשלת ארדוראן, שהביאה לפנייה של המצביעים נגדו. אך למרות זאת, במישור הארצי הדבר לא אמור להשפיע על הנשיא, שכן הבחירות הבאות לנשיאות ייערכו בשנת 2023 והאחיזה של ארדואן במוקדי הכוח חזקה ביותר.

נקודת מעניינת שעולה מתוצאות הבחירות היא שארדואן לא השתלט עדיין על המדינה באופן מוחלט. הבחירות עוד לא לגמרי מזויפות והעובדה שהוא מאבד עיר חשובה כל כך, משמעותה שהדמוקרטיה הטורקית מפרפרת אבל עוד לא אבודה.
 

 נשיא טורקיה ארדואן
 

נשיא טורקיה ארדואן (החדשות 13)

 

ניתן לראות מגמה, כשבאנקרה הבירה הפסידה ה-AKP, היא מפלגת הפיתוח והצדק, לאחר כעשרים שנים. איסטנבול, שממנה הגיע ארדואן - שכיהן כראש העיר ובתפקיד זה ביסס את מעמדו הפוליטי, היא העיר הכי מאוכלסת והכי חזקה מבחינה פוליטית. ארדואן אמנם ניצח בה בבחירות לנשיאות, אך בבחירות המקומיות הפסיד בה בצורה כואבת. 

במשך 25 שנים שלטה מפלגת השלטון האסלאמיסטית בבירה וניצחונה של המפלגה הדמוקרטית באנקרה, בהובלת המועמד לראשות העיר, מנסור יבס, מכה גלים במדינה. בתגובה להפסד מפלגתו בבירה, אמר הנשיא ארדואן כי "לא יתקיימו בחירות כלליות עד שנת 2023, מה שיקנה לממשלה את המשך תקופת פעילותה ללא הפרעה".

כאמור, התמיכה היציבה שלה זכה ארדואן במשך 16 שנות שלטונו במדינה החלה להתערער לאחרונה בעקבות המצוקה הכלכלית שהולכת ומשפיעה על אהדתם של האזרחים הטורקים כלפי השלטון. התמודדותו של ארדואן עם הבעיות הכלכליות ערערה את עצמאותו של הבנק המרכזי והובילה, בין היתר, להאצת ההגירה אל מחוץ לאנקרה.

בטורקיה יש יותר מ-57 מיליון אזרחים בעלי זכות הצבעה בבחירות המקומיות הנוכחיות, שבמהלכן נרשמו מספר גדול של תקריות אלימות. לפחות ארבעה בני אדם נהרגו בדרום ובמזרח המדינה ועשרות רבות נפצעו במריבות על רקע הבחירות. באיסטנבול נדקר אדם במהלך קטטה שבה השתתפו 15 תומכים של מתמודדים שונים.