נתניהו תקף: "קראו לנו צ'חצ'חים - עכשיו הם קוראים לנו בוטים"

רה"מ התייחס לתחקיר לפיו הליכוד הפעיל חשבונות מזויפים להפצת ידיעות שקריות. "מדובר בפייק תחקיר והכפשה במימון סורוס". כחול לבן: "שיסביר איך מימן את רשת השקרים שלו"

  • פורסם ב:
  • 01/04/2019 17:01
  • |
  • עודכן ב:
  • 01/04/2019 18:01
  • |
  • כתבים:
  • יוסי אלי

בחירות 2019: ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס היום (שני) מסיבת עיתונאים, בה התייחס לתחקיר ידיעות אחרונות וה"ניו יורק טיימס" שפורסם הבוקר, לפיו קמפיין הבחירות של הליכוד מפעיל מערך רחב ידיים של חשבונות מזויפים בטוויטר, על מנת להפיץ ידיעות שקריות. "התקשורת משקרת לכם: הם קראו לנו צ'חצ'חים, אספסוף, בבונים, מנשקי קמעות ומזוזות ועכשיו הם קוראים לנו בוטים", אמר נתניהו. 

ראש הממשלה המשיך והתייחס לתחקיר, ואמר כי "בהתחלה חשבתי שמדובר במתיחת אחד באפריל", וטען כי מדובר ב"פייק ניוז. ידיעות אחרונות המציא את עלילת הבוטים. מדובר בפייק תחקיר שעשה ארגון שמאל בתמיכת ג'ורג' סורוס". עוד תקף נתניהו את יו"ר כחול לבן בני גנץ, והתייחס לדוח מבקר המדינה בו הועברה ביקורת על התנהלות הארגון מול החברה שבראשה עמד בעבר יו"ר כחול לבן. "גנץ עשה חוזה מושחת של 50 מיליון שקלים עם רוני אלשיך, מכספי משלמי המסים. החברה שלו עשתה מצג שווא וקיבלה כסף באמצעות נתונים שקריים. בני גנץ והחבר'ה שלו שלשלו לכיסם 4 מיליון שקלים". 

נתניהו האשים את ראשי כחול לבן, גנץ ויאיר לפיד בהפצת ידיעות שקריות. "יש להם צבא של בוטים ברשת, שמכפישים כל הזמן את הליכוד אותי ואת משפחתי. והם מנהלים בצביעות שקשה להאמין את הקמפיין הכי שקרי ונבזי שהיה כאן אי פעם

ומגלגלים עיניים מעלה ומטיפים מוסר על פוליטיקה נקייה. הליכוד מגיש נגדם תלונה במשטרה". 

 
 
 
 נתניהו נואם בישיבת עיתונאים
 

נתניהו נואם בישיבת עיתונאים ( החדשות 13)

 

נתניהו פתח את דבריו בקשריו עם מנהיגי מדינות עולם. "היום בבוקר דיברתי עם פוטין על המצב בסוריה, דיברנו על המשך התיאום הביטחוני בין צהל לצבא רוסיה. מכאן אני הולך לכותל, אני אניח שם פתק עם נשיא ברזיל ז'איר בולסונארו, ברזיל היא מעצמת ענק ואנחנו פותחים את השוק הזה לישראל. בשבוע שעבר הייתה  בבית הלבן ושם הידיד הענק שלי, טראמפ, הכיר ברמת הגולן, זה הישג מרגש, לדורות, וזה בא עם הישגים נוספים, כמו העברת השגרירות לירושלים, ביטול הסכם הגרעין ודברים נוספים, כל ההישגים הללו מחזקים את מדינת ישראל מדינית, ביטחונית וכלכלית". 

ראש הממשלה תקף את התקשורת, שלדבריו מגויסת כנגדו. "יש להם שתי דרכים להסיט את תשומת הלב מההישגים שלנו.

הדרך הראשונה היא ההעלמה, מעלימים. זה די קל, כי התקשורת מגויסת כמעט כולה עבורה. ערב ערב, לפיד-גנץ טי וי. ערוץ 11, 12, 13, ווינט, גלצ, כל הערוצים כמעט כל הזמן". 

נתניהו המשיך והתייחס לתחקיר ידיעות אחרונות. "כל יום עלילה חדשה, כל יום פייק ניוז חדש. הם אינם מוכנים לקבל שאתם אזרחי ישראל תומכים בליכוד. הם אינם מוכנים לקבל שאתם תומכים בי, במסרים שלנו, בהישגים שלנו. הם אינם מוכנים לקבל שהם לא תומכים בשני החבר'ה שלא מתאימים לתפקיד. לכן בעזות מצח ובהתנשאות אין קץ הם פשוט משקרים. 

היום הם פרסמו כתבת שער שכל התמיכה שלנו פיקטיבית. אבל מה לעשות, כמעט כל הדוגמאות כבר הספיקו להתגאות כאנשים אמיתיים, עם פנים, שם ומשפחות. והכי גרוע - יש להם דעות משלהם, אנשים עצמאיים, אף אחד מהם אינו פייק". 

מפלגת כחול לבן
 

בכירי מפלגת כחול לבן (רויטרס)

 

"אני הבאתי איתי עוד אחד היום, גיורא, הוא קורא לעצמו ברשת קפטן ג'ורג'. הנה גיורא לפניכם, בן משפחה שלו נמצא כאן, זה פשוט לא יאומן. הנה האמת, גיורא אומר מה שהוא חושב, מה שהוא חושב, אף אחד לא מפעיל אותו", הוסיף נתניהו. 

ראש הממשלה והרמטכ"ל לשעבר אהוד ברק תקף הערב בריאיון ל"חדשות" עם יעקב איילון את נתניהו ואמר כי "זה תעתוע מביש. זה מבהיר לכל האזרחים לאיזה תהומות נתניהו מוכן לרדת במירוץ שלו כדי להילחץ מהאפשרות שעוד עשרה ימים הוא יסולק מהשלטון וימצא את עצמו בפני בית הדין". 

ברק התייחס להקלטות גנץ שהגיעו לידי חדשות 13, בהן נשמע יו"ר כחול לבן נותן את דעתו על ישיבה לצד נתניהו: "ההקלטה מלפני שלושה שבועות. היא לא מאתמול. זה לא נעים אבל זה לא נור אני מוטרד מאוד מהאפשרות שקולות שיילכו לגנץ ימצאו את עצמם בסוף אצל ביבי. נותנים פה אפשרות לנתניהו לשטות בציבור. אני ראיתי אותו עושה את המופע הזה, מוציא כל פעם מאחורי המסך כמו הדיסקים או הקלסרים מאיראן, כל פעם בנאדם חי אחר. בסדר יש מאות אנשים אבל יש גם מאות בוטים". 

"אני חוזר ואומר שכל העיסוק ברכילות על גנץ והניסיון לחטט לו בחיים זה הכל שטויות שמסיחות את הדעת מהדבר העיקרי שעומד כאן למבחן", הוסיף ברק. "האם אנחנו מוכנים להפקיר את חיינו בידי אדם שמוקף עד צוואר בשחיתות וטובע בה ועסוק רק בלהציל את עצמו".

בווידיאו: ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק בריאיון ליעקב אילון 

מפלגת כחול לבן מסרה בתגובה לדבריו של ראש הממשלה במסיבת העיתונאים כי "נתניהו מנסה לגנוב את הבחירות. מעולם לא היה ראש ממשלה ששיקר והשמיץ כל כך הרבה. שיסביר מאיפה מיליוני השקלים שמימנו את רשת השקרים שלו? ואיך הוא שילם להם מבלי לדווח על זה?". במפלגה הוסיפו ותקפו את נתניהו על המדיניות שהוא מוביל ברצועת עזה. "חבל שנתניהו לא ממהר לכנס את הקבינט על עזה כמו שהוא ממהר לכנס מסיבות עיתונאים. כמו עבריין שנמלט מזירת הפשע הוא בורח ומפחד לענות על שאלות. אחרי 13 שנים הגיע הזמן לשנות". 

יו"ר כחול לבן התייחס מוקדם יותר היום לפרסום התחקיר, ואמר כי "אזרחי ישראל מוצפים בחודשים האחרונים במסרי פייק ניוז ברשת הדיגיטלית. נתניהו לא בוחל בשקרים ובמניפולציות, ההדלפות הביטחוניות בקבינטים השונים מצטרפות לפרסום של היום והם כולם שקר אחד גדול". 

"מי שמדליף מדיונים סודיים לא יהסס לקדם מערך של פייק ניוז מפלצתי שרק קצה הקרחון שלו נחשף היום", טען גנץ. "יש כאן מערך שלם בכסף גדול על מנת לגנוב את הבחירות. הדבר הזה מחייב חקירה".

 נתניהו וגנץ
 

נתניהו וגנץ (רויטרס )

 

"בפעם הראשונה זאת אולי טעות שמפרסמים סרטון עם קברי חללי צה"ל, בפעם השנייה שפוגעים באמנון אברמוביץ' ופצועי צה"ל טוענים שזאת שטות. בפעם החמישית, השישית והאלף זו נהיית שיטה של שקרים", המשיך הרמטכ"ל לשעבר לתקוף את ראש הממשלה. "נתניהו פוחד מהאמת שתתגלה בפרשת הצוללות, לכן מה שנותר לו זה להפיץ שקרים ורעל. בית הקלפים של נתניהו הולך וקורס. מסתבר שאחרי 13 שנות שלטון נתניהו מתברבר, יורד עמוק, אין לו שום גבולות".

כאמור, על פי הדיווח, במהלך התחקיר אותרו למעלה מ-130 אלף מסרים מזוייפים, המשבחים את נתניהו ומשמיצים את יריביו. כ-2.5 מיליון בני אדם נחשפו למסרים אלו.

על פי הערכות מפעילי "פרויקט הבוטים הגדול", הפעילות של מערך המשתמשים גדלה פי ארבעה וחצי מאז הכרזת נתניהו על הקדמת הבחירות בחודש דצמבר האחרון. המידע שנחשף מעלה לכאורה שורת חשדות לעבירות פליליות חמורות, בהן עבירות על חוק דרכי תעמולה, מימון בחירות, התחזות ועוד. עם זאת, יש לציין כי הדיווח לא כלל ראיות לקשר ישיר בין הליכוד או עובדיו לבין מערך המשתמשים המזוייפים.

בני גנץ נואם במסע"ת
 

בני גנץ נואם במסע"ת (חדשות 13 )

 

בתחקיר נמצא כי חברי הרשת משתמשים בשורת ביטויים הנראים כלקוחים מתוך דף המסרים של הליכוד באופן מתואם. כך לדוגמה, לאחר הפרסום על פריצה איראנית לטלפון הנייד של יו"ר כחול לבן בני גנץ, החלו מפעילי החשבונות המזויפים לפרסם מסרים לפיהם גנץ נתון לסחיטה וקראו לו לפרוש.

הדוח נכתב על ידי מייסדי "פרויקט הבוטים הגדול", נעם רותם ויובל אדם, העוסקים בחשיפת ניסיונות לעשות שימוש לרעה ברשת החברתית, בשיתוף עם ארגון "הברית הישראלית".

מהליכוד נמסר בתגובה לידיעה: "לליכוד לא קשור בשום צורה לרשת אליה התייחסתם. בכלל, הליכוד לא מפעיל שום רשת של בוטים, אוואטרים, פרופילים מזויפים וכדומה. הליכוד היא כמעט המפלגה היחידה שלא משתמשת באמצעים כאלה".

מכחול לבן נמסר: "נתניהו מנסה לגנוב את הבחירות. התחקיר מגלה שמערכת ההשמצות המכוערת בתולדות ישראל מופעלת ישירות על ידי נתניהו. אנחנו קוראים לפתיחה מיידית של חקירת משטרה אחרי מקורות המימון של הקמפיין".